Közjáték a díjátadó rendezvényen

Elmaradt a kézfogás Sólyom László köztársasági elnök és Fekete János, a Magyar Nemzeti Bank volt első elnökhelyettese között tegnap a Parlamentben, az 1848–49-es forradalom és szabadságharc évfordulója alkalmából tartott díjátadó rendezvényen, ahol az államfő átnyújtotta a kitüntetéseket.

2006. 03. 16. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Átadta a Kossuth- és Széchenyi-díjakat, továbbá a Magyar Köztársasági Érdemrend különböző fokozatait tegnap Sólyom László köztársasági elnök. A Parlament kupolacsarnokában rendezett ünnepségen részt vett Gyurcsány Ferenc miniszterelnök és Szili Katalin, az Országgyűlés elnöke is. A rendezvényen, a kitüntettek közül, megjelent többek között Fekete János, a Magyar Nemzeti Bank volt első elnökhelyettese, és Marjai József nyugalmazott miniszterelnök-helyettes is, akik személyesen vették át az államfőtől az ünnep alkalmából nekik odaítélt kitüntetést. Mosonyi Emil, a Németországban élő vízépítő mérnökprofesszor, a bős–nagymarosi vízlépcső tervezője betegsége miatt nem jelent meg az ünnepségen, úgy tervezi, májusban veszi át a Széchenyi-díjat. Az ő kitüntetése ellen a környezetvédők is tiltakoztak, míg a Magyar Mérnöki Kamara elismerően nyilatkozott Mosonyi életművéről.
A botrány ezzel együtt nem maradt el, a köztársasági elnök és Fekete János a díjátadáskor ugyanis nem fogott kezet. Wéber Ferenc, a Köztársasági Elnöki Hivatal sajtófőnöke lapunk érdeklődésére elmondta, a kézfogás elmaradásának az államfő részéről nincs üzenet értéke. Kiemelte: Fekete János nem nyújtott kezet az államfőnek. A szintén díjazott Szabad György, az Országgyűlés első elnöke pedig Gyurcsány Ferencnek nem nyújtott kezet az elismerés átvételekor.
Mint ismert, a köztársasági elnök hétfőn közleményben tudatta, hogy a március 15-én állami kitüntetésben részesülők közül egyes személyek legmagasabb szintű elismerésben részesítésével nem ért egyet. Sólyom László azt nem tudta elérni, hogy a kormányzat módosítsa az előterjesztését, de az Alkotmánybírósághoz fordult, és a taláros testület állásfoglalását kérte. Kiszivárgott információk szerint az államfő Mosonyi Emil, Fekete János és Marjai József jelölésével nem értett egyet. Csaba László közgazdász tegnap úgy nyilatkozott, hogy Fekete János és Marjai József az előző rendszerben valóságos gazdasági diktátorként működtek.
Kuncze Gábor, az SZDSZ elnöke szintén ellenezte az említett személyek kitüntetését.
Gyurcsány Ferenc kormányfő Sólyom László aggályaival kapcsolatban korábban azt állította: a kormány nem avatkozik be a kitüntetések odaítélésébe, és nem áll módjában változtatni a döntésen. Ezzel szemben a valóság az, hogy a kormányfő és a kabinet döntő befolyással rendelkezik a díjazottak kiválasztásában. Az Országgyűlés még 1990-ben hozott törvényt a Kossuth- és a Széchenyi-díjról, amely egyebek között kimondja, hogy a kormány e díjak adományozására vonatkozó javaslatok elbírálására, a kitüntetésekre vonatkozó ajánlások megtételére Kossuth- és Széchenyi-bizottságot hoz létre. A bizottság tagjai valamennyien a díj korábbi kitüntetettjei.
A testület 25 tagú, elnöke a miniszterelnök, alelnöke a Miniszterelnöki Hivatalt (MeH) vezető miniszter, titkára pedig a MeH közigazgatási államtitkára. A jogszabály szerint a díj adományozására
a bizottság javaslatot tehet, de a díjra javasolt személyekről a kormány dönt, majd az adományozásra előterjesztést tesz a köztársasági elnöknek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.