Talán a legfontosabb eredménye a cortesben, vagyis a madridi parlament alsóházában a múlt héten megszavazott statútumnak, hogy az új szövegbe bekerült a katalán nemzet szó. Katalónia pénzügyi rendszere szintén erősödött, hiszen megtarthatja a beszedett adók több mint felét, akárcsak az áfatartalom kétharmadát, és a már létező autonóm kormány, valamint a parlament mellett végre felállíthatja saját legfelső bíróságát is. A katalán az országrész hivatalos nyelve – akárcsak a spanyol –, de egyetlen állampolgára sem kerülhet hátrányos helyzetbe egyik vagy másik nyelv használata miatt.
A katalán radikálisok oroszlánrészt vállaltak az eredeti, a tavaly szeptemberben a katalán parlamentben elfogadott szöveg kidolgozásában, ám szerdán nemmel szavaztak Madridban, mert elégedetlenek voltak az alkotmánybizottságból kikerülő szöveggel. Az ellenzéki néppárt is elutasította, mert a jelenlegi változat szerintük inkább alkotmányreform, ezért a spanyol Magna Charta előírása szerint új választásokat kellene kiírni, ráadásul kihagyták őket a tavalyi tárgyalásokból.
A következő állomás május első napjaiban a felsőház, a szenátus, és jóváhagyása esetén Katalóniában három hónapon belül megtarthatják a népszavazást a tervezetről.
Katalónia nem az első spanyol országrész, ahol életbe fog lépni a bővített alaptörvény. A múlt héten a néppárti kormányzású Valencia tartományban már az utolsó állomáson is túljutott a bővítési eljárás. A katalán statútum elfogadása mindenképpen kedvező hatást fog gyakorolni a többi országrész bővítési folyamatára, elsősorban a baszk autonómiabővítés újratárgyalására (tavaly február elsején utasította el a madridi parlament), de már más feltételekkel.

Így kergették halálba a Kádár-diktatúra idején a világhírű művész zseniális édesapját