Sarcolnának az egyetemek

A közoktatás és a felsőoktatás képviselőivel tárgyalt tegnap Gyurcsány Ferenc. A zárt megbeszélés után megtudtuk, a közeljövőben nem jut több pénz az oktatásra. Úgy értesültünk, egyes egyetemek a tandíj újbóli bevezetése mellett tették le voksukat.

2006. 05. 22. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Érdekes összetételű delegáció jött össze tegnap a parlamentben, hogy megtárgyalják a felsőoktatás és a kutatás-fejlesztés jövőjét. A vitán nem volt jelen a jelenleg még hivatalban lévő oktatási miniszter, helyette Sándor Klára liberális politikus képviselte az SZDSZ-t.
Több mint érdekes volt az is, hogy míg a tandíjbotrány kapcsán hírhedtté vált Budapesti Gazdasági Főiskolát két ember is képviselte a tárgyaláson, addig a pécsi, a szegedi és a Debreceni Egyetemnek egyetlen delegáltját sem hívták meg. A zárt tárgyalás előtt a miniszterelnök megnyitóbeszédében kijelentette: „Sokat fogok változtatni, és azt kérem, tartsák velem a lépést.” Hozzátette, a mai tárgyalások célja az, hogy a kormányprogram végleges kialakítása előtt az adott szféra valódi szereplői is beleszólhassanak a munkába. Gyurcsány kijelentette: Magyarországnak a következő években versenyképesnek kell lennie, márpedig ennek motorja csak a tehetség és a tudás lehet. A felsőoktatásban bevezetett bolognai rendszert helyes iránynak nevezte, hozzátette ugyanakkor, hogy azon kisebb korrekciók szükségesek. A miniszterelnök szerint az a legfontosabb, hogy át kell alakítani az egyetemek üzleti felfogását, mert az intézmények belső gazdasági reformja nélkül nem lehetnek sikeresek az iskolák. Leszögezte, hogy a kutatás-fejlesztés finanszírozását a jövőben az üzleti nyereség és a hasznosulás alapján kell megvalósítani. A zárt ülés után egyedül Mészáros Tamást, a Budapesti Corvinus Egyetem rektorát tudtuk szóra bírni. A szakember szerint a tárgyaláson kiderült, hogy a jövőben nem jut több pénz a felsőoktatásra. A rektor szerint ugyanakkor az anyagi problémákat meg lehet oldani egyéb változtatásokkal, meg kell fontolni például, hogy szükség van-e 73 felsőoktatási intézményre és azok teljes infrastruktúrájára. Újságírói kérdésre elismerte, hogy több egyetemi vezető is tandíjpártiként lépett fel a tárgyalásokon, noha a kormányfő ezt nem hozta szóba. Mészáros szerint a felsőoktatási minőségi képzés nagyon sokba kerül, márpedig ha a bevételi forrás nem növekszik, akkor nehéz biztosítani a jó színvonalat.
A miniszterelnök a közoktatás szereplőivel is megbeszélést folytatott. A résztvevők névsora ebben az esetben is érdekes volt, hiszen egyetlen érdekvédelmi szervezetet sem hívtak meg a tanácskozásra. A kormányfő a közoktatásról szólva kijelentette: sokan már nyugalomra és a változtatások kiegyensúlyozott végrehajtására várnak az utóbbi évek radikális és villámgyors reformjai helyett. A közoktatás legnagyobb problémája, hogy még mindig nem képes csökkenteni a gyerekek közötti szociális különbségeket, az otthonról hozott hátrányokat. Hámori Veronika, a Fazekas Mihály Fővárosi Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium igazgatója szerint a miniszterelnök a megbeszélésen világossá tette, hogy ne számítsanak csodára, a közeljövőben nem nő majd jelentősen az oktatásra fordítható öszszeg. Hámori szerint sem a leendő miniszter személyéről, sem az esetleges megszorításokról nem esett szó. Az elbocsátásokkal kapcsolatos kérdésünkre a szakember azt válaszolta, a jövőben valószínűleg mérhetővé teszik a közalkalmazotti teljesítményt, hiszen jelenleg ebben a szférában nem mutatható ki egyértelműen a munkára való alkalmatlanság.
– Fogalmazzunk pontosan: Gyurcsány Ferenc saját szakértői köréből verbuvált személyekkel találkozott – mondta el lapunk kérdésére Sió László, a Fidesz oktatáspolitikusa. Szerinte azt sem tudni, hogy mi történt a megbeszélésen, mert semmitmondó nyilatkozatok követték. Kifejtette: annak érdekében, hogy Gyurcsány végre színt valljon, négy kérdésre várnak választ tőle. Ezek: lesz-e tandíj a felsőoktatásban? Lesz-e pedagóguselbocsátás a közoktatásban? Mire számíthatnak a kistelepülési iskolák, óvodák, megtartják vagy bezárják azokat? Végezetül pedig: lesz-e bérbefagyasztás az oktatás területén?

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.