Kitelepítenék a hivatali negyedet

Gyurcsány Ferenc kiköltöztetné a minisztériumokat a külvárosba, egy új kormányzati negyedbe – derült ki tegnap. A kormányfő ettől a lépéstől költségcsökkentést, a régi minisztériumi épületek eladásától pedig extra állami bevételeket vár, az ellenzék szerint azonban megint csak bedobtak egy ügyet, hogy eltereljék a figyelmet a megszorításokról.

2006. 05. 25. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem mindennapi ingatlanértékesítésbe kezdene a kormány. A kormányszóvivő tegnapi bejelentése szerint – amit a Népszabadság a témával foglalkozó cikke előzött meg – egyrészt felépítenének egy modern kormányzati negyedet valahol Budapest külvárosában, másrészt egy-két kivétellel eladnák az összes minisztériumi épületet. Ezekből a belvárosi patinás ingatlanokból az új, központi kormányépületbe költöztetnék a tárcák apparátusát. Az ötlet nem új keletű, hiszen már Antall József és Orbán Viktor is felvetette egy kormányzati negyed kialakításának gondolatát.
Az Orbán-kormány idején azonban nem a város szélére akarták száműzni a minisztériumokat, hanem a budai Várban kívántak létrehozni kormánynegyedet.
A tervek szerint egyébként Gyurcsány Ferenc és kabinetje is kiköltözne a Parlamentből a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium Kossuth téri épületébe. Ez az ingatlan lehet az egyetlen, ami állami tulajdonban marad. A többi épületet – köztük nagy értéket képviselő belvárosi palotákat – pályázatok útján adnák el magáncégeknek. Természetesen pályázatot írnának ki az új kormányzati negyed beruházására is, amely hatalmas összegű állami megbízást jelenthet a nyertesnek.
– Tovább zajlik az ötletbörze. A választások óta nem történik más, minthogy kommunikációs trükkökkel megpróbálják elterelni a figyelmet a megszorításokról – közölte lapunkkal Szijjártó Péter. A Fidesz szóvivője szerint a szocialisták „ismét előhúztak egy elképzelést a varázsdobozból”. – A kormányfő kiköltözése a parlamentből szimbolikus értelmű, hiszen jelképezi a hatalmi ágak demokratikus szétválasztását, de úgy tűnik, hogy ez is csak egy „gumicsont”, amelyet még sokáig rághatnak a médiában – értékelte az ötletet Répássy Róbert, a Fidesz frakcióvezető-helyettese.
Lányi András humánökológus, az Élőlánc ökopárt elnökségi tagja szerint a város szempontjából is csak egy kártékony álintézkedésről van szó, hiszen az új negyed építése és a régi épületek eladása nem jár komoly költségmegtakarítással. – A Belvárosban kialakult egy hagyományos kormányzati negyed, és ezek az épületek kiválóan alkalmasak minisztériumoknak – tette hozzá. Lukovich Tamás, a Magyar Urbanisztikai Társaság alelnöke ugyanakkor azt mondta lapunknak: indokolt, hogy a minisztériumok kivonuljanak a Belvárosból, hiszen az ottani épületek nem alkalmasak az irodai tevékenységekre. Szerinte az így megürült ingatlanokban luxuslakásokat kellene kialakítani, hogy a város centruma „megteljen élettel”. Lukovich jó gondolatnak tartja egy külső, egységes kormányzati negyed kialakítását is a közlekedés megfelelő fejlesztésével.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.