Jogokért tüntetnek a nőnapon

Csak formálisan valósítja meg a kormány azokat a feladatokat, amelyeket nemzetközi dokumentumokban vállalt a nőkért – állítják civil szervezetek. A nőnap alkalmából ma a családon belüli erőszak ellen tüntet a NANE Egyesület a Blaha Lujza téren. Úgy vélik, a távoltartási törvény éppen a bántalmazottak élethez, testi épséghez fűződő jogait sérti.

2006. 03. 08. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Világszerte a nők emberi jogainak érvényesüléséért és az őket érő erőszak ellen emelik fel szavukat ma különféle szervezetek. Budapesten, a Blaha Lujza téren a NANE (Nők a Nőkért Együtt az Erőszak Ellen) Egyesület, az Amnesty International Magyarország és a Habeas Corpus Munkacsoport szervez közös tüntetést délután egy órától.
Az állam pusztán formálisan valósítja meg a nők jogvédelmére hivatott kormányzati feladatokat, és elhanyagolja a nemzetközi dokumentumok által előírt kötelezettségeit – áll a civilek most kiadott közleményében. A jogvédelemmel foglalkozó szervezetek úgy vélik, hogy a pártok programjaiban a női témák a választások közeledtével sem szerepelnek súlyuknak megfelelő helyen.
Spronz Júlia, a Habeas Corpus jogásza szerint azok a politikai pártok, amelyek programjukban nőket érintő témákat is felvettek konkrét javaslattal eddig nem álltak elő. A szabad demokratáknak egyik programpontja arról árulkodik, hogy kormányra kerülésük esetén megszüntetnék az esélyegyenlőségi tárcát. Az újonnan létrehozandók közül azonban egyik nevében sem szerepel az esélyegyenlőség szó – nyilatkozta a jogász. Hozzáfűzte: kérdés, hogy vajon miként lehetne megszervezni a nők képviseletét, a jogaikat és a védelmüket szavatoló tevékenységet, ha a miniszteriális háttér eltűnik.
A ma kivonuló civilek szerint a kormányzat eddig csak látszatintézkedéseket tett. Spronz Júlia szakmailag elhibázottnak tartja, hogy késéssel, február elején fogadták el a távoltartási törvényt, hiszen éppen a bántalmazottak élethez, testi épséghez fűződő jogait nem garantálja. A távol tartást ugyanis csak akkor rendelhetik el, ha a büntetőeljárás már elkezdődött. Ráadásul a rendelkezés csupán harminc napra szól, mérlegelési lehetőség nincs, pedig az ilyen eljárások hónapokig, évekig elhúzódnak. A jogvédő szerint helytelen elvárás az, hogy a bántalmazott addig egy fedél alatt éljen az elkövetővel. Emellett egyelőre a tanúvédelem is megoldatlan. Hiba az is, hogy a törvény szerint soron kívüli eljárásról bántalmazott nők esetében nem, csak a kiskorúak ügyében lehet szó. A bíróságok túlterheltsége miatt azonban a valóságban ez nem így történik – közölte a jogvédő.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.