Bár a választások második fordulója óta az összefogás szükségességétől hangos a közbeszéd, és a gazdasági szereplők, no meg a kormány is mélyreható reformokat sürgetnek, a felszín alatt most is tetten érhető a jól bevált „oszd meg és uralkodj” taktika. A legutóbbi hírek alapján úgy tűnik: a kormánynak nincs ínyére az, hogy a gazdasági szereplők önálló véleményt fogalmaznak meg. Emlékezetes: a második forduló után tizenhat gazdasági szervezet felhívásban követelte a szükséges reformok elindítását, valamint a politika és a gazdaság közötti párbeszéd létrejöttét. Erre azóta sem került sor, sőt, a legutóbbi események a gazdasági lobbi háttérbe szorítása felé tett lépéseknek tűnnek. Kormány közeli orgánumok tudni vélik, hogy a korábban javasolt gazdasági csúcstárca helyett a jövőben is megmarad a munkaügyi minisztérium, és ide kerülne a szociális kérdések kezelése is. Komoly csalódás ez a gazdasági szereplőknek. Véleményük szerint a foglalkoztatás nem szociális gondoskodás kérdése, a munkanélküliség a gazdasági növekedéssel és a versenyképesség javításával orvosolható.
A kormány, a pártok és a gazdasági szervezetek közös tanácskozásának esélyét csökkentik azok a hírek is, amelyek a Manager Magazin legújabb számában láttak napvilágot. A kiszivárogtatások szerint Gyurcsány Ferenc és környezete nem szeretné a kormányalakítás folyamatát, valamint a kora nyári törvénykezési időszakot megzavarni efféle tárgyalásokkal, valamint attól tartanak: a nemzeti összefogásra való rábólintás egyenlő a csőd elismerésével. A lap szerint Gyurcsány azért is óvakodik a megbeszéléssorozat elindításától, mert annak végigvitele hosszú időbe telik, és mégiscsak illene figyelembe venni a felek által tett javaslatokat. Megállapíthatjuk tehát, hogy a miniszterelnök pontosan azokat a tényezőket kifogásolja, amikre a demokratikus egyeztetések valók. Arra, hogy kiderüljön az igazság, és arra, hogy a válságot valamennyi fél bevonásával orvosolják.
Más források szerint Gyurcsánynak két hónap sem volt elegendő arra, hogy megbocsássa Parragh László március 13-i tettét, amikor is a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke bizonyos területeken élesen bírálta a kormány teljesítményét. A baloldali koalíció valószínűleg azt sem nézi jó szemmel, hogy Parragh a Fideszhez hasonló véleményt fogalmazott meg, amikor hangsúlyozta: a büdzsé rekordmértékű hiánya csak és kizárólag a régi-új kormány felelőssége, és ez még részben sem varrható az ellenzék nyakába. Az iparkamara vezetője a valós közmegegyezés kialakítását a következő éveket meghatározó, mélyreható reformok körül ítéli szükségesnek.
Az amúgy is zavaros összképet egyéni akciók színesítik. Széles Gábor a Magyar Gyáriparosok Országos Szövetségének elnökeként távol maradt a gazdasági összefogástól, és azzal vádolja Parragh Lászlót, hogy kezdeményezésével a kormány szekerét tolja. Kóka János gazdasági miniszter viszont a minap találkozott a gazdasági képviseletekkel. Tény: Kóka és Kuncze Gábor, a Szabad Demokraták Szövetségének elnöke már korábban jelezte párbeszédre való készségét. A gazdaság szereplői azonban a kormány, az országgyűlési pártok, valamint a gazdasági képviseletek, kamarák részvételével kívánják lefolytatni a vitát. Nem hivatalos forrásokból tudható: a szervezetek jelentős része vonakodva fogadta Kóka közeledését, nem nézik ugyanis jó szemmel azt, hogy a miniszter egymaga igyekszik kifogni a szelet az összefogás vitorlájából. Kóka aktivitását mutatja, hogy a két forduló között ő is gazdasági kerekasztal összehívására tett javaslatot. A liberális miniszter azonban úgy vélte, nagyobb a megegyezés esélye, ha Orbán Viktor nem kap komoly szerepet a politika színpadán. A tárgyalások hárompártivá szűkítésének magyarázata az volt, hogy a találkozó egy tavalyi gazdaságpolitikai nyilatkozatra építene, amit a Fidesz kampányízűnek minősített.
A késlekedés nem törte le a gazdasági szervezeteket: kitartanak amellett, hogy visszatereljék a politikát a tárgyalások mezejére, akár hónapok múlva is. Már a felhívás aláírásakor leszögezték: nem akarnak fellépni a politika színpadára, és a kormányalakítás folyamatába sem kívánnak beleszólni. Csak akkor hívnák össze a háromoldalú tárgyalásokat, ha erre valamennyi fél késznek mutatkozik. Egyelőre pedig nem ez a helyzet.

Kemény üzenetet küldött Gyurcsány volt felesége, szorul a hurok Magyar körül