A kórházak időt kérnek

Tegyenek kivételt az egészségügyi dolgozókkal, s június 30-a után se büntessék őket a színlelt szerződéssel való foglalkoztatás miatt – erre kéri Gyurcsány Ferenc miniszterelnököt a Magyar Kórházszövetség és az Egészségügyi Gazdasági Vezetők Egyesülete. Szerintük ellenkező esetben ellátási zavar alakulhat ki a bizonyos területeken amúgy is szakemberhiánnyal küzdő ágazatban.

2006. 05. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Délelőtt közalkalmazott altatóorvosként dolgozik egy kórházban, délután pedig vállalkozóként látja el ugyanazt a feladatot, ugyanabban az intézményben – egy tipikus példa a szabálytalan foglalkoztatásra. A színlelt szerződések minősítésének irányelvében erről a következőket írja internetes oldalán a Foglalkoztatáspolitikai és Munkaügyi Minisztérium: „leplezett szerződésnek számít, ha a munkáltató részben munkaviszony, részben megbízási szerződés keretében ugyanarra a feladatra foglalkoztatja a munkát végző személyt.” Hasonlóképpen szabálytalan az ott olvasható információk alapján az is, ha a megbízási vagy a vállalkozási szerződésben foglalt feladatok ténylegesen egy adott munkakör betöltését jelentik.
A színlelt szerződések elleni fellépést 2003 óta több alkalommal elhalasztották a törvényhozók. Június 30-a azonban a végső dátum, addig meg kell szüntetni ezeket.
*
Jövő hónap végén tehát megszűnik a moratórium, s bírsággal-pótlékkal együtt behajtja az APEH azt az adó- és járulékösszeget, amelyet a felek megspóroltak a színlelt szerződésekkel. Ráadásul akkortól büntetőjogi fenyegetettség is terhelheti őket. A munkaviszonyt leplező vállalkozási vagy megbízási szerződések legnyilvánvalóbb oka, hogy kevesebb adót és járulékot kell utánuk fizetni. Ráadásul ezekben az esetekben nem a munka törvénykönyve szigorú szabályai vonatkoznak a felekre.
Gyurcsány Ferenc miniszterelnöktől most azt kéri a Magyar Kórházszövetség és a Gazdasági Vezetők Egyesülete (EGVE), hogy június 30-a után is mentesüljenek a felelősségre vonás alól az egészségügyi dolgozók és intézmények.
Golub Iván, a Magyar Kórházszövetség elnöke ezt azzal indokolta, hogy a színlelt szerződésekkel foglalkoztatottak jelentős része nem vállalná feladatát, ha közalkalmazotti munkaviszonyban kellene azt végeznie. Ez főként a hiányszakmákban dolgozókat érinti, s az ő elvesztésük akár ellátási zavart is okozhat. Ezek a szerződések kényszerből születtek, mert alacsony közalkalmazotti bérért bizonyos feladatokra már nem lehet szakembert találni – hangsúlyozta.
Ari Lajos, az EGVE elnöke is úgy látja: beláthatatlan következményekkel járhat, ha büntetni kezdik az egészségügyi dolgozókat és intézményeket. Mint mondta: speciális helyzete miatt különleges szabályokat kell alkotni az ágazatra. Egyelőre nem tudják, hány embert érint az egészségügyben ez a probléma. Arra a kérdésre, hogy mely szakmákban fordulhatnak elő leginkább ilyen szerződések, úgy felelt: a hiányszakmákban, például az aneszteziológusoknál, a röntgenorvosoknál, de gyakori ez a „pluszügyeletet” vállalók között is. Ari ma találkozik Rácz Jenő egészségügyi miniszterrel, s arra kéri, hogy tárja a kabinet elé e problémát.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.