Quitóban alig egy éve, áprilisban buktatták meg az indiánok az előző elnököt, Lucio Gutiérrezt, mert lepaktált a korrupt exelnökökkel. Ám nagyon valószínű, hogy utódja, a baloldali érzelmű, de tiszta múltú Alfredo Palacio elnök sem bírja sokáig. Az új kormány és a parlament szembekerült egymással, mert a képviselőház elutasítja az Egyesült Államok által szorgalmazott szabadkereskedelmi szerződéseket, a kormány és az elnök viszont támogatja. A túlnyomórészt indián és mesztic lakosság (25, illetve 65 százalék) a parlament mögé állt, és tüntetéseivel, sztrájkjaival meg akarja akadályozni, hogy létrejöjjön a szerződés. Az Andok államaiban egyre valószínűbb az a lehetőség, hogy a helyi államok elutasítják az úgynevezett Latin-amerikai Szabadkereskedelmi Szerződéseket (ALCA).
Bolívia indián elnöke, Evo Morales decemberi megválasztása után is közölte, nem támogatja ezt az ország számára előnytelen megállapodást. Peruban pedig – az Ecuadorral szomszédos országban ugyancsak vasárnap tartanak választásokat – akkor kerül veszélybe a megállapodás, ha egy volt katonatiszt, a radikális nacionalista Ollanta Humala nyer a szerződés megkötését elfogadó liberális jelölttel szemben. Humala egyelőre vezeti a jelöltek listáját, és esélye van a győzelemre a külföldi befektetők nem kis aggodalmára, mert a baloldali Moraleshez közeli programot akar megvalósítani.
Ecuadorban az indián lakosok egyik nyomásgyakorló eszköze az ország egyik legfontosabb bevételi forrásának, az olajlelőhelyeknek az elfoglalása vagy az oda vezető utak elzárása. Az olajmunkások nem riadtak vissza attól sem, hogy egyenesen azt követeljék: bontsák fel bizonyos – elsősorban amerikai – cégek szerződését, mert nem tartják be vállalt kötelezettségeiket. Ahogy közeledett a szabadkereskedelmi szerződés aláírásának időpontja, úgy erősödött a magukat kárvallottaknak tekintő őslakosok felháborodása, és azóta szinte mindennaposak az összecsapások a katonaság és a tüntetők között.
Az energiatermelő latin-amerikai országokban zajló piaci nyugtalanságot előidéző események egyre magasabbra hajtják a nyersolaj árát. Venezuelában nemrég vezették be a hazai energiatermelő politikát védő intézkedéseket a külföldi befektetők hátrányára, Bolíviában hasonló események zajlanak, és Ecuador is olajtermelő ország.

Halálos trópusi betegség ütötte fel a fejét Magyarországon, riadót fújtak az orvosok