A legutóbbi volt a harmadik olyan országgyűlési választási kampány, amelyben megígérte az SZDSZ, hogy rendbe teszi az egészségügyet. Noha a párt kétszer is kormányzati szerepet kapott, eddig e téren nem könyvelhetett el komolyabb sikert. Most azonban sikerült megszerezniük a szaktárca irányítását. – A minisztériumot Molnár Lajos vezeti majd – jelentette be tegnap Kuncze Gábor, az SZDSZ elnöke. Molnár neve négy éve is felmerült tárcavezetőként.
Kérdéses azonban, hogy megvalósul-e ebben a ciklusban a párt legfontosabb elképzelése, a versengő magánbiztosítók rendszere. Ettől remélte az SZDSZ az egészségügy megújulását, a hálapénz megszűnését. Az országgyűlési választások előtt Kuncze Gábor egy Molnár Lajossal közösen tartott sajtótájékoztatón úgy fogalmazott: „a több-biztosítós rendszerrel szemben nincs más alternatíva a pártok egészségügyi programjában. Az amúgy is állami, de egybiztosítós modell nem enyhíti, hanem erősíti a fennálló problémákat” – mondta.
Ezzel szemben Gyurcsány Ferenc miniszterelnök – kitartva korábbi álláspontja mellett – maga jelentette be nemrég, hogy nem lesz több-biztosítós rendszer, marad a szolidaritás elvén alapuló, egységes társadalombiztosítás. Legalábbis egyelőre, a döntést, elmondása szerint ugyanis 2007 végén fölülvizsgálják. Addig is tovább erősítheti a szocialisták pozícióját az egészségügyben egy reformért felelős kormánymegbízotti poszt létrehozása, amelyre Repa Imre, a Kaposvári Egyetemi Centrum vezetőjének neve is szóba került. Változást emlegetnek egyébként az egészségbiztosító élén is, ide Radnai György korábbi reform-kormánymegbízott is esélyes lehet.
Mindazonáltal sokakat meglepett a tegnapi bejelentés Molnár Lajos miniszteri jelöléséről. Az utóbbi időben ugyanis úgy tűnt: szocialista irányítás alatt maradhat az ágazat – legalább a ciklus elején –, s a bársonyszéket ismét Rácz Jenő foglalhatja el. Nyilvánvalóan szerepe volt a tervek megváltozásában annak, hogy az SZDSZ nem tudta megtartani magának az oktatási miniszteri posztot.
Többször lehetett hallani arról is, hogy a kormányfő nem feltétlen híve Molnár Lajosnak. Az MSZP kongresszusán például tett egy-két keresetlen megjegyzést Gyurcsány Ferenc, amely szerint a legharsányabb reformerekről kiderült, hogy plakátra írható jelszavaknál nincs több a fejükben. Akkor senki nem kételkedett abban, hogy a célzás Molnár Lajosnak szólt. Tegnap a szocialista pártból is olyan híreket kaptunk, hogy többek felháborodását váltotta ki Molnár jelölése. Az szabad demokratáknál egyébként Molnár Lajoson kívül a szintén orvos végzettségű Kóka János és Mihályi Péter neve került még szóba az egészségügyi miniszteri posztra.
Molnár Lajos személye többször került már a figyelem középpontjába. Egyrészt akkor, amikor gazdasági hiányosságok miatt fegyelmivel távolították el a Szent István Kórház főigazgatói székéből. Nem sokkal ezután Kóka János gazdasági miniszter kinevezte őt a MÁV-kórház élére. Korábban pedig az orvosi kamara kezdeményezett ellene etikai vizsgálatot, amiért a nagy presztízsű brit üzleti lapnak, a Financial Timesnek azt nyilatkozta: „az egészségügyi ellátás színvonala már most sem egységes Magyarországon, és a magas beosztású orvosok csak a saját zsebüket bélelő rendszert védelmezik”.
„Lesz egészségügyi reform, amely tiszta helyzetet és betegközpontú ellátást teremt” – ezt már a miniszteri poszt várományosa, Molnár Lajos mondta tegnap Velencén, az SZDSZ-frakció ülésének szünetében.
Azt azonban nem tudni, hogy ez pontosan mit jelent, milyen intézkedésekre, változtatásokra kell számítani. Nem ismertek például az egyéni járulékszámlára való átállás részletei, nem tudni, lesz-e vizit- és receptdíj, mint ahogy azt sem, hogy miként alakul át a kórházi túlsúlytól szenvedő intézményi struktúra. Kérdés az is, hogy a köztudottan privatizációpárti SZDSZ-nek „mennyit enged” a koalíciós partner.
Fidesz: Az SZDSZ választási programjának, azaz a szolgáltatások privatizációjának és a több-biztosítós rendszer bevezetésének megvalósulása esetén fizetőssé válik az egészségügy. Erre az emberek többsége a 2004. decemberi népszavazáson nemet mondott.
Éger István, a Magyar Orvosi Kamara elnöke: Nem kívánom kommentálni a miniszter személyét.
Hávelné Szatmári Katalin, a Magyar Gyógyszerészkamara elnöke: A kormányfő korábban azt mondta, hogy nem a miniszterek személye, hanem a végrehajtandó program a legfontosabb. Kíváncsi vagyok, hogy egy liberális tárcavezető hogyan fogja megvalósítani a szocialisták programját. A tervezett változtatásokról remélem, nem úgy egyeztet majd a kormány, hogy előtte ellehetetleníti a legfontosabb véleményező testületeket, a szakmai kamarákat.
Golub Iván, a Magyar Kórházszövetség elnöke: A kormányprogram ismerete nélkül nem lehet értékelni a miniszter személyét.