Ellenőrzik az érettségi tételeket

Megérkeztek a „kisebb” tantárgyak érettségi tételei, valamint az emelt szintű feladatsorok a jegyzői irodákba. Az iskolaigazgatók most azt számolják, hogy valamennyi feladatsor kellő menynyiségben áll-e rendelkezésre – tudta meg lapunk. A Gimnáziumok Országos Szövetségének elnöke szerint kevés a vizsgaelnök, és ez megbetegedések esetén gondot okozhat.

2006. 05. 02. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Már megérkeztek a jegyzői irodába azoknak a tantárgyaknak a feladatsorai, amelyekből kevesebb diák érettségizik, és itt vannak az emelt szintű feladatsorok is. Az iskolaigazgatók most egyeztetik az önkormányzatnál, hogy valamennyi kért tételsor kellő mennyiségben rendelkezésre áll-e – tudta meg lapunk Szebedy Tastól, a Gimnáziumok Országos Szövetségének (GOSZ) elnökétől. A szakember szerint úgy tűnik, az idén jobban ügyelnek a biztonságra, mint tavaly, hiszen egy évvel ezelőtt az iskoláknak kellett őrizniük a feladatsorokat, ám több intézményben nem volt erre megfelelő helyiség. Pozitívum az is, hogy idén időzáras csomagolással látták el a feladatsorokat. Ha a fóliát valaki a vizsganap előtt feltépi, akkor a csomagon lévő védőszalagok elszíneződnek.
Szebedy szerint gondot az jelenthet, ha az érettségielnökök egy része megbetegszik, vagy egyéb okok miatt visszalép, ugyanis alig van tartalék. Ennek oka az, hogy csak az a pedagógus vizsgáztathat, aki elvégzi az ehhez szükséges tanfolyamot. Egyelőre kevés ilyen szakember van, ráadásul közülük sem ér rá mindenki végig a háromhetes érettségi időszak alatt, hiszen mindannyiuknak van főállása is.
A GOSZ elnöke a pedagógusok vizsgáztatási díjaival kapcsolatban azt mondta: sajnos alig emelkedtek valamit a tavalyi összeghez képest, pedig akkor sem voltak valami magasak. A tanárok a középszintű írásbeli dolgozatok kijavításáért darabonként a minimálbér két százalékát, vagyis bruttó 1250 forintot kapnak, ez 110 forinttal több a tavalyi apanázsnál. Ugyanennyi jár tanulónként a szóbeli vizsgáztatásért mindkét szinten. Az emelt szintű dolgozatok kijavításáért a legkisebb bér 3 százalékát fizeti az Országos Közoktatási Értékelési és Vizsgaközpont (OKÉV), vagyis 1875 forintot, 175 forinttal többet, mint egy évvel korábban. A pedagógusok megbízási díjként jutnak a pénzükhöz, így – Szebedy szerint – a levonások után az összeg felét kapják meg a tanárok, pedig van olyan új típusú dolgozat, amelynek javítása darabonként egy-két órát is igényelhet. Szebedy reméli, hogy idén az OKÉV nem csúszik a díjak kifizetésével, hiszen tavaly előfordult, hogy egy-egy pedagógus a lassú ügymenet miatt csak szeptemberben kapta meg a pénzét.
Pósfai Péter, az OKÉV főigazgatója szerint kormányrendelet írja elő a vizsgáztatásért fizetendő díjakat, amelyek minimumösszegek, vagyis az önkormányzatok kiegészíthetik azokat. Hozzátette: a dolgozatok nagy többségét kitevő középszintű vizsgákért nem az OKÉV, hanem az iskola fizet. Pósfai szerint tavaly azért csúszott a kifizetések egy része, mert a pedagógusok a nyári szünetben nem küldték el a központnak a kifizetéshez szükséges igazolásokat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.