Napokkal ezelőtt, amikor felmerült, hogy a Dunakanyarban az árvízhelyzet miatt az országgyűlési választásokon rendkívüli intézkedésekre lesz szükség, többen arról beszéltek, hogy az érintett településen érdektelenségbe torkollhat a szavazás, az emberek a megpróbáltatások miatt nem mennek el szavazni. Arról is szó volt, hogy a különös helyzetre való tekintettel egyes helyekre, ahol erre igény lesz, csónakkal fogják kivinni a mozgóurnát. Kiderült, a borúlátó hangulat alaptalan volt, mert a napos, meleg idő miatt a Duna folyamatosan apad, a víz visszahúzódott annyira, hogy az árvíz sújtotta településeken rendkívüli intézkedések nélkül meg tudták tartani az országgyűlési választásokat, sőt a részvételi arány mindenütt az országos átlag felett volt.
Lapunk munkatársai a helyszínre utaztak, hogy megtekintsék, hogyan vélekednek az érintettek a választásokról ott, ahol a szavazás az árvíz miatt csak a második lehet a sorban.
Kisoroszi, a Szentendrei-sziget északi részén fekvő település néhány nappal ezelőtt még arról volt ismert, hogy szárazföldön megközelíthetetlen volt, kizárólag vízi úton, vagy levegőben lehetett bejutni a faluba. A helyzet azóta sokat javult, a Duna egyre jobban apad, tegnap már közúton is be lehetett jutni a településre, igaz, helyenként még kellett küzdeni az árral. Érdekes látvány volt, ahogy a folyó több helyen is átfolyt az úttesten, akadt olyan rész is, ahol a 20 centiméteres vízben gázolva az autó kereke mellett halak fickándoztak ott, ahol máskor a járművek verik fel a port. Kisorosziba érve szinte semmi nem árulkodott arról, hogy az árvíz jelenti a legnagyobb problémát. A falu jegyzője lapunk érdeklődésére elmondta, szerencsére minden a megszokott rend szerint zajlik, miután sikerült a települést megvédeni a víztől, mindenki az országgyűlési választásokra koncentrálhatott. – Semmi rendkívüli intézkedésre nem volt szükség, a rév folyamatosan jár Kisoroszi és Visegrád–Szentgyörgypuszta között, így mindenki megközelítheti a települést – jegyezte meg Szabó Ferenc jegyző. Hozzátette: az árvízhelyzet nem vette el az emberek kedvét a szavazástól, az adatok azt mutatják – a részvételi arány 13.00 órakor már túl volt az 50 százalékon –, hogy magasan az országos áltag felett lesz a választási aktivitás.
A település polgármestere szerint az országgyűlési választás után ismét a természeti katasztrófára fognak összpontosítani. – Több védelmi vonalat építettünk ki saját költségen 2004-től kezdve, mivel a 2002-es árvíz sajnos betört a településre. Megkerestük az illetékes minisztériumot, hogy segítsenek, de egy fillért sem kaptunk, semmiféle kormányzati segítség nem érkezett. Ettől függetlenül két éve megkezdtük a védelmi rendszer kiépítését, amelyet a mostani árvíz alkalmával, rohamléptekkel fejeztünk be. A védekezési munkálatok körülbelül 35 millió forintot emésztettek fel, a végeleges szám ennél még magasabb lehet. A falu hihetetlen összefogásának, munkájának köszönhető, hogy ezúttal távol tudtuk tartani a vizet – fogalmazott Molnár Csaba. Hozzátette: miután a miniszterelnök egy hete bejelentette a vészhelyzetet, ettől kezdve a védekezési költség az államot terheli. A település vezetője nagyon bízik benne, hogy a vészhelyzet bejelentése előtti költségeket is átvállalja a kormány. Kisoroszi első embere a kialakult helyzetben leszögezte, nem bontatja el az ideiglenes védműveket, hanem megerősítteti az alkalmi töltéseket, hogy azok legközelebb útját tudják állni az áradásnak.
Visegrádon eközben éppen a védelmi rendszer elbontása folyik. Ottjártunkkor egy harmincfős csoport a zsákok kiürítését, és az út eltakarítását végezte. Bergmann Balázs, az önkéntesek vezetője elmondta, a választásoktól függetlenül azon dolgoznak, hogy a 11-es főutat minél hamarabb megtisztítsák, és át tudják adni a forgalomnak. – Példás a lakosság hozzáállása, mindenki megtalálta, hogy hol tud segíteni, most is több tucat ember dolgozik együtt – jegyezte meg Bergmann Balázs. Hozzátette: természetesen mindenki el tud menni szavazni, mert a munka mellett arra is szakítanak időt.
Visegrád polgármestere, Hadházy Sándor szintén a lakosság példás helytállását emelte ki. – Már a védművek bontását végezzük, szeretném, ha húsvétra tisztaság és rend lenne a városban. A homokzsákokat kiürítjük, a homokot elszállítjuk, az utcákat felsöpörjük. Két ütemben kértünk pénzt a kormánytól. Egy 24 millió forintos előleget már megkaptunk, további 45 millió forint pedig a jövő hét elején érkezhet meg. Meglehet, hogy a munkálatok ennél komolyabb öszszegeket emésztettek fel, erről pontos kimutatást később készítünk – jelentette ki Hadházy Sándor.
A választási részvételt itt sem befolyásolta az árvízhelyzet. Visegrád aljegyzője arról tájékoztatta lapunkat, hogy semmilyen rendkívüli intézkedésre nem volt szükség. Tóth Tivadar közölte, minden szavazókör a megszokott helyen várhatta a választópolgárokat, s a mozgóúrnákat is ki tudták vinni azokhoz, akik kérték.
Korábban arról is hallani lehetett, hogy Pilismaróton egyes otthonokba csónakkal fogják kiszállítani a mozgóurnát, de Borbíró Ibolya, a település jegyzőjének tájékoztatása szerint, a víz annyira visszahúzódott, hogy mindenki a megszokott rend szerint adhatta le szavazatát.

Döbbenet, több mint 130 kilométer/órával ment szembe a forgalommal egy autó – videó