A kormányfő osztalékot, az emberek porfelhőt szívtak

Majdnem tíz évet késett a Gyurcsány Ferenc érdekeltségébe tartozó Motim Kft. azoknak a környezetvédelmi kötelezettségvállalásoknak a teljesítésével, amelyekre a kormányfő a vállalat 1995-ös privatizációja során kötelezte el magát.

2006. 03. 27. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Pedig a Gyurcsány ellenőrzése alatt álló Altus Rt.–GPS Kft. konzorcium éppen azért vehette meg aprópénzért a privatizáció évében 6,5 milliárd forintos árbevételt elérő és kétszázmillió forint nyereséget termelő Motim Kft.-t, mert elvállalta a timföldgyártás hét évtizede alatt az érzékeny szigetközi ivóvízbázis fölé felhalmozott három és fél millió tonnányi vörös iszap ártalmatlanná tételét. Gyurcsányék ötmillió forintos önerővel indultak neki a Horn-kormány idején kiírt privatizációs pályázatnak, a vállalat 705 millió forintos vételárát az akkor még állami kézben lévő Magyar Hitelbank nyújtotta 700 millió forintos kölcsönből sikerült csak fedezniük. A pénzintézet elnöke ez idő tájt Apró Piroska, a miniszterelnök anyósa volt. Az ÁPV Rt. jóváhagyásával kötött szerződésben a vállalat értékéhez mérten szerény vételár mellett a vevők vállalták, hogy másfél milliárdot költenek el a vörösiszap-tározók szigetelésére és lefedésére. Az állam ekkora bevételről mondott le azért, hogy a Mosonmagyaróváron élőknek ne kelljen tovább szenvedniük a tározókból eredő mérgező porviharoktól. A munkálatokat csak Gyurcsány kormányfői kinevezése után, a múlt évben fejezték be.
Részletek a 9. oldalon

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.