Külföldön is figyeli Peking emigránsait

Stefan Lázár
2006. 04. 10. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Még kancellári pályafutásának legelején járt Angela Merkel, amikor találkozott a Berlinbe látogató kínai államelnökkel. Mindkét fél hangoztatta a gazdasági kapcsolatok kiépítésének fontosságát, a kereszténydemokraták parlamenti frakciójának külpolitikai szakértője, Friedberg Pflüger azonban közölte, az új szövetségi kormány nem hajlandó elkendőzni az emberi szabadságjogok problémáját sem. Berlin tudja, hogy a „kereskedelmen keresztüli átalakítás” politikája mindeddig Kínában nem vezetett jelentős eredményhez, sőt a büntetőbíráskodás frontján romlott a helyzet. Az erőszakmentes bűncselekmények – így az adócsalás – is halálos ítéletekkel torolhatók meg.
Barbara Lochbihler, az emberi szabadságjogokat védő Amnesty International német részlegének a főtitkára szerint a hallgatás elhibázott jelzésnek számítana, és változtatni kell a németek Kína-politikáján! A Berlin–Peking viszony megítélése új fordulatot vehet azt követően, hogy a német fővárosban megjelent a disszidens Hao Feng-jun (Xao Fengyon), aki saját bevallása szerint a kínai biztonsági szolgálat volt alkalmazottja. A hirtelen felbukkant fiatal emigráns olyan információkkal lépett a nyilvánosság elé, amelyek egyöntetűen arra utalnak, hogy a külföldön élő kínaiak állandó megfigyelés alatt állnak Németországban is. Az Ausztrálián keresztül emigrált Hao elmondta, a hírszerzőszolgálat ügynökei igyekeznek átvilágítani a kínai diaszpóra egyes csoportjait. Megfigyeléseik elsődlegesen öt kategóriára összpontosulnak. A függetlenségre törekvő tajvaniakra, a demokratikus szellemiség hirdetőire, a betiltott Falunkung (Falun Gong) mozgalom híveire, a tibetiekre és az iszlám vallást gyakorló ujgurokra. Az emigráns szerint a pekingi kormány minden külföldön élő kínait ellenőrizni akar, a töredék csoportokba besúgókat igyekszik beépíteni. Erre a célra milliós összegeket fordítanak, a világ minden tájáról több tízezer ügynök küldi jelentéseit, ezek nyújtanak azután alapot az „ellenakciók” kidolgozására. E taktika mindeddig sikerrel járt, az emigráns kínaiak nem tudtak közös érdek-képviseleti szervezetet kialakítani, állítja Hao Feng-jun.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.