Bár a szöveg csak jelentős módosítások után került a spanyol szenátusba, sőt a javaslatot kidolgozó katalán radikálisok tartózkodtak a szavazástól – a néppárt pedig ellene szavazott –, a szöveg készen áll a nyáron, már június közepén megrendezendő népszavazásra. José Luis Rodríguez Zapatero spanyol kormányfő a statútum szenátusbeli elfogadása utáni méltatásában kiemelte, hogy a szöveg „nem csonkult, éppen ellenkezőleg, közös megállapodás révén jött létre”. Hangsúlyozta, „immár senki sem kételkedhet benne, hogy megerősödött a katalán önazonosság, az önkormányzás minden népnek jó, és az új statútum a katalán lakosság, sőt egész Spanyolország sikere”. Végül hozzátette, hogy minden olyan szabályozás, amely „bővíti a jogokat, kiterjeszti az állampolgárok szabadságát is”.
Pasqual Maragall, a katalán tartomány vezetője rövid beszédében minimálisnak minősítette a katalán parlamentben tavaly megfogalmazott módosításokat. Emlékeztetett rá, hogy 1932-ben (az első katalán statútum kidolgozásakor) Katalónia elfogadta, hogy Spanyolország egyik tartománya legyen. Végezetül elégedettségét fejezte ki, mert „a katalán nép első megtett lépését a többi spanyolországi autonómia is követi”.
A katalán statútum bevezetőjében szerepel a „katalán nemzet” megfogalmazás, erősödött a katalán pénzügyi rendszer is, hiszen a korábbinál jóval több adót tarthatnak meg. A katalán autonóm kormányzat újabb eredménye a már létező parlament és kormány mellett a saját legfelsőbb bíróság felállításának joga is, és természetesen a hivatalos élet újabb területein is bővítették a katalán nyelv használatát. Több pont is kimaradt az eredeti szövegből a spanyol szocialista kormány és az ellenzéki néppárt heves ellenállása miatt. A katalán radikálisok nemzetközi versenyeken is szerették volna önállóan indítani a katalán válogatottakat, külön katalán választási kerületre is igényt tartottak volna az európai választásokon. Nem sikerült belefoglalniuk a szövegbe a katalán repülőterek és infrastruktúrájuk feletti szabad rendelkezést sem.

Magyarországon lesz a BYD központja; megvan Polt Péter utódja; jön a fordulat az orosz–ukrán béketárgyalásokon