Tavaly 1,3 milliárd forint volt az érettségit szervező Országos Közoktatási és Értékelési Vizsgaközpont (OKÉV) vizsgákra fordítható költségvetési támogatása. Idén csupán 0,8 milliárd forint jutott erre a célra, pedig az egy évvel ezelőtti összeg is kevésnek bizonyult a biztonságos lebonyolításhoz – jelentette ki Pokorni Zoltán. Az Orbán-kormány egykori oktatási minisztere szerint gondot okozhat, hogy a feladatlapokat azokra a jegyzőkre bízták, akiknek gondoskodniuk kell a választásokkal összefüggő dokumentáció – köztük több millió szavazólap – őrzéséről is. Hozzátette: reméli, hogy az érettségi lebonyolításáért felelős oktatási és belügyi tárca bársonyszékeiért folytatott ádáz csata nem vonja el a még hivatalban lévő tárcavezetők figyelmét a valódi feladatoktól.
Pokorni szerint további változtatásokra van szükség az érettségi rendszerben. A párt kitart korábbi álláspontja mellett, amely szerint az egyetemre, főiskolára felvételizők számára kötelezővé kell tenni az emelt szintű érettségit. Felül kell vizsgálni az érettségi tárgyak számát is, hiszen a több mint 280-féle tantárgyi vizsga megfelelő színvonalú lebonyolítása ennyi pénzből megoldhatatlan.
A Fidesz alelnöke emlékeztetett: a tavalyi érettségi- és felvételibotrány oka az Oktatási Minisztérium hanyagsága volt, mivel nem biztosították a lebonyolításhoz szükséges pénzt, nem ügyeltek a biztonságra a nyomtatásnál, a csomagolásnál, az őrzésnél és a tételek titkosításánál. Pokorni szerint a tavalyi botrány, a tanulás költségeinek drágulása és a felsőoktatási képzési szerkezet átmenet nélküli, sokak számára átláthatatlan átalakítása vezetett a felvételizők számának csökkenéséhez. Emlékezetes: míg tavaly 148 ezer diák szeretett volna bejutni a felsőoktatásba, addig idén csupán 132 ezren próbálkoznak ezzel. Az oktatási tárca népességfogyással indokolja a csökkenést, ám Pokorni szerint az ok nem ez, hiszen idén többen érettségiznek, mint tavaly.
A politikus leszögezte: a tavalyi csillagászati felsőoktatási ponthatárok után idén radikálisan megnőtt az emelt szintű érettségire jelentkezők száma. Ezzel párhuzamosan az oktatási tárca tovább csökkentette az államilag finanszírozott egyetemi és főiskolai férőhelyek számát. Ezek együttes következménye az lesz, hogy idén még a tavalyinál is több pont kell majd a felsőoktatásba való bekerüléshez.
Az oktatási tárca részéről lapunk nem talált olyan személyt, aki az elhangzottakra reagálni kívánt volna.
Egymilliárd forintot, a bevallott összeg tízszeresét költhették el Magyar Péterék tavasszal