Az egészségügy marad az MSZP-é?

Alulmaradt az SZDSZ az egészségügy átalakításáról szóló koalíciós vitában – legalábbis abból a szempontból, hogy egyelőre nem valósul meg a párt legmarkánsabb kampányterve, a magánbiztosítók versenye a kötelező egészségbiztosításban.

2006. 05. 18. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Gyurcsány Ferenc miniszterelnök szerda este a Magyar Televízióban jelentette be, hogy kompromisszumra jutottak a koalíciós partnerrel az egészségügyet érintő kérdésekben. Lapunk Rácz Jenő egészségügyi minisztert arról kérdezte, hogy miben engedtek a szocialisták és miben a szabad demokraták. A szaktárca vezetője úgy fogalmazott: „valójában nem is kompromisszumról volt szó, inkább azt lehet mondani, hogy leraktuk a kormányprogram alapját. A fő kérdésben eddig is egyetértettünk az SZDSZ-szel: mindkét párt véleménye az volt, hogy biztosítási elvű egészségügyet kell kialakítani, mert a jelenlegi valójában nem az. Igaz, a megvalósítást illetően különböztek némiképp az álláspontok” – tette hozzá.
Arra a kérdésre, hogy miként történik majd a biztosítási rendszer átalakítása, úgy felelt: megőrzik az egységes, nemzeti kockázatközösségen alapuló, szolidaritás elvű rendszert, ugyanakkor valódi biztosítóvá alakítják az Országos Egészségbiztosítási Pénztárt (OEP), amely eldöntheti majd, melyik szolgáltatóval – például kórházzal, szakrendelővel – köt szerződést. Kiválaszthatja, hogy melyik nyújtja a legjobb áron a legjobb szolgáltatást a betegeknek.
Mindez azt jelenti, hogy nem a biztosítókat, hanem a szolgáltatókat versenyeztetné a kormány. Tehát úgy tűnik, hogy az SZDSZ több-biztosítós rendszerre vonatkozó elképzelése (amely a kötelező egészségbiztosítást, azaz az általános ellátásokat is érintette volna) elbukott, legalábbis egyelőre. Rácz Jenő ugyanis hozzátette: 2007 végén ismét visszatérnek erre a kérdésre.
A biztosítási reform részleteiről a miniszter csak annyi újdonságot árult el, hogy komolyan fontolóra vették az OEP zártkörű részvénytársasággá alakítását. Fenntartják továbbá azt a korábbi elképzelést, hogy egyéni járulékszámlát vezetnek be, amely személyre szólóan tartja nyilván, hogy ki után fizettek járulékot. Megerősítette, hogy három ellátási szintet határoznak meg. Az alapszolgáltatásokhoz járulékfizetéstől függetlenül minden állampolgár hozzájutna, a második ellátási szintet azonban már biztosítotti jogviszonyhoz kötnék. A harmadik csoportba az extra szolgáltatások kerülnének, amelyeket térítési díjjal vagy kiegészítő biztosítással lehetne igénybe venni. Azt azonban egyelőre nem tudni, melyik szinten milyen ellátások szerepelnek majd. Rácz Jenő azonban ígéretet tett ennek meghatározására.
Lapunk szerette volna megismerni a további tervezett változtatásokat is, hiszen szerda este a kormányfő az ágazat teljes és mélyreható átalakítását helyezte kilátásba. Úgy fogalmazott: átalakítjuk az ágazat valamennyi részét a finanszírozástól a szolgáltatókig. Rácz Jenő azonban csupa olyan dolgot említett, amelyet korábban is terveztek és hangsúlyoztak. Ilyen például a népegészségügyi program folytatása, vagy a sürgősségi ellátás fejlesztése. Arra a kérdésre, hogy bevezetik-e a vizit- és receptdíjat, a miniszter úgy felelt: ez még nem került szóba a koalíciós egyeztetéseken. Arra sem adott választ, hogy bővül-e a fizetős szolgáltatások köre. Azt azonban leszögezte, hogy 500 milliárd forintot szán az új kormány az átalakításokra.
Miközben egy tegnapi konferencián Mihányi Péter profeszszor az SZDSZ képviseletében Rácz Jenővel ellentétben továbbra is az SZDSZ korábbi álláspontját ismertette, Vojnik Mária MSZP-s országgyűlési képviselő, az egészségügyi tárca politikai államtitkára a következő mondattal próbálta meggyőzni a hallgatóságot arról, hogy mely elképzelés valósul majd meg: „Rácz Jenő előadása szólt a kormányprogramról, Mihályi Péter pedig írói munkássága egy részét ismertette”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.