Fekete évek jönnek az oktatásban

Negyvenezer fő elbocsátása a közoktatásból, a pedagógusbérek befagyasztása, iskolabezárások, a tandíj bevezetése a felsőoktatásban és az államilag finanszírozott egyetemi férőhelyek 50 százalékos csökkentése – ezek az oktatást érintő legfontosabb, kormány közeli szakemberek által javasolt megszorítások. Ha ezek megvalósulnak, működésképtelenné válhat a közoktatás, fizetésképtelenné válhatnak az egyetemek. Úgy tudjuk, a javaslatok jó részéről már tárgyal a jövendő koalíció.

2006. 05. 07. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Sokkoló megszorításokat javasolt a kormánynak a pénzügyi válság rendezésére a Central European Management Intelligence (CEMI) nevű gazdaságelemző cég. Az elemzők az oktatást látják az olyan meghatározó területnek, ahol csökkenteni lehet a kiadásokat. A cég a pedagógusok bérének két évig tartó befagyasztását, negyvenezer tanár elbocsátását az általános és középiskolákból, iskolabezárásokat és az államilag támogatott felsőoktatási férőhelyek ötvenszázalékos csökkentését javasolja a kormánynak.
A közoktatást érintő negyvenezer fős elbocsátás egyébként 25 százalékos létszámleépítést jelent, amely működésképtelenné teheti az általános és középiskolákat. A tömeges elbocsátás értelemszerűen csak a kötelező óraszámok radikális emelésével valósulhatna meg, hiszen a tanórák száma nem csökkenne. A javaslat készítői tehát úgy akarják többletmunkára kényszeríteni a tanárokat, hogy két évre befagyasztják a béreket, amelynek reálértéke mindkét esztendőben jelentősen csökken.
A felsőoktatás kétségbeejtő kilátásai akkor látszanak igazán, ha idevesszük Bokros Lajos volt pénzügyminiszter javaslatát is, aki kitartóan kardoskodik a tandíj újbóli bevezetése mellett, amelyet az államilag finanszírozott hallgatóknak is fizetniük kellene. Az 1995-ös megszorító csomag atyja ráadásul most nem néhány ezer forintos fizetési kötelezettségről beszél, hanem az önköltséges képzésben részt vevők által fizetendő összeghez hasonlóról – azaz félévenként százezres nagyságrendről –, amit a családok jelentős része nem tud kifizetni. Ha mindehhez hozzávesszük az államilag finanszírozott férőhelyek 50 százalékos csökkentését is, akkor a hallgatói létszám drasztikus visszaesésével számolhatunk, ami az egyetemi oktatók tömeges elbocsátásához, a felsőoktatási intézmények bevételeinek apadásához, ezáltal pedig az iskolák gazdasági csődjéhez vezet. Az egyetemeket ugyanis az elmúlt két évben a felsőoktatási infrastruktúra-fejlesztési program során több milliárd forintos hitel felvételére kényszerítették, amelyeknek kamattal terhelt részleteit húsz éven keresztül fizetni kell a beruházást végző befektetőknek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.