Vérvörös festék a hófehér falakon

Március 20-án, egy héttel az 1976-os puccs harmincadik évfordulója előtt tizenötezer fős tömeg vonult egy hófehér vakolatú ház elé Buenos Aires egyik elegáns negyedében. Az épület nem sokáig maradt ilyen színű: a tüntetők – köztük idős asszonyok – vérvörös festékkel öntötték le a falat, így emlékeztették a ház lakóját, Jorge Rafael Videla egykori tábornokot, hogy áldozatainak hozzátartozói nem felejtettek.

2006. 04. 11. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jorge Rafael Videla, a most 80 éves tábornok 1976. március 24-én megfosztotta tisztségétől a korábbi népszerű, populista elnök, Juan Domingo Perón özvegyét – María Estela (Isabelita) Martínez de Perónt –, s bevezette a diktatúrát, hogy mindenféle ellenzéktől megszabadítsa a politikai életet. Videla 1976 és 1981 között állt a katonai junta élén, és leváltása után sem hagytak fel a kínzásokkal, az emberi jogok módszeres megsértésével: 1976 és 1983 között több tízezer személy tűnt el, nők ezreit ölték meg, és az utóbbiakkal különös kegyetlenséggel bántak, mert a gyermeket váró asszonyokkal szülés után végeztek. Az argentin államcsíny nagyobb méretű katonai tervbe illeszkedett, amely során Latin-Amerika több országában hajtottak végre katonai hatalomátvételt. A kortársak már akkor feltételezték, hogy az Egyesült Államoknak és a CIA-nek érdeke és része lehetett benne. Az akkori argentin tisztikar vezetői közül sokan kaptak kiképzést az 1984-ig Panamában működő és az Egyesült Államok által pénzelt úgynevezett Amerikák Iskolájában (napjainkban már átkeresztelték: a Félteke Biztonságának Együttműködési Intézete).
A puccs másik fő célja az volt, hogy leküzdjék az Argentínában mind nagyobb működési zavarokat okozó gazdasági válságot: az 1973-as kőolajválság utáni recesszióval együtt járó inflációt, a munkanélküliséget, az egyre ellenőrizhetetlenebb külső eladósodást. Azonban a diktatúra gazdasági főemberének intézkedései sem jártak sikerrel, hiába törölte el a védővámokat a külföldi tőke előtt, még jobban elszegényedett a lakosság, és a külső adósság is nőtt – az ország csak az idén januárra tudta kiheverni az akkor kezdődő válságot –, ezért a junta ismerős eszközhöz, a külső siker kereséséhez folyamodott. Előbb Chilével keveredett területi vitába három sziget miatt – 1978-ban az újonnan megválasztott lengyel pápa, II. János Pál közvetítésének köszönhetően nem került sor háborúra –, 1982-ben viszont már vesztes kalandba sodorta az országot: az úgynevezett Falkland-háborúban a brit fennhatóság alá tartozó Malvin-szigetekért folyt a harc (a vitás térség stratégiai fontossága miatt). A dél-amerikai ország többek között történelmi jogok alapján tartott igényt a szigetcsoportra, de nem lebecsülendő szerepet játszottak a terület olajlelőhelyei, illetve meg akarta szerezni a Magellán-szoros felé tartó tengeri kereskedelem feletti ellenőrzést.
Videla a junta leváltása után bíróság elé került, és bár életfogytiglani büntetésre ítélték, sőt megfosztották rangjától is, mindössze öt évet töltött börtönben, mert 1990-ben az akkori államfő, a szíriai származású Carlos Saúl Menem felmentette. Az elnök arra hivatkozott – amikor Videlán kívül más felelős katonatiszteket is szabadon engedtek –, hogy a megbékélés jegyében „felül kell emelkedni a múlt vitás ügyein”. Videla 1998-ban újra börtönbe került, de 38 nappal később hajlott korára tekintettel házi őrizetet rendeltek el, és ügyét azóta sem zárták le.
Néstor Kirchner, Argentína 2003-ban megválasztott elnöke ünnepélyes megemlékezést tartott március 24-én, a diktatúra bevezetésének 30. évfordulóján Buenos Airesben, a Rózsaszín Ház – az argentin kormánypalota – előtti Május téren, és az itt elmondott beszédben emlékeztetett az eltűnt gyermekeiket kereső anyák tüntetéseire. Arra kérte az igazságszolgáltatás tagjait, hogy töröljék el az amnesztiát kapó katonatisztek felmentő ítéleteit a közelmúltban az Egyesült Államokban – a washingtoni Georgetown Egyetemen – nyilvánosságra hozott bizalmas iratok alapján. Ezek a La Nación című fővárosi lap tulajdonába kerülő információk arról árulkodnak, hogy 1978-ban a hazai titkosszolgálat ügynökei már 22 ezer áldozatról beszéltek. Az áldozatok pontos számát a hadsereg levéltárainak megnyitásáig csak becsülni lehet, a Május Téri Anyák nevű szervezet forrásai szerint 30 ezer személy tűnt el.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.