Valamennyi hazai felsőoktatási intézmény vezetőjét felkeresi a közeljövőben a Diákhitel Központ, hogy az érintetteknek közvetlenül nyújtsanak tájékoztatást a diákhitellel kapcsolatos szabályváltozásokról. A hitelről szóló új kormányrendelet augusztus 15-én lép hatályba, vagyis az új tanévben már ezek a feltételek lesznek érvényesek.
A kormány döntése értelmében – amelyet a választások előtt mindössze öt nappal jelentett be a kabinet – az új tanévtől a jelenlegi 10,22 százalékról 9,5 százalékra csökken a kölcsön kamata. Szeptembertől a felvehető hitel összege differenciálttá válik: az államilag támogatott hallgatók továbbra is legfeljebb harmincezer forintot vehetnek fel, míg a költségtérítéses diákok már negyvenezret, amenynyiben vállalják, hogy később a bérük hat százaléka helyett havonta nyolc százalékot törlesztenek. Az igénylésre vonatkozó 35. életévhez kötött korhatárt 40 évre emelik, ugyanakkor ennek elérése esetén meg is kell kezdeni a törlesztést. Ezentúl a doktoranduszok, illetve a szakirányú továbbképzésben részt vevők is felvehetik a kölcsönt, és az európai gazdasági térségben tanuló magyarok, illetve a közösség országaiból származó, hazánkban tanuló külföldiek is igényelhetik a kölcsönt.
Valószínűleg nem véletlen, hogy a fiatal szavazók között jelentős hátrányban lévő kormánypártok éppen az áprilisi választások előtt döntöttek a diákhitel kamatának szeptemberi csökkentéséről. Ezt támasztja alá az is, hogy a jelenleg még hatályos kormányrendelet szerint a kamatot az előző fél év pénzpiaci adatai alapján kell kiszámítani, és az így kapott kamatlábat mindig a félévkezdés előtt hét nappal kell nyilvánosságra hozni. Ennek értemében a szeptemberi kamatot csupán augusztusban állapíthatnák meg.
A Fidesz választási programjában egyébként azt ígérte, hogy kormányra kerülése esetén ötven százalékkal megemeli a diákhitel felvehető maximális összegét, a kamat megállapításánál pedig visszatér az előző ciklusban alkalmazott módszerhez, amelynek lényege az, hogy a hitelkamat legfeljebb fél százalékkal haladhatja meg a jelenleg hatszázalékos jegybanki alapkamatot. Ha a Fidesz javaslata érvényesülne, akkor a hitelkamat ma nem lehetne több hat és fél százaléknál a jelenleg érvényben lévő 10,22 százalék helyett, amely még a kormány által bejelentett augusztusi 0,72 százalékos csökkentés után is 3,5 százalékkal több lesz a jelenlegi alapkamatnál.
Pedig Magyarral foglalkozni KELL!