Közélet kerekes székkel, szabad út a Parlamentbe

Először került be a magyar Országgyűlésbe kerekes székkel közlekedő képviselő. Hirt Ferenc a Fidesz jelöltjeként a Tolna megyei Tamási központú egyéni választókerületben győzött, maga mögé utasítva többek között Dávid Ibolyát, az MDF elnökét. Az újdonsült honatya két hete járt a Parlamentben, hogy megnézze, egyáltalán be tud-e jutni új munkahelyére. Kiderült: speciális igényeinek megfelelően az átalakítások egy részét már elvégezték, csak kisebb munkálatok vannak hátra.

2006. 05. 10. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Könnyen be tudott jutni új munkahelyére?
– Körülbelül két hete felmentem Budapestre, hogy megnézzem, hogyan tudok majd közlekedni a Parlamentben. Telefonon néhány dolgot már előzetesen megkérdeztem, akkor mondták, hogy az 1-es vagy a 17-es kaput kell használnom. Kellemes meglepetés ért, a helyzet jobb volt, mint gondoltam. A kapunál rámpa várt, viszonylag könnyen be tudtam jutni. Az épületen belüli alsó lépcsőkre is rámpát helyeztek, így azoknak a leküzdése sem okozott gondot. A liftekben is lejjebb helyezték már a gombokat, így az üléstermet nagyobb akadály nélkül elérhettem.
– Az ülésteremben igen szűkek a padsorok. Önnek külön helyet jelöltek ki?
– A leghátsó padsorban a szélső széket kijjebb rakták.
– Szükségesek-e további átalakítások az épületen?
– Például az ülésteremben a lehajtható asztalt és az azon lévő szavazógombokat kell kissé átalakítani.
– Mint vidéki képviselőnek, önnek is jár majd szolgálati lakás a fővárosban. Szembesült már azzal, hogy Budapesten kevés az akadálymentesített lakás?
– Barátaim közül többen azonnal felajánlották a segítségüket, így ott-tartózkodásom idejére biztosított a szállásom.
– Az országos politikában ismeretlenként meglepő fölénnyel győzött a Tamási központú egyéni választókerületben. Nem mellékesen Dávid Ibolyát múlta felül. Minek tulajdonítja az eredményt?
– Számítottam a sikerre. A helyi lakossági fórumokon kiderült: az emberek nehezményezték, hogy Dávid Ibolya szinte csak a nagypolitikával foglalkozott, s nem fordított kellő figyelmet a helyiekre. Nem is igen járt Tamásiban. Ráadásul a korábbi választásokon mindig a Fidesz támogatásával sikerült nyernie az elnök asszonynak ebben a körzetben, míg most nem tartott igényt erre a segítségre. Én pedig őszinte kampánnyal álltam a választópolgárok elé, végig azt hangsúlyoztam, hogy az ő érdekeiket próbálom majd képviselni. Nagyon jó stábot sikerült toborozni, közel négyszázan dolgoztak a sikerért.
– Inkább a helyiek érdekeit igyekszik képviselni, vagy a fogyatékos társadalomért próbál tenni?
– Mindkét feladatnak igyekszem eleget tenni. Egyértelmű, hogy nem hagyhatom cserben azokat, akik a körzetemből rám szavaztak, és azt akarták, hogy én képviseljem őket a magyar Országgyűlésben. Ugyanakkor nem feledkezhetem meg a 600 ezer fogyatékos sorstársamról sem. Megválasztásom üzenetértékű lehet, ráébresztheti őket, hogy ők is egyenértékű tagjai a társadalomnak, az ő céljaik és sikereik is legalább annyira fontosak.
– Van-e olyan konkrét intézkedés, amelyet a mozgáskorlátozottak érdekében mindenképpen szeretne keresztülvinni?
– Az akadálymentesítés talán a legégetőbb probléma.
– Nyilván megdöbbentette, amikor a kormány nemrég hosszú évekkel elhalasztotta a közintézmények akadálymentesítésének 2005. december 31-i végső határidejét.
– Sőt, elkeserített, hiszen ezt már rég meg kellett volna oldani. Szeretném majd kezdeményezni, hogy a 2012-re módosított határidőt hozzuk előre 2007 végére. Szakemberekkel áttekintettük a helyzetet, és arra jutottunk, hogy a vidéki településeken 3-4 millió forintból megoldható volna az akadálymentesítés, igaz, Budapesten és a nagyobb városokban ennél lényegesen több pénzre volna szükség. Ha a kormánynak fontos a több százezer mozgáskorlátozott, akkor nagy levegőt kell vennie, és döntenie kell a gyors intézkedésről. E nélkül ugyanis elzárnak bennünket a külvilágtól. Sokan közülünk a négy fal között élik le az életüket, hiszen leküzdhetetlen akadályokat jelentenek ma a lépcsők, a járdaszegélyek, a tömegközlekedés, a bevásárlás, az ügyintézés és az oktatásban való részvétel. Persze szükség van az emberek szemléletváltására is, ez azonban hosszú folyamat.

További átalakítások. A Parlament és az Országgyűlés Irodaházának épületét már évekkel ezelőtt akadélymentesítették, így kerekes székkel eddig is gond nélkül elérhető volt például az ülésterem vagy a mosdó. További átalakítások azért szükségesek, hogy a berendezések maximálisan igazodjanak Hirt Ferenc képviselő úr személyes igényeihez – fogalmazott lapunk kérdésére Polyák László, az Országgyűlés műszaki igazgatója. Mint mondta: a honatyával már egyeztettek a részletekről. Miután balesetében nemcsak az alsó végtagjai sérültek meg, de kezeit is csak korlátozottan tudja használni, változtatnunk kell például az ülésteremben az asztalon lévő szavazógombok elhelyezkedésén. A gombokat közelebb visszük hozzá, s távolabb helyezzük egymástól. A szavazógépet működésbe hozó kártya nyílását pedig a másik oldalra teszszük – hangsúlyozta Polyák László. A lift ajtaján is változtatunk: késleltetjük a becsukódását, hogy kerekes székkel is kényelmesen be lehessen szállni. Hozzátette: a bejáratnál a rámpákat is átalakítjuk kissé, hogy dőlésszögük ne legyen túl meredek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.