Közös radiológiai mérőállomást állít fel Ausztria és Magyarország a paksi atomerőműtől tíz kilométerre. A berendezés mérési adatait a szomszédos ország is azonnal megkapja és ellenőrizheti majd – közölte Dobson Tibor, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szóvivője.
Ismert, a tervek szerint ősszel olyan kárelhárító munkálatok kezdődhetnek meg a paksi atomerőműben, amilyeneket még sehol sem végeztek el a világon. A három évvel ezelőtt bekövetkezett súlyos üzemzavar után fokozódott a bizalmatlanság az osztrák környezetvédők részéről is, akik a sajtó útján azt terjesztették, hogy egy magyarországi nukleáris baleset egyenesen Bécset veszélyeztetné. Ezt szakértők cáfolták, és hangsúlyozták, hogy nem fenyeget katasztrófa veszélye hazánkban. Az új mérőberendezés telepítéséről szóló megállapodást a tervek szerint holnap írják alá az osztrák és a magyar belügyi tárca illetékesei. Ennek értelmében fél éven belül felállítanák a mérőműszert a Pakstól északnyugati szélirányban – vagyis Ausztria irányában – elhelyezkedő Gerjen településen. A telepítés több tíz millió forintos költségét az osztrák fél állja majd. A készülék egyszerre képes mérni a káros sugárzást és annak veszélyességi fokát, illetve egészségügyi hatásait. A sugárzásmérő-konténer egy időben, fél-óránként szolgáltat pontos adatokat a magyar katasztrófavédelem, Bécs és a gerjeni polgármesteri hivatal számára. A műszer mielőbbi felállítása azért is fontos lehet az osztrákok számára, mert a paksi üzemzavar elhárítása már ősszel elkezdődhet. Magyarországon eddig három ilyen berendezés működött, további 73 sugármérőszonda szolgáltatott információkat a szakembereknek. A műszerek három évvel ezelőtt is jelezték a bajt, amikor harminc, egyenként 129 pálcából álló üzemanyag-kazetta törött szét a paksi erőmű egyik tisztítótartályában. A történtek miatt a mai napig mintegy 3,5 tonna radioaktív anyag hever a mosótartály alján. A veszélyes anyagok eltávolítására kiírt pályázatot az orosz TVEL társaság nyerte el, a cég 4,5 millió dollárért (közel 1,1 milliárd forintért) vállalta a munkát.
Lux Iván, az Országos Atomenergia Hivatal nukleáris igazgatója elmondta, a TVEL dokumentációjának utolsó részén dolgoznak, és ha ezt is jóváhagyják, októberben elkezdődhet a helyreállítás. Mittler István, a Paksi Atomerőmű Zrt. szóvivője hozzátette, hogy az erőműben már minden tekintetben felkészültek a munkálatokra. A kárelhárítás alatt az erőmű 2-es blokkja nem működhet majd, ez azt jelenti, hogy 3-4 hónapra ez a reaktor kiesik az energiatermelésből. A szóvivő a kárelhárítás teljes költségéről üzleti titokra hivatkozva nem nyilatkozott, de állítása szerint a beavatkozást és a termeléskiesést is fedezi a francia Framatome ANP cég kártérítése. Mint ismert, ez a társaság tervezte azt a tisztítótartályt, amelyben széttörtek Pakson a fűtőelemek. A Nemzetközi Atomergia-ügynökség értékelése szerint ez elsősorban azért következett be, mert rosszul tervezték meg a tartály hűtését, de elmarasztalták a hatóságot is, mert nem elég körültekintően engedélyezte a berendezést, és a Paksi Atomerőmű Zrt.-t, mert az általa vezetett erőműben az üzemzavar idején romlott a biztonsági kultúra.
Majdnem belehalt egy idős ember egy brutális támadásba - egy budapesti buszról rángatták le