Tegnap megírtuk: 7,697 milliárd forintért kárpótolja peren kívül a kormány az AGM Beton Zrt.-t és az egyik cégvezetőt, amiért az Orbán-kabinet még 1998-ban elvette a társaságtól a garéi veszélyes hulladékok ártalmatlanításának jogát. A kártérítés mértéke ugyanakkor meglepő, hiszen a vállalat egy 1,2 milliárd forintos üzlettől esett el, és a cég képviselője még 2004 végén, a szerződésbontás jogellenességét kimondó legfelsőbb bírósági határozat után is csak másfél milliárd forintos kárról beszélt.
Idén februárban jelentették be a felperesek, hogy összesen 11,5 milliárd forint kártérítést követelnek a környezetvédelmi minisztériumtól – mondta el lapunknak Batiz András. Hozzátette: az eredeti igény azért növekedett ekkora mértékben, mert a szerződéses összegen felül az eltelt nyolc év utáni késedelmi kamatot, a vállalkozás elmaradt hasznát, az erkölcsi kárt és a minisztériumi megbízás miatt felvett hitelek kamatát is követeli a betonelemgyártó vállalkozás és Andrássy János Mihály, a cég vezérigazgatója. – A kormánynak egy célja volt: minimalizálni azt a kárt, amelyet az Orbán-kormány okozott – érvelt Batiz.
Kérdésünkre, hogy jó megállapodást kötött-e a kabinet annak tükrében, hogy a cég ügyvédje még 2004 decemberében, a bírósági ítélet kihirdetésekor is úgy nyilatkozott, az akkori követelésük valamivel több mint másfél milliárd forint, de ebből engednének, ha sikerülne peren kívül megegyezniük, a kormányszóvivő azt mondta: a kormány el akarta kerülni, hogy a teljes kárigényt megítélje a bíróság. – Az AGM Beton képviselőjétől kellene megkérdezni, hogy másfél éve miért nyilatkoztak másképp – tette hozzá Batiz.
A lapunk által felhívott jogászok ugyanakkor egyöntetűen úgy érveltek: nem tudnak példát arra, hogy egy peren kívüli megegyezésben az eredeti kárigény hatszorosát fizesse meg az alperes. Megkerestük a perben a környezetvédelmi minisztériumot képviselő Elter Tamást is, aki nem kívánta kommentálni ezt az ellentmondást. Emlékezetes: Elter korábban a cég másfél milliárdos igényét is irreálisnak, „holdbéli számnak” nevezte. Tegnap újfent megkerestük az AGM Beton Zrt.-t, ám a vállalat vezetői nem kívánnak nyilatkozni.
Az ügy előzménye: az AGM Beton Zrt. 1998 tavaszán megbízást nyert, hogy a Budapesti Vegyi Művek garéi telepén tárolt, súlyosan szennyező klórtartalmú anyagokat ideiglenesen, tíz évre betonhordókba csomagolja. A nem sokkal később hatalomba lépett Fidesz vezette kabinet azonban úgy döntött, hogy a drága és ideiglenes technológia helyett végleges megoldást keres a környezetszennyezésre.
Baloldali hazugságok az áram áráról: itt a Patrióta leleplezése!