Újra kell gondolni a Duna jövőjét

Kevesebb mint százötvenmilliárd forintból csökkenteni lehetne az árvízveszélyt a Duna egész hazai szakaszán, illetve javíthatnának a hajózás feltételein és helyreállíthatnák a folyó értékes ártéri élőhelyeit a Duna Kör koncepciója szerint. A terv érdekessége, hogy annak alapjait a nagymarosi vízlépcső egyik tervezője, a nemrég elhunyt Mikolics Sándor rakta le. Droppa György ügyvivő úgy látja: most a kormányon a sor, ám a kabinet végül a célra szánt félmilliárd forintos keretet is átirányította más területre.

2006. 04. 18. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Minél szélesebb mederben tud lefolyni egy folyó, annál laposabb lesz, annál kisebb árvízszintre kell számítani, tehát annál könnyebb lesz kezelni – fektette le az alapelvet kérdésünkre Droppa György, a Duna Kör ügyvivője. – Az ártér kiszélesítését sokkal nehezebb végrehajtani a Dunán, mint a Tiszán, ahol a Vásárhelyi-terv is ezt célozza. A Tiszán a mezőgazdasági művelés átalakításával nagy területeket lehet könnyedén visszanyerni a folyónak, míg a Duna mentét javarészt beépítették az elmúlt évszázadokban – mutatott rá, kiemelve: mégis tény, hogy a Dunán is nagy tartalékok vannak, de nem készültek olyan kormányzati tervek, amelyek azt kutatnák, hogy hova lehet kiengedni a folyót árvíz esetén.
A probléma gyökere az elhibázott folyamszabályozásban keresendő. A Dunának közel száz olyan mellékága, illetve ágrendszere van, amelyeket kőszórásokkal elzártak, főként azért, hogy több víz folyjon a főágban, megkönnyítve a nagy uszályok közlekedését. – Ezeket az ágakat újra meg lehet nyitni, élővé tenni, s így az árvízi csúcsok jelentősen csökkenthetők – érvelt a civil szervezet vezetője.
A rendszerváltozás előtt az volt a cél, hogy a hatalmas méretű úgynevezett kilences tolatmányok Pozsonyig haladhassanak. – Ezek a hajók a nehézkes kikötések, rakodás és zsilipelés miatt húsz-harminc éve kimentek a divatból, ma már fuvart sem igen lehet szerezni rájuk. Helyükre a szállítmányozó cégeknél egy új szabvány, az Európa típusú hajó lépett. Ez jóval kisebb a kilences tolatmánynál és nem igényli azt a nagyon széles vízi utat, amit elődei – emlékeztetett a történésekre Droppa, kiemelve: a Duna Kör álláspontja ettől függetlenül is az, hogy nem a folyót kell a hajókhoz alakítani, hanem fordítva. A szervezet kiemelten fontosnak tartja a vízi szállítás mint a közútnál és a vasútnál is környezetbarátabb alternatíva fejlesztését. Úgy vélik: meg kell találni a helyes kompromisszumokat a hajózás, az árvízvédelem és a természetvédelem érdeke között.
A Duna Kör kérésére elkészült egy új koncepció. Ennek segítségével vízlépcsők nélkül lehetséges a teljes magyarországi Duna-szakaszon olyan hajózóutat kiépíteni, amelyen az év 85-90 százalékában biztonsággal áthaladhatnak az Európa típusú hajók a gázlókon. A hajóút kiépítésével egy időben az említett mellékágrendszereket is helyre lehetne állítani. – Tudni kell, hogy általában ott vannak a legértékesebb ökológiai élőhelyek, ahol a hajózási akadályok. Tehát a két problémát együtt kell kezelni. Ezeken a helyeken persze nem kell megfelelni a mostani irreális elvárásnak, a száznyolcvan méter széles hajózóút biztosításának, amelyet a Dunáról szóló belgrádi egyezmény még a kilences bárkák érdekében írt elő – vélekedett Droppa.
Kérdésünkre, hogy ezt milyen technikai megoldással lehet elérni, elmondta: a mederbe vágott V alakú mélyedést kell elképzelni, amelyben egy speciális hálóval biztosítják, hogy az ne töltődjön fel.
– Nem vádolhatnak minket azzal, hogy ezt a koncepciót valamilyen úgymond mélyzöld szakértő dolgozta ki. Azt Mikolics Sándor, a nagymarosi vízlépcső nemrég elhunyt tervezője készítette el kérésükre – avatott be Droppa, úgy emlékezve vissza: „Mikolics úgy tartotta, hogy egy mérnök minden igényre tud műszaki választ adni. Az ő nagyszerűségét jelzi, hogy félre tudta tenni a Duna belépcsőzésének tervét és kidolgozta a gátak nélküli természetkímélő, sőt a holtágak ökológiai rehabilitációját is magába foglaló elképzelést.”
– Remélem, hogy az ő nyitottságát továbbviszik a vízügyi szakmában – mondta a Duna Kör ügyvivője, rámutatva: ez a terv sokkal olcsóbb, mintha vízlépcsővel oldanák meg a hajózhatóságot. Emlékezetes: a nagymarosi gát 1997-es áron közel 200 milliárd forintba került volna, de a folyón még további két duzzasztót akartak építeni. Droppáék becslése szerint az ökológiai ártér-rehabilitáció és a hajózóút rendbetétele 120-150 milliárd forintba kerülne a Duna teljes hazai szakaszán. Az EU 2012-ig százmilliárd eurót akar költeni a dunai hajózásra, azt viszont az egyes országok döntik el, hogy milyen módszert alkalmaznak a folyószabályozásnál.
– Az árvízvédelem ma rossz úton halad – mutatott rá Droppa György. Szerinte a Táton nemrég épült új gát esete, amellyel tovább szűkítették az árteret, és amely mégsem tudta megvédeni a településeket az elmúlt hetek rekordméretű áradásától, jól mutatja ezt. Rávilágított: a mellékágrendszerek helyreállításával jelentősen mérsékelhető az árvízi csúcs szintje, de ez nem jelenti azt, hogy az egyes településeket nem kell megfelelő gátakkal megvédeni.
Droppa úgy látja: most a kormányon a sor, az államnak kell finanszíroznia a Duna rehabilitációjának részletes tervét, és hozzá kell látni a munkákhoz. – Rossz jel, hogy miután végre sikerült elérnünk, hogy idén 500 millió forintos pályázatot írjanak ki az önkormányzatoknak ártér-rehabilitációra, végül a teljes tételt átirányították más vízügyi feladatokra – mondta el.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.