Akik a zsákutca legvégére kerültek

Az államhatárok határ menti térségekre gyakorolt hatásának kutatására hivatott intézet alapításán dolgozik néhány hónapja a Debreceni Egyetem képviseletében Süli-Zakar István professzor és a Nagyváradi Egyetem professzora, Ioan Horga. Első lépésként néhány hónapja létrehozták az Európai Unió szellemi atyjáról, Jean Monnet-ről elnevezett alapítvány helyi szervezetét magyar–román koprodukcióban, majd hozzáfogtak a kutatás anyagi alapjainak megteremtéséhez. A nagyváradi tudósok sikerrel is jártak az anyaalapítványnál, ám az Interreg-pályázatra benyújtott magyar támogatási kérelemre még válasz sem érkezett.

2006. 03. 04. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A határmentiség kutatásának szükségességét a nyolcvanas-kilencvenes évek fordulóján ismerte fel Süli-Zakar István. Ám a jeles földrajztudós ebben a témában született tanulmánya, amely Az államhatár társadalmi-gazdasági fejlődést akadályozó hatásának vizsgálata Északkelet-Magyarország határ menti területein címet viselte, csak 1992-ben kaphatott nyilvánosságot először angol, majd magyar nyelven. Amint azt Süli-Zakar professzor mondja, a gondolat nem volt előzmény nélküli a debreceni kutatók között, ám az utolsó, a trianoni békeszerződés határ menti térségekre gyakorolt hatását elemző tanulmányok a két világháború között, illetve a második világháború éveiben születtek. A debreceni társadalomföldrajz tanszék nagy hírű tanára, Mendöl Tibor például Bihar vármegye földrajza című, 1938-ban kiadott munkájában így ír a témáról: „Várad árnyéka, mint valami halotté, most is ott lebeg Csonka-Bihar felett. Az elválasztott utak és vasutak mint elmetszett ujjak vérző csonkjai mutatnak felé, vagy mint elmetszett ütőerek, amelyeket a szív közelében vágtak el. A szív most is ott van a közelben, és mégis valószínűtlen messzeségbe került.”
A második világháborút követően esély sem volt hasonló munkák publikálására, hiszen – hivatkozva a szomszéd országok érzékenységére – a létező szocializmus tabuként kezelte nemcsak a határok, de a határmentiség kérdését is. Nem meglepő tehát, hogy a téma újbóli napirendre vétele nem volt egyszerű feladat, és az elkészült tanulmánynak négy évig kellett fiókban hevernie, mire megjelenhetett – emlékezik vissza a földrajztudós.
A természetes gazdasági-földrajzi központok határon túlra kerülésének problémáját tudományos igényességgel elemezve Süli-Zakar István a nyolcvanas évek végén azt tapasztalta: Mendöl professzor megállapításai még mindig helytállók, sőt az évszázadokig Kassához, Nagyváradhoz, Nagybányához kapcsolódó falvak a gazdasági centrum határon túlra kerülésével 1945 után még inkább visszafejlődtek, zsáktelepüléssé váltak, az ellehetetlenülés szélére jutottak, mint az első világháborút követően, a harmincas-negyvenes években. „Az elzárkózás igazi vesztesei a határaink mentén élő falusi emberek, akik önhibájukon kívül kerültek a zsákutca legvégére. Szélsőségesen periferikus helyzetükön valóban csak a határok légiesítése segíthetne. Ennek az lehetne az alapja, ha északkeleti, keleti szomszédainkkal összehangolt területfejlesztési stratégiát dolgoznánk ki. Valójában az ilyen közös munka megkezdésének még a lehetősége is nagyon távolinak látszik” – zárul meglehetősen pesszimistán a Süli-Zakar-tanulmány.
Valami azonban már akkor, a kilencvenes évek elején is megindult, hiszen elkezdődtek az első közös magyar–román kutatások, megalakult az azóta is működő Kárpátok eurorégió, sőt azóta már egy újabb kooperáció, Bihar-Bihor eurorégió is létrejött és erősödik. Az ok kézenfekvő, hiszen az Európai Unió bővülésével, a belépni szándékozó államok felvételének belátható időn belülre kerülésével csökkent a szomszéd országok gyanakvása, a határok átjárhatóvá tételének eszméjével szembeni ellenállása is. Ám az is igaz, hogy a Jean Monnet gondolatával összecsengő törekvés, ami a nemzetek Európája helyett a régiók Európájában lát fantáziát, még mindig a távoli jövő ködébe vesző ideának tűnik – legalábbis Közép-, illetve Kelet-Közép-Európában. A tudomány szintjén azonban mindenképpen létjogosultsága van a vizsgálódásnak, a kutatók tudnak is, akarnak is olyan elemzéseket asztalra tenni, amelyek a nemzetek, nemzeti politikák sérelme nélkül kínálnak hatékony alternatívákat a határ menti régiók együttműködésére. Ehhez pedig intézményi keretek kellenek és némi pénz.
– Több mint húsz ország egyetemével van kapcsolata a Debreceni Egyetem társadalomföldrajz tanszékének, ám ezek közül is kiemelkedik a Sorbonne-hoz fűződő kapcsolatunk, illetve a Nagyváradi Egyetemmel folytatott közös munkánk – mondja Süli-Zakar professzor. – A nagy hírű párizsi egyetemmel kialakított együttműködés látványos eredménnyel dicsekedhet, hiszen januárban kapott először Sorbonne-diplomát területfejlesztésből és urbanisztikából 19 posztgraduális képzésben részt vevő debreceni hallgató. Ám hasonlóan fontos a nagyváradi kapcsolat is, hiszen a tanszék 32 PhD-hallgatójának túlnyomó többsége a Partiumból jön, és az együttműködéssel olyan értékes tanulmányokat tesznek az asztalra, mint például Szilágyi Ferenc Bihor megye felekezeti földrajza című munkája. Nem ritka, hogy az a PhD-ösztöndíjas, aki a tanszékvezető doktori programjának keretében végez kutatásokat, a Nagyváradi Egyetemről választ témavezetőt vagy fordítva. Ezek a kooperációk pedig felbecsülhetetlen értékű tudományos produktumokat eredményezhetnek – véli Süli-Zakar István.
A tudósok egyébként nem idealisták, nem akarnak sokat, mindössze évi néhány millió forintot, amiből a határon átnyúló közös kutatási programokat fenntarthatják, fejleszthetik, publikációkhoz segíthetik. Szeretnének egy angol nyelvű folyóiratot indítani Border Region Studens címen, és szeretnének nyitni a kárpátaljai magyarság fennmaradása szempontjából kulcsfontosságú beregszászi főiskola felé is. A bürokrácia malmai azonban itthon is és az EU-ban is lassan őrölnek, és addig is, amíg eldől, lesz-e magyar részről finanszírozása a magyar–román határ menti tudományos kapcsolatok ápolására hivatott intézménynek, Nagyváradon folytatódik a munka. Nemrégiben ugyanis ott vezettek eredményre a határmentiség kutatásáért folytatott erőfeszítések: a Jean Monnet Alapítvány támogatásával megalapították az EU-regionális Tanulmányok Intézetét. Az EU-határokon átnyúló kapcsolatok anyagi támogatására hivatott Interreg-alap döntését még várják a magyarországi tudósok.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.