Ma közel százezer diák vizsgázik

Ma mintegy 97 500 diák számára kezdődnek meg az érettségik a magyar nyelv és irodalom vizsgákkal. A tavalyi tételbotrány után idén szinte katonai szigorral készültek a szervezők az érettségikre, ám az előjelek azt mutatják, ezúttal sem lesz zökkenőmentes a vizsgaidőszak.

2006. 05. 07. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bár a nemzetiségi nyelv és irodalom vizsgákkal mintegy félszáz diák számára már pénteken megkezdődtek az érettségik, a diákok döntő többsége ma vizsgázik először. Ezen a napon több mint
97 500 fiatal ad számot tudásáról magyar nyelv és irodalomból. Közülük 91 340-en középszinten, 6251-en pedig emelt szinten próbálkoznak. Az írásbeli vizsgaidőszak május 25-ig tart, a középszintű szóbeliket június 7–13-ig, az emelt szintűeket pedig június 18. és 29. között rendezik. A legtöbben történelemből vizsgáznak, és ebből a tárgyból lesz a legtöbb emelt szintű vizsga is. Idén több mint 120 ezer diák jelentkezett, vagyis ötezerrel többen érettségiznek, mint tavaly. A most először vizsgázók száma – 95 500 – ugyanakkor csaknem azonos a tavalyival, vagyis több korábban érettségiző tesz újabb kísérletet. Az 520 ezer tantárgyi vizsga közül idén 75 százalékkal több az emelt szintű.
A tavalyi tételbotrány után idén szinte katonai szigorral készültek a szervezők az érettségire. A tételkészítő bizottságok a fő tárgyakból, matematikából, magyarból, történelemből, illetve angolból és németből többféle, azonos értékű tételsort készítenek. Az Országos Közoktatási és Értékelési Vizsgaközpont (OKÉV) és az Oktatási Minisztérium csupán a vizsgák előtt egy-két nappal, sorsolással dönti el, hogy melyik feladatsort írják a diákok. A tételeket az utolsó napokban nyomtatják, és a vizsga előtti napon szállítják a körzetközponti jegyzőkhöz, akiktől az iskolaigazgatók az érettségi reggelén vehetik át a feladatsorokat. Jegyzőkönyvet készítenek a nyomdai munka minden fázisáról, így a selejtek pontos számáról és azok megsemmisítéséről is. A feladatlapok csomagolásának és tárolásának idejére 24 órás őrséget állítanak. A tételeket leplombált csomagterű gépkocsikon szállítják.
A rendkívüli biztonsági intézkedések ellenére azonban nem kizárt, hogy idén sem kerüli el a botrány az érettségit. Lapunk kiderítette, hogy az emelt szintű szóbeli és írásbeli vizsgákon is jogszerűtlen előnyhöz juthatnak a „hazai pályán”, vagyis vizsgaközpontként működő iskolájukban érettségiző diákok az idegen iskolákban vizsgázókkal szemben. Az OKÉV jó néhány pedagógust saját iskolájába osztott be dolgozatot javítani, miközben az intézmény tanulói ugyanitt vizsgáznak. Így több esetben is előfordul, hogy a diák írásbeli dolgozatát saját tanára javítja ki és értékeli, majd a szóbelin – harmadmagával – ő vizsgáztatja és pontozza tanítványát. Megtudtuk azt is: gondot jelenthet, ha az érettségielnökök egy része megbetegszik, vagy egyéb okok miatt viszszalép, ugyanis alig van tartalék.
A Fidesz szerint idén is lehetnek gondok az érettségivel, hiszen a tavalyinál is kevesebb pénz jutott a szervezésre, a vizsgák lebonyolításáért felelős belügyi és oktatási tárca vezetői bársonyszékeikért harcolnak, a tételeket pedig azokra a jegyzőkre bízták, akiknek a választásokkal kapcsolatos dokumentációt őrizniük kell. Emlékezetes: tavaly májusban kiszivárogtak a középszintű tételek, és elektronikus formában a világhálón terjedtek. A magyar- és a matematikavizsgát még megíratták a diákokkal, ám az utóbbi eredményeit Magyar Bálint szakminiszter érvénytelenítette, és a tárgyból felvételiző mintegy 30 ezer diákot a vizsga újraírására kötelezte. A még hátralévő vizsgatárgyakból új tételsorokat nyomtattak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.