Privatizáció közeleg a HM-ben

Összevonhatják a Honvédelmi Minisztérium (HM) részvénytársaságait a hatékonyabb működtetés érdekében. Szakértők szerint ez az első lépése lehet a HM-cégek részleges privatizációjának. A szaktárca állítja, még nem született döntés az ügyben.

2006. 05. 19. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Holdingba szerveznék vagy egy nagy közös cégbe vonnák öszsze a Honvédelmi Minisztérium 100 százalékos tulajdonában lévő részvénytársaságokat – jelentette be Juhász Ferenc honvédelmi miniszter a napokban. Gazdasági szakértők szerint ez azt is jelentheti, hogy az elkövetkezendő négy évben megindul ezeknek az állami társaságoknak vagy egyes hadiipari üzletágaknak a kiszervezése, illetve magánosítása.
Mint arról korábban beszámoltunk, három hadiipari cég kisebbségi részesedésének eladását elviekben már régóta fontolgatják a szaktárcánál. A magánosítás a korábbi elképzelések szerint úgy zajlana, hogy három minisztériumi vállalat tulajdonosi körébe magántársaságokat is bevonnának. A részvények többsége – legalább 51 százaléka – persze a szaktárca tulajdonában maradna, viszont a vásárlók felfrissíthetnék a cégek tevékenységét. A privatizáció a korábbi tervek szerint három céget érintene, a HM Currus Gödöllői Harcjármű-technikai Rt.-t, a HM Arzenál Rt.-t és a HM Armcom Kommunikációtechnikai Rt.-t. Ezeknél a cégeknél azért kívánt átalakításokat a szaktárca, mert e bevételeik nagy része a honvédség megrendeléseiből származik, ez viszont hosszú távon nem tartható a leépített magyar haderő csökkenő szükségletei miatt. A magánbefektetők bevonása azonban lehetőséget nyújtana civil megrendelésekre is.
A HM legnagyobb társasága egyébként már két évvel ezelőtt több mint 33 milliárd forintos árbevételre tett szert, és ez a teljesítménye évről évre növekedik. A szaktárca vagyonkezelőjeként is működő HM Elektronikai, Logisztikai és Vagyonkezelő Rt. az ország egyik legnagyobb vállalataként öt üzletágat működtet. Ez a cég bíz meg alvállalkozókat katonai objektumok fenntartásával, illetve működtetésével. A társaságnak több száz millió forintos az adózott eredménye, igaz, eddig nem tartozott a magánosítani kívánt HM-társaságok közé. Utóbbiak cégek közül a HM Currus Rt. árbevétele a legnagyobb, ez mintegy három-négy milliárd forintot tett ki az elmúlt években.
Juhász Ferenc nemrég közölte azt is, hogy a honvédelmi tárca számos ingatlana mellett egy kivétellel átadja a kincstárnak az erdőgazdaságait is. Bocskai István, a HM szóvivője lapunknak csak
annyit nyilatkozott: egyelőre nem született semmilyen konkrét lépésről döntés a holdingosítással kapcsolatban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.