Hiller végrehajtja a liberális tervet?

Eldőlt, hogy a jövőben szocialista politikus – minden bizonnyal Hiller István – lesz az oktatási miniszter, ám nagy kérdés, hogy az új tárcavezető mihez kezd majd. Valóban új oktatáspolitikát hoz, vagy más neve alatt tovább folyatódik a Magyar Bálint-féle liberális oktatáspolitika? Egyelőre az utóbbi a valószínűbb, hiszen a következő évek oktatási programját még a szabad demokrata miniszter dolgozta ki.

2006. 05. 28. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Két ciklus után elvesztették az oktatási tárca irányítását a szabad demokraták, ám az még nem látszik egyértelműen, hogy ez egyben a liberális oktatáspolitika végét is jelenti-e. Most úgy tűnik, hogy a szocialista miniszternek igen hálátlan szerep jut majd a bársonyszékben. Az eddig kiszivárgott információk szerint Hiller István legfontosabb dolga az lesz, hogy végrehajtsa az elődje, Magyar Bálint által kidolgozott megszorító intézkedéseket.
Tény, hogy az új kormányprogram részét képező oktatási programcsomagot még a liberális politikus dolgozta ki, és azt – kisebb módosításokkal – mindkét kormánypárt elfogadta. A kiszivárgott hírek szerint az új tárcavezető dolga lesz, hogy két lépcsőben a mostani heti húszról huszonnégyre emelje a tanárok heti óraszámát, egy, de inkább két évre befagyassza a közoktatási dolgozók bérét, és bevezesse az utólagos tandíjat. Az óraszámemelés becslések szerint tizenöt-húszezer pedagógus elbocsátását jelenti majd.
Egyes szakértők úgy látják: könnyen előfordulhat, hogy az eddig sikeres politikust, Hiller Istvánt kudarc éri majd a bársonyszékében, az oktatást érintő drámai megszorítások végrehajtását ugyanis nem lehet megúszni nagymértékű népszerűségvesztés nélkül. Persze az is előfordulhat, hogy a koalíciós tárgyalások során a szocialisták részéről csak taktikai húzás volt a liberális oktatási program elfogadása, hiszen a szabad demokraták ezzel garanciát kaptak reformjaik folytatására, így könnyebben engedték el a bársonyszéket. Nem kizárt, hogy Hiller megválasztása után teljesen felforgatja majd a Magyar által ráruházott intézkedéstervezetet.
Tény az is, hogy a két párt választási programjában is élesen kirajzolódtak az oktatáspolitikai különbségek. Az SZDSZ a liberális oktatáspolitika továbbvitelét, a kötelező tananyag csökkentésének folytatását, további informatikai fejlesztéseket és a szegregáció felszámolását ígérte. Az MSZP a kisdiákok mindennapos testnevelésének bevezetését, valamint minden településen óvodát ígért. Ezek közül a kistelepülési intézményekkel kapcsolatosak voltak leginkább szembeötlők, mert a szabad demokrata vezetésű tárca az utóbbi négy évben több száz oktatási intézményt zárt be, és nyíltan arra ösztönözte a kistelepüléseket, hogy más önkormányzatokkal társulva, közösen működtessenek egy-egy iskolát. Az Educatio Kht. adatbázisa szerint csupán tavaly szeptember 1-jén kétszáztizennyolc óvoda és iskola szűnt meg, és mindössze 95 új intézmény alakult. A kistelepülési óvodák kapcsán nyílt vita alakult ki a koalíciós pártok között: míg a szocialisták a korábban bezárt óvodák újranyitásáról beszéltek, addig a liberálisok úgy képzelték, hogy olyan diplomával nem rendelkező háziasszonyokat keresnek, akik nappalra hajlandók befogadni otthonukba a település kisgyermekeit.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.