Nem mindennapi ingatlanértékesítésbe kezdene a kormány. A kormányszóvivő tegnapi bejelentése szerint – amit a Népszabadság a témával foglalkozó cikke előzött meg – egyrészt felépítenének egy modern kormányzati negyedet valahol Budapest külvárosában, másrészt egy-két kivétellel eladnák az összes minisztériumi épületet. Ezekből a belvárosi patinás ingatlanokból az új, központi kormányépületbe költöztetnék a tárcák apparátusát. Az ötlet nem új keletű, hiszen már Antall József és Orbán Viktor is felvetette egy kormányzati negyed kialakításának gondolatát.
Az Orbán-kormány idején azonban nem a város szélére akarták száműzni a minisztériumokat, hanem a budai Várban kívántak létrehozni kormánynegyedet.
A tervek szerint egyébként Gyurcsány Ferenc és kabinetje is kiköltözne a Parlamentből a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium Kossuth téri épületébe. Ez az ingatlan lehet az egyetlen, ami állami tulajdonban marad. A többi épületet – köztük nagy értéket képviselő belvárosi palotákat – pályázatok útján adnák el magáncégeknek. Természetesen pályázatot írnának ki az új kormányzati negyed beruházására is, amely hatalmas összegű állami megbízást jelenthet a nyertesnek.
– Tovább zajlik az ötletbörze. A választások óta nem történik más, minthogy kommunikációs trükkökkel megpróbálják elterelni a figyelmet a megszorításokról – közölte lapunkkal Szijjártó Péter. A Fidesz szóvivője szerint a szocialisták „ismét előhúztak egy elképzelést a varázsdobozból”. – A kormányfő kiköltözése a parlamentből szimbolikus értelmű, hiszen jelképezi a hatalmi ágak demokratikus szétválasztását, de úgy tűnik, hogy ez is csak egy „gumicsont”, amelyet még sokáig rághatnak a médiában – értékelte az ötletet Répássy Róbert, a Fidesz frakcióvezető-helyettese.
Lányi András humánökológus, az Élőlánc ökopárt elnökségi tagja szerint a város szempontjából is csak egy kártékony álintézkedésről van szó, hiszen az új negyed építése és a régi épületek eladása nem jár komoly költségmegtakarítással. – A Belvárosban kialakult egy hagyományos kormányzati negyed, és ezek az épületek kiválóan alkalmasak minisztériumoknak – tette hozzá. Lukovich Tamás, a Magyar Urbanisztikai Társaság alelnöke ugyanakkor azt mondta lapunknak: indokolt, hogy a minisztériumok kivonuljanak a Belvárosból, hiszen az ottani épületek nem alkalmasak az irodai tevékenységekre. Szerinte az így megürült ingatlanokban luxuslakásokat kellene kialakítani, hogy a város centruma „megteljen élettel”. Lukovich jó gondolatnak tartja egy külső, egységes kormányzati negyed kialakítását is a közlekedés megfelelő fejlesztésével.
Majdnem belehalt egy idős ember egy brutális támadásba - egy budapesti buszról rángatták le