Feljelentés Gyurcsány cége miatt

Ötféle bűncselekmény elkövetésének gyanújára hivatkozva feljelentést tett a Gyurcsány Ferenc érdekeltségében álló Motim Rt. privatizációja és gazdálkodása miatt két magánszemély. A Legfőbb Ügyészséghez eljuttatott beadvány csalás, hanyag kezelés, jogosulatlan gazdasági előny megszerzése, gazdasági adatszolgáltatás elmulasztása és környezetkárosítás bűntette miatt kéri a meg nem nevezett tettesek elmarasztalását.

2006. 04. 19. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A feljelentést tevők szerint a Magyaróvári Timföld és Műkorund (Motim) Rt. a kormány idén március 27-én hozott rendeletével indokolatlanul sok szén-dioxid-kibocsátási kvótát kapott. A kvótákat az EU területén a légkör védelméért vezették be. Azok a vállalkozások, amelyek képesek csökkenteni füstgázkibocsátásukat, eladhatják a felszabadult kvótáikat. A feljelentők szerint a cégnek megalapozatlanul biztosítottak évi 16 265 egységnyi szén-dioxid-kvótát, mert az üzemben nem folyik olyan tevékenység, amely jelentős gázkibocsátással járna. Úgy érvelnek: az intézkedés egyetlen célja az lehetett, hogy a Motim Rt. pénzzé tehesse az ajándékba kapott egységeket. A kvótapiacon ez a tétel évente 380 ezer eurót, tehát közel százmillió forintot hozhat a cégnek, ám az egységek értéke évről évre nagyságrendekkel növekszik.
*
A feljelentők arra is felhívják a figyelmet, hogy az indokolatlan kvótamennyiség odaítéléséért nemcsak a vállalat, hanem az ügyben eljáró állami hivatalok, köztük a környezetvédelmi főfelügyelőség is felelős lehet, ezért félő, hogy a bűncselekményeket bűnszövetkezetben követték el. Azt is kiemelik, hogy olyan nagyvállalatoknak, mint a Mol Rt., már nem jutott elegendő a hazánknak biztosított tételből.
Az iratot jegyző szakemberek – akinek egyike korábban a Pénzügyminisztérium szakfőtanácsosa volt – azt kérik az ügyészségtől, hogy a kvótaügynél történt viszszásság mellett állapítsa meg: a Motim Rt. privatizációs folyamata is bűncselekmények elkövetésével járt. Utalnak a Magyar Nemzet múlt havi riportjában ismertetett tényekre, miszerint a Gyurcsány Ferenc ellenőrzése alatt álló konzorcium nagy összegű környezetvédelmi vállalások fejében szerezhette meg az értékes vállalatot, ám a vállalásokat közel egy évtizedes késéssel teljesítette. Lapunk azt írta: az Altus Rt.–GPS Kft. konzorcium éppen azért vehette meg aprópénzért a privatizáció évében 6,5 milliárd forintos árbevételt elérő és kétszázmillió forint nyereséget termelő Motim Kft.-t, mert vállalta a timföldgyártás hét évtizede alatt az érzékeny szigetközi ivóvízbázis fölé felhalmozott három és fél millió tonnányi vörös iszap ártalmatlanná tételét. Erre összesen másfél milliárd forintot kellett volna elkölteniük. Emlékezetes: Gyurcsányék ötmillió forintos önerővel indultak neki a privatizációs pályázatnak, a vállalat 705 millió forintos vételárát az akkor még állami kézben lévő Magyar Hitelbank nyújtotta 700 millió forintos kölcsönből sikerült csak fedezniük. A pénzintézet elnöke ekkor Apró Piroska, a miniszterelnök anyósa volt.
A feljelentésben kiemelik: az alumíniumágazat privatizációjáról szóló kormányhatározat előírta, hogy az új tulajdonosoknak be kell fizetniük a Központi Környezetvédelmi Alapba a környezeti kárelhárítás költségét, amennyiben annak végrehajtásával egy évnél többet késnek. – A környezetvédelmi hatóság ezt önhatalmúlag megszegte, és nem kötelezte befizetésre a céget. Ezen nagy összegű költségvetésnek okozott kárhoz teljes bűnszövetség egész sorozatára volt szükség – fogalmaztak a dokumentum jegyzői. Szerintük a helyi környezetvédelmi hatóság esetében hivatali hatalommal való visszaélés és hanyag gazdálkodás bűntette merül fel, de fel kell deríteni a társtetteseket is, hiszen – mutatnak rá – az ilyen cselekedetek mindenkori velejárója a megvesztegetés. A feljelentők úgy vélik: a Motim Rt. mindemellett szabálytalanul kapott engedélyt több mint hetvenezer tonna veszélyes hulladék mosonmagyaróvári ártalmatlanítására, továbbá a környezetvédelmi minisztérium indokolatlanul biztosított 200 ezer köbméteres veszélyeshulladék-lerakási lehetőséget a vállalat telephelyén, amely a szigetközi ivóvízbázis fölött található.
Tegnap megkerestük a környezetvédelmi minisztérium illetékeseit is, akik megígérték: reagálnak kérdéseinkre, ám ezt lapzártánkig nem tették meg.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.