Száztíz mandátum sorsa dől el

Az ország 8 millió választópolgára közül 5,079 millió járulhat vasárnap az urnákhoz, hogy abban a 110 egyéni választókerületben, ahol két héttel ezelőtt nem dőlt el a küzdelem, országgyűlési képviselőt válasszon. A voksolás végeredményét várhatóan május első hetében állapítják meg a választási bizottságok. A köztársasági elnök ezt követően egy hónapon belül hívhatja össze az új parlament alakuló ülését.

2006. 04. 21. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Százhetvenhat egyéni országgyűlési hely közül az első fordulóban csak 66-nak a sorsa dőlt el, további 110 mandátum a vasárnapi második fordulóban talál gazdára. A 8,076 millió szavazópolgár közül most 5,079 millió adhatja le szavazatát. A voksolás érvényes, ha a jogosultak 25 százaléka felkeresi a szavazóhelyiségeket.
A 110 választókerületben öszszesen 6775 szavazókör várja a polgárokat. Szavazni reggel hattól este hétig lehet, kivéve, ha a választási bizottság reggel 5 órára előre hozza a voksolás kezdetét. Erre azokon a településeken van mód, amelyekről a gátakra igyekeznek az emberek. Az Országos Választási Iroda (OVI) vezetője, Rytkó Emília az előkészületekről tartott tegnapi tájékoztatón azt mondta: az árvizes területeken szükség esetén a választási bizottságok gondoskodnak a szavazókörök áthelyezéséről.
A helyi választási irodák értesítették a jogosultakat, hogy választókerületükben második fordulót tartanak. Az adatok szerint a 110 választókerületben 331 képviselőjelölt maradt versenyben. Időközben 84-en visszaléptek. Így 83 választókerület szavazólapjain 2-2 képviselőjelölt neve szerepel, további 27 kerület lapjaira pedig 3-3 jelölt nevét írták rá.
A polgárok csak akkor élhetnek alkotmányos jogukkal, ha személyazonosságukat és lakcímüket igazolni tudják. Ehhez vagy a régi személyi igazolványt kell felmutatniuk, vagy – lakcímkártyával együtt – az új személyi azonosítót, esetleg az útlevelet vagy a jogosítványt. A szavazatszámláló bizottság ezután adja át részükre a szavazólapot. Most csupán egy szavazólap lesz, mégpedig az, amelyiken az egyéni képviselőre voksolhatnak a jogosultak. A területi listára már nem kell szavazni. A szavazólapon a jelölt neve mellett elhelyezett karikába ezúttal is két egymást metsző vonalat – ikszet vagy keresztet – helyezhet el a szavazópolgár. Érvényesen szavazni csak ilyen jelöléssel, s csupán egy jelöltre lehet. A lepecsételt szavazólap átvételét a polgárok aláírásukkal igazolják.
A szavazófülke használata nem kötelező. Az átadott vagy kihelyezett borítékba sem kell feltétlenül beletenni a kitöltött szavazólapot, ám azt a szavazatszámláló bizottság előtt kell az urnába dobni. Szavazólapot – az OVB döntése értelmében – nem lehet kivinni a szavazókörből, mert ez ellenkezik a rendeltetésszerű joggyakorlás elvével. Magyarán: csalásra, láncszavazásra, a voksok adásvételére ad lehetőséget.
Az első fordulóban volt rá példa, hogy a szavazatszámláláskor több szavazólapot találtak az urnában, mint ahányan szavaztak. Rytkó Emília azt mondta, a törvény számol az ilyen lehetőséggel, s úgy rendelkezik, hogy a különbözetet le kell vonni a jelöltekre leadott szavazatokból. Az eltérés – az OVI vezetőjének magyarázata szerint – általában abból adódik, hogy egyesek figyelmetlenségből nem írják alá a névjegyzéket, amikor átveszik a szavazólapot. Emellett megtörténhet – közölte –, hogy tévedésből a szomszédos szavazókörbe megy be néhány választópolgár.
Az Országos Választási Iroda vezetője azt mondta: az előzetes végeredményt várhatóan április 29-én késő délután állapítják meg a megyei választási bizottságok. Határozatuk ellen azonban jogorvoslat is lehetséges. Egy nap alatt fordulhat bírósághoz, aki úgy látja, hogy az eredményt törvénysértően állapították meg. A megyei bíróságok további egy napon belül döntenek a fellebbezésekről. A végeredményről szóló határozat várhatóan május 5-én vagy 6-án lesz jogerős.
A mandátumok kiosztása ezután következhet. Az első fordulóban – mint köztudomású – a területi listákról hat mandátum felcsúszott az országos listára, így a területi listákról 146-an kerülhetnek a parlamentbe, az országos listáról pedig 64-en. Utóbbi képviselői helyek megállapítása, elosztása az OVB feladata lesz. A területi listán mandátumot szerző jelöltek személye is csak az egyéni választókerületi eredmények megállapítása után válhat ismertté, hiszen aki egyéni képviselőként bejut a parlamentbe, annak a helyét az utána következő személy foglalhatja el a megyei, fővárosi listákon.
A választási iroda vasárnap hat alkalommal ismerteti a szavazáson részt vevő polgárok számát. Az este hétórás urnazárát követően pedig folyamatosan közli a szavazatarányokat.
Arra az újságírói kérdésre, miként kerülhettek egy párt szórólapjai a hivatalos értesítőkkel együtt a választópolgárok postaládájába, Szigeti Péter, az OVB elnöke az előkészületekről tartott tegnapi tájékoztatón azt mondta: médiaeseményt nem kommentál. Ha kifogás érkezik a bizottsághoz, majd megvizsgálják az esetet.
Az OVB az első forduló óta több közérdekű állásfoglalást hozott. A kampánycsend ügyében úgy döntött, hogy szombaton nulla órától nem lehet közzétenni azoknak a képviselőjelölteknek a nevét, akik időközben visszalépnek a jelöltségtől. Megerősítették, hogy a mozgóurnás szavazás – amelyet legtöbbször az egészségi állapotuk miatt rászoruló emberek vesznek igénybe – kivételes lehetőség, és senki sem jogosult arra, hogy más személy részére, annak tudta nélkül rendeljen urnát.

Külföldön is szavaznak. A hazaival lényegében egy időben, szombaton és vasárnap élhet választójogával a külföldön tartózkodó 5943 magyar állampolgár is. Most is 90 a követségen lesz a voksolás, és – az adatok szerint – mind a 110 hazai választókerület képviselőire szavazatot adhatnak le a kint tartózkodók. A szavazólapokat a kint szolgálatot teljesítő köztisztviselőknek négy napon belül kell hazahozniuk és átadniuk az Országos Választási Bizottságnak. Az OVB április 28-án, pénteken tartja az urnabontást, s másnap reggel továbbítja a szavazólapokat a helyi választási bizottságok vezetőihez. Ők a választókerületenként erre kijelölt egy-egy szavazókörnek adják át a dokumentumokat. A szavazólapokat itt – a titkosság érdekében – vegyítik a hazai voksokkal. A szavazatszámlálás ezután történhet.
Mindebből az következik, hogy vasárnap, vagyis 23-án este a kijelölt 110 szavazókör eredményének ismerete és figyelembevétele nélkül állapítják meg az előzetes eredményt. Ezekről a szavazókörökről a hét végén csak annyi tudható meg, hogy hány választójogosult szerepelt a névjegyzékükben, továbbá hányan adták le szavazatukat. A külképviseleti voksok számát nyilvánosságra hozzák.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.