Információink szerint a szocialisták úgy oldanák fel az oktatási miniszteri poszt körül kialakult koalíciós feszültséget és szakmai elégedetlenséget, hogy egy párton kívüli szakembert ültetnének a bársonyszékbe. A Magyar Nemzet felsőoktatási forrásokból úgy értesült: az MSZP Ábrahám Istvánt, a Budapesti Gazdasági Főiskola (BGF) Pénzügyi és Számviteli Karának tanszékvezető-helyettes tanárát kérte fel a posztra. Informátorunk szerint Ábrahámot már a munkahelyén is többször keresték a Miniszterelnöki Hivatalból egyeztetés miatt.
*
– Jelenleg sem megerősíteni, sem cáfolni nem tudom az információt – mondta lapunknak Ábrahám István arra a kérdésre, hogy valóban felkérték-e a szocialisták az oktatási miniszteri posztra. Arra, hogy elvállalná-e a tárca vezetését, azt mondta: ahhoz több feltételnek is teljesülnie kell, de az biztos, hogy miniszterként sok mindent másképp csinálna, mint ahogy azt a jelenlegi vezetés teszi. Ábrahám István szerint a közoktatásban kevesebb liberalizmusra, a felsőoktatásban pedig az elitképzés és a tömegképzés fokozott szétválasztására lenne szükség. A szakember szerint az alsó tagozatban is szükség van a gyerekek teljesítményének osztályozására. Hozzátette: a forgalomban lévő tankönyvek tartalmát bizonyos mértékig újra egységesíteni kell, hogy legalább a törzsanyag azonos legyen minden iskolában.
A 62 éves Ábrahám István egyik pártnak sem tagja, és eddig nem vállalt politikai szerepet. A rendszerváltás után az Antall-kormány kérte fel az akkor még állami tulajdonban lévő Nemzeti Tankönyvkiadó vezetésére, amelynek éléről az Orbán-kabinet idején távozott.
Az utóbbi napok híreiből kiderült, hogy a szocialisták és a szabad demokraták is igényt tartanának az oktatási tárcára, ami jelentősen megnehezítheti a koalíciós egyezkedést. Felmerült az is, hogy Hiller István vezeti majd a oktatási és a kulturális tárcát egyesítő minisztériumot. Úgy tudjuk, a liberálisok szegedi képviselőjüket, Sándor Klárát látnák szívesen a bársonyszékben, az MSZP-nél pedig a mosonmagyaróvári gimnáziumi igazgató, Tóth Tiborné neve is szóba jött. Szakmai források szerint azonban a vidéki tanárnőt a felsőoktatási vezető körök nem tartanák elfogadhatónak, s legfeljebb államtitkárként tartanak igényt a munkájára.
Sándor Klára egy televíziós műsorban kijelentette, hogy nem akar oktatási miniszter lenni. Kuncze Gábor ugyanakkor a koalíciós tárgyalások sarokpontjának a liberális reformok folytatását nevezte.
Fordulat a 16 éves, gyilkossággal gyanúsított lány ügyében