Fekete évek jönnek az oktatásban

Bár a kormányprogram csak a jövő hét elején kerül nyilvánosságra, a baloldali média már kiszivárogtatta az oktatási programcsomag részleteit. A választási kampányban hirdetett nyugalom politikája helyett több munka, elbocsátási hullám és bérbefagyasztás vár a közoktatásban dolgozókra, a felsőoktatásban pedig bevezetik az utólagos tandíjat.

2006. 05. 26. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A szocialista–szabad demokrata választási győzelem után száznyolcvan fokos fordulatot vett a koalíciós pártok és a holdudvarok kommunikációja. A kampány során hangoztatott modernizálás és fejlesztés szlogenje után napról napra újabb és újabb gazdaságelemző cégek és kormány közeli szakemberek kerültek elő a kalapból, hogy vázolják Magyarország drámai gazdasági helyzetét. Bár a kampány során senki nem erősítette meg a Fidesz állításait, a győzelem másnapján már mindenki csőd közeli helyzetről beszélt, amit csak súlyos megszorításokkal lehet orvosolni.
Az első komoly elemzéssel a Central European Management Intelligence (CEMI) nevű cég állt a nyilvánosság elé. Az elemzők az oktatást látták olyan meghatározó területnek, ahol jelentősen lehet csökkenteni a kiadásokat. A cég a pedagógusok bérének két évig tartó befagyasztását, negyvenezer tanár elbocsátását az általános és középiskolákból, iskolabezárásokat és az államilag támogatott felsőoktatási férőhelyek ötvenszázalékos csökkentését javasolja a kormánynak.
A közoktatást érintő negyvenezer fős elbocsátás egyébként 25 százalékos létszámleépítést jelentene, amely működésképtelenné tehetné az általános és a középiskolákat. A tömeges elbocsátás értelemszerűen csak a kötelező óraszámok radikális emelésével valósulhatna meg, hiszen a tanórák száma nem csökkenne. A javaslat készítői tehát úgy kényszerítenék többletmunkára a tanárokat, hogy két évre befagyasztanák a béreket.
Hitelre kényszerített egyetemek
A felsőoktatás kilátásai is kétségbeejtőek. Bokros Lajos volt pénzügyminiszter a tandíj újbóli bevezetése mellett foglalt állást, amelyet az államilag finanszírozott hallgatóknak is fizetniük kellene. Az 1995-ös megszorító csomag atyja ráadásul nem néhány ezer forintos fizetési kötelezettségről beszélt, hanem az önköltséges képzésben részt vevők által fizetendő összeghez hasonlóról – azaz félévenként százezres nagyságrendről –, amit a családok jelentős része nem tud kifizetni. Ha mindehhez hozzávesszük az államilag finanszírozott férőhelyek ötvenszázalékos csökkentését is, akkor a hallgatói létszám drasztikus visszaesésével számolhatunk, ami az egyetemi oktatók tömeges elbocsátásához, a felsőoktatási intézmények bevételeinek apadásához, ezáltal pedig az iskolák gazdasági csődjéhez vezet. Az egyetemeket ugyanis az utóbbi két évben a felsőoktatási infrastruktúra-fejlesztési program során több- milliárd forintos hitel felvételére kényszerítették, amelyeknek kamattal terhelt részleteit húsz éven keresztül fizetni kell.
Bár a kormányprogram még nem került nyilvánosságra, a baloldali média már beszámolt annak bizonyos pontjairól. A kiszivárogtatott információk szerint az MSZP és az SZDSZ már elfogadta a kormányprogram részét képező oktatási csomagot. A koalíciós megállapodás szerint két lépcsőben a mostani heti húszról huszonnégyre emelkedhet a tanárok heti óraszáma. Az iskolák idén szeptembertől húsz kötelező tanóra mellett további kettő nem tanítási óra – például felzárkóztató foglalkozás – megtartására kötelezhetik a tanárokat, 2007 szeptemberétől pedig újabb két tanítási órával növelik a terhelést.
Majd törleszt a volt hallgató
A szocialisták és a szabad demokraták megegyeztek, hogy egy, de inkább két évre befagyasztják a közoktatási dolgozók bérét, és egyetértettek abban is, hogy 2007-ben bevezetik az utólagos tandíjat. A javaslat lényege az, hogy amikor a volt hallgató jövedelme elér egy bizonyos szintet, elkezdi visszatéríteni az államnak tanulmányai költségeit. A törlesztést akkor kellene megkezdeni, amikor a hallgató éves jövedelme eléri a havi minimálbér negyvenszeresét. A legkisebb fizetés hatvanszorosát el nem érő jövedelem esetén a bér négy, afölött pedig hat százalékát kellene befizetni. Egy alapképzés átlagosan másfél, a mesterképzés két-, a doktori fokozat megszerzése hárommillió forintba kerülne, az orvosi vagy a jogi egyetem pedig hét–hét és fél, illetve ötmillió forintba. Az összeget nem terhelik kamatok. Az utólagos tandíjról szóló híreket erősítette Arató Gergely nyilatkozata is. Az oktatási tárca politikai államtitkára a Petőfi Népe című napilapnak azt mondta: az MSZP el tudja képzelni, hogy a hallgatók is szerepet vállaljanak képzésük finanszírozásában, de a közvetlenül fizetett tandíjat nem támogatják, mert az távol tartaná a hallgatókat az egyetemektől.
A koalíciós pártok által elfogadott oktatási programcsomag a Népszabadság szerint tartalmazza azt is, hogy 2008 szeptemberétől nem lehet nyolcosztályos gimnáziumokat indítani. Az intézkedés állítólagos célja a túl korai szelekció megakadályozása, és az alapkészségek megerősítése. A megszűnés felmenőrendszerben lépne életbe, a jelenleg 104 nyolcosztályos gimnázium 30 ezer diákja még kijárhatná az iskolát. Az ötödik és hatodik évfolyamon visszaszorítanák a szaktárgyi oktatást, és nagyobb hangsúlyt fektetnének az alapkészségek fejlesztésére, vagyis a program a 6+6-os iskolaszerkezet felé mozdítaná a magyar oktatási rendszert.
A Fidesz szerint sokszor előfordult már, hogy egy párt kormányra kerülve bizonyos dolgokat másképp csinált, mint ahogy a kampányban ígérte, de az mindmáig példátlan, hogy valaki éppen az ellenkezőjét tegye annak, mint amit hónapokon át ígért. Pokorni Zoltán, a Fidesz alelnöke szerint a szocialisták és a szabad demokraták a választási kampány során fejlesztésekről és modernizálásról beszéltek, most pedig – tartós bérbefagyasztás mellett – a tanárok heti óraszámának 20 százalékos növelésére készülnek, a felsőoktatásban pedig tandíjat akarnak bevezetni. Pokorni szerint az óraszámemelés önmagában nem ördögtől való ötlet, de csak akkor van értelme, ha tartozik hozzá pluszfeladat. A probléma az, hogy a liberális oktatási kormányzat már felszámolta az iskola nevelési szerepét és a szabadidős foglalkozásokat, így az óraszámnövelés tömeges elbocsátásokat eredményez majd. Hozzátette: rengeteg olyan feladat van – mint például a nyelvtanítás, a képességfejlesztés –, amely megoldatlan, mert kevés a fejlesztőpedagógus, a logopédus. Elbocsátások helyett átképzésekre lenne szükség, hogy minden egyes részterületre jusson hozzáértő szakember.
Pokorni szerint a kormány döntése ráadásul a szakmaiságot is nélkülözi, hiszen differenciálatlanul hajtaná végre az óraszámemelést. Az átlagnál kevesebb órát csak a felső tagozaton, illetve a középiskolákban tartanak a pedagógusok, az alsó tagozatos tanítók óraszáma az európai átlaghoz hasonló. A megszorítás nem segítene az idei költségvetés drámai helyzetén, hiszen csak 2008 körül származna belőle bevétel. Hasonló a helyzet a felsőoktatási tandíjjal is, amelyet 2007-től felmenő- rendszerben vezetnének be, bevétel azonban csak 2013-ban, 2015-ben kezdene csordogálni belőle. Pokorni leszögezte: a felsőoktatási tandíj bevezetése visszafogja a tanulási vágyat, ami hosszú távon nagyon sokat árt az országnak. A politikus azért sem ért egyet a diákok utólagos megsarcolásával, mert egy diplomás eleve nagyobb értéket termel az országnak, ráadásul magasabb jövedelméből nagyobb terhet is vállal a közösből. Lapunk számításai szerint egyébként – a jelenlegi minimálbért figyelembe véve – évi bruttó két és fél millió forintos jövedelem esetén kell megkezdeni a több millió forintos tandíj törlesztését, ami a 13. havi bért is számolva havi nettó 120 ezer forintos, 12 havi fizetés esetén nettó 130 ezer forintos bért jelent.
A Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája (HÖOK) felháborodott a tandíj ötletén, és megegyezés híján tüntetéssorozatot helyezett kilátásba. Ekler Gergely, a HÖOK elnöke cinikusnak, méltatlannak és felháborítónak tartja, hogy az oktatási tárca a hallgatókkal folytatott tárgyalások nélkül utólagos tandíj bevezetéséről beszél. Leszögezte: a HÖOK nem támogat semmiféle olyan törekvést, ami a jövő hallgatói számára a felsőoktatáshoz jutás esélyét csökkentené, vagy őket utólag, a felsőoktatásban eltöltött évekért büntetné. Az érdekvédő felszólította az oktatási tárcát, hogy kezdeményezzenek hivatalos tárgyalásokat a HÖOK-kal, mert nem akarják, hogy az 1995-ös diákmegmozdulásokhoz hasonló események következzenek be, amikor a Bokros-féle tandíj miatt tiltakozási hullám söpört végig az országon.
„Kifelejtett” érdekvédők
A Pedagógusok Szakszervezete szerint a kormány részéről eddig senki nem kezdeményezett tárgyalásokat velük az oktatási programról, és csak az újságokból értesültek a várható megszorításokról. Varga László, a szervezet elnöke lapunknak azt mondta: a valódi bérbefagyasztás nem lehet tárgyalási alap, hiszen a pénz folyamatosan értéktelenedik. Erről csak abban az esetben lehet beszélni, ha a bérstop esetén is sor kerül az infláció szerinti évenkénti fizetési korrekcióra. Az érdekvédő szerint a kötelező óraszámemelés első lépcsőben fizetéscsökkenést – az eddigi túlóra a kötelező munka része lenne – eredményezne, a második lépésben pedig már elbocsátásokhoz vezetne. A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete elfogadhatatlannak tartja a kötelező óraszámok emelését. Kerpen Gábor, a testület elnöke szerint a közoktatásban dolgozók tudását meg kell tartani, az elbocsátások ugyanis az oktatás minőségének gyors romlását idézik elő.
A közigazgatási reformról elemzés a 7. oldalon

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.