Kármentesítés ősztől

Sugárzásmérő berendezést állítanak fel Pakstól tíz kilométerre, a Bécs irányába vezető szélcsatornában. A paksi atomerőműben három éve bekövetkezett súlyos üzemzavar okozta károk elhárítása októberben kezdődik.

2006. 05. 21. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Közös radiológiai mérőállomást állít fel Ausztria és Magyarország a paksi atomerőműtől tíz kilométerre. A berendezés mérési adatait a szomszédos ország is azonnal megkapja és ellenőrizheti majd – közölte Dobson Tibor, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szóvivője.
Ismert, a tervek szerint ősszel olyan kárelhárító munkálatok kezdődhetnek meg a paksi atomerőműben, amilyeneket még sehol sem végeztek el a világon. A három évvel ezelőtt bekövetkezett súlyos üzemzavar után fokozódott a bizalmatlanság az osztrák környezetvédők részéről is, akik a sajtó útján azt terjesztették, hogy egy magyarországi nukleáris baleset egyenesen Bécset veszélyeztetné. Ezt szakértők cáfolták, és hangsúlyozták, hogy nem fenyeget katasztrófa veszélye hazánkban. Az új mérőberendezés telepítéséről szóló megállapodást a tervek szerint holnap írják alá az osztrák és a magyar belügyi tárca illetékesei. Ennek értelmében fél éven belül felállítanák a mérőműszert a Pakstól északnyugati szélirányban – vagyis Ausztria irányában – elhelyezkedő Gerjen településen. A telepítés több tíz millió forintos költségét az osztrák fél állja majd. A készülék egyszerre képes mérni a káros sugárzást és annak veszélyességi fokát, illetve egészségügyi hatásait. A sugárzásmérő-konténer egy időben, fél-óránként szolgáltat pontos adatokat a magyar katasztrófavédelem, Bécs és a gerjeni polgármesteri hivatal számára. A műszer mielőbbi felállítása azért is fontos lehet az osztrákok számára, mert a paksi üzemzavar elhárítása már ősszel elkezdődhet. Magyarországon eddig három ilyen berendezés működött, további 73 sugármérőszonda szolgáltatott információkat a szakembereknek. A műszerek három évvel ezelőtt is jelezték a bajt, amikor harminc, egyenként 129 pálcából álló üzemanyag-kazetta törött szét a paksi erőmű egyik tisztítótartályában. A történtek miatt a mai napig mintegy 3,5 tonna radioaktív anyag hever a mosótartály alján. A veszélyes anyagok eltávolítására kiírt pályázatot az orosz TVEL társaság nyerte el, a cég 4,5 millió dollárért (közel 1,1 milliárd forintért) vállalta a munkát.
Lux Iván, az Országos Atomenergia Hivatal nukleáris igazgatója elmondta, a TVEL dokumentációjának utolsó részén dolgoznak, és ha ezt is jóváhagyják, októberben elkezdődhet a helyreállítás. Mittler István, a Paksi Atomerőmű Zrt. szóvivője hozzátette, hogy az erőműben már minden tekintetben felkészültek a munkálatokra. A kárelhárítás alatt az erőmű 2-es blokkja nem működhet majd, ez azt jelenti, hogy 3-4 hónapra ez a reaktor kiesik az energiatermelésből. A szóvivő a kárelhárítás teljes költségéről üzleti titokra hivatkozva nem nyilatkozott, de állítása szerint a beavatkozást és a termeléskiesést is fedezi a francia Framatome ANP cég kártérítése. Mint ismert, ez a társaság tervezte azt a tisztítótartályt, amelyben széttörtek Pakson a fűtőelemek. A Nemzetközi Atomergia-ügynökség értékelése szerint ez elsősorban azért következett be, mert rosszul tervezték meg a tartály hűtését, de elmarasztalták a hatóságot is, mert nem elég körültekintően engedélyezte a berendezést, és a Paksi Atomerőmű Zrt.-t, mert az általa vezetett erőműben az üzemzavar idején romlott a biztonsági kultúra.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.