Peru tartja a trendet

Latin-Amerikában tavaly november végén 2006 végéig tartó hosszú választási nagyüzem kezdődött, és úgy áll a helyzet, hogy az év végére az Egyesült Államok az eddiginél jóval kevesebb neoliberális szövetségesére számíthat a térségben. Vasárnap ezúttal az Egyesült Államokkal baráti viszonyban álló országban, Peruban tartották az elnökválasztásokat, és lehet, hogy ez a szövetséges is elfordul a szuperhatalomtól.

2006. 04. 09. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Peruban három jelölt vívott egymással kemény küzdelmet, hogy leváltsa a kecsua indián származású, de Amerika-barát elnököt, Alejandro Toledót. A neoliberális, elvált ügyvédnő, Lourdes (Lulu) Flores a keresztényszocialista párt élén Latin-Amerika második elnök asszonya akar lenni, Alan García, egy volt elnök (1985–1990) szociáldemokrata színezetű párttal akarja bizonyítani, hogy tanult korábbi hibáiból. A harmadik jelölt a visszavonult alezredes, Ollanta Humala, aki baloldali nacionalista, sőt egyenesen etnonacionalista programmal indult. Humala élvezheti a venezuelai elnök, Hugo Chávez támogatását, mert a bolíviai Evo Morales győzelme után január elején ők hárman együtt jelentek meg egy caracasi nagygyűlésen.
Peru az Andok államainak azon országa, amely közel áll a kormányozhatatlansághoz – Bolíviához, Kolumbiához és Ecuadorhoz hasonlóan. Alberto Fujimori, a perui– japán elnök megszabadította ugyan az országot az állam és a kommunista Fényes Ösvény terrorszervezet között vívott véres polgárháborútól, valamint a gazdasági válságtól, de az általa bevezetett liberális sokkterápia hatása csak rövid ideig tartott. Maradt a korrupció, a munkanélküliség, a kábítószer-kereskedelem nem csökkent, hanem nőtt, következésképpen a választók csalódottan fordultak el tőle. Nem tudni, hogy az elnökválasztás után sikerül-e aláírni az úgynevezett ALCA-szerződéseket, amelyek az Egyesült Államok gazdasági vezető szerepét hivatottak biztosítani a szabad kereskedelem feltételeinek kiterjesztésével. Bolíviában az új elnök, Morales elutasította, és a közelmúltbeli tiltakozásokból ítélve Ecuadorban is vélemény uralkodik.
A perui választások azért is fontosak, mert az ország érintett a térségben újra politikai bizonytalanságot okozó chilei–bolíviai–perui területi vitában (1879-ben mindkét országtól területet foglalt el Chile). Bolívia hajlik a békés megoldásra a tengeri kijárat biztosítására – az Egyesült Államok diplomáciai nyomására –, mert a nagyhatalomnak nem érdeke, hogy a gazdag energiakészlettel is rendelkező térségben háborús légkör alakuljon ki.
Az év során még Mexikóban és Nicaraguában kerülhet sor baloldali váltásra, Kolumbiában az eddigi eredmények alapján marad az Amerika-párti elnök, a szociáldemokrata irányítású Brazíliában azonban megrendült a vezető, Inácio Lula da Silva kormánya.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.