Váratlan perui gesztus Bushnak

Még össze sem számolták a perui elnökválasztások összes szavazatát, amikor Alejandro Toledo államfő közölte: szerdán mindenképpen aláírja Washingtonban az úgynevezett ALCA-szerződést. A megméretést egyébként várhatóan a baloldali nacionalista Ollanta Humala nyeri.

2006. 04. 11. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Alejandro Toledo kész helyzet elé akarja állítani utódját. Tegnap a szavazatok nyolcvan százalékának összeszámlálása után Ollanta Humala biztosan vezetett hat ponttal az egyelőre második Alan García előtt.
A Latin-amerikai Szabadkereskedelmi Egyezmény (ALCA) George W. Bush elnök kezdeményezése, amellyel az amerikai földrész északi végétől, Alaszkától a dél-amerikai Tűzföldig ezzel a gazdasági irányzattal, vagyis a szabad kereskedelem általánossá tételével akarja biztosítani a szuperhatalom vezető szerepét a kontinensen. Azonban egyáltalán nem Bush elnök tervei szerint halad a megállapodások aláírása a latin-amerikai államokkal. A tavaly novemberben Mar del Platában tartott amerikai államok csúcstalálkozóján kiderült, hogy a dél-amerikai országok többségében másképp gondolkoznak a tervvel kapcsolatban. A szerződést elutasító országok arra hivatkoznak, hogy a nagyhatalom az egyenlőtlen versenyfeltételek új megfogalmazásával tulajdonképpen a fennálló helyzetet szeretné tartósítani. Eddig biztosan nemet mondott Bushnak Bolívia, Venezuela, Argentína és Brazília – az utóbbi három ország a dél-amerikai Közös Piac, a Mercosur része. Kolumbia, valamint Chile már aláírta a megállapodást, és most az Andok két utolsó államán a sor, hogy elfogadja a szerződést.
Ecuadorban és Peruban azonban tiltakozó mozgalmak alakultak ki, mert a lakosság túlnyomó része mindkét országban nyomorog, és nem az említett megállapodásban látja az esélyt helyzete javítására. Ecuador május 6-ra halasztotta az utolsó tárgyalási fordulót – nem utolsósorban az országban kitört tiltakozások hatására, amelyek ellen a hadsereget is több alkalommal be kellett vetni. Peruban jónak mondhatók az utóbbi öt év makrogazdasági eredményei, és az elnök újabb érve szerint Szingapúrnak, Thaiföldnek, valamint Kínának már hasonló módon nyitották meg piacukat. Toledo elnök arra hivatkozott bejelentésében, hogy azért kell elfogadni a megállapodást, mert így el tudják helyezni a perui árukat egy 290 milliós piacon (az Egyesült Államokban), ráadásul munkahelyeket is teremtenének.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.