Sokkterápia fenyegetheti a nyugdíjasokat

A nyugdíjkorhatár emelése, a 13. havi juttatás eltörlése és a rokkantosítás szigorítása – egyebek mellett ilyen sokkoló szigorításokat tart szükségesnek Magyarországon a Central European Management Intelligence (CEMI) nevű gazdaságelemző. Gyurcsány Ferenc miniszterelnök egyelőre nem árulta el, milyen, nyugdíjrendszert érintő intézkedéseket tervez. Így nem tudni, számol-e az említett szigorítások valamelyikével.

2006. 05. 17. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Fenntarthatatlan a magyar nyugdíjrendszer, sokkal nagyobb a nyugdíjalap kiadása, mint amekkora a járulékokból származó bevétele. A költségvetésnek így egyre nagyobb összeget kell a hiány pótlására fordítani. A Central European Management Intelligence (CEMI) nevű gazdaságelemző ezért számos intézkedést tart szükségesnek Magyarországon.
Ezek többsége sokkoló szigorítás, ilyen például a nyugdíjkorhatár emelése. A javaslat szerint a férfi korhatárt 2011-ig fokozatosan 65 évre kellene növelni. A nőknél ezt a szintet 2015-re kellene elérni, majd 2050-re egységesen tovább emelni 67–68 évre. Hazánkban egyébként 2009-ben lesz egységesen 62 év a nyugdíjkorhatár. A férfiaknál már elértük ezt a szintet, míg a nőknél kétévente nő egy évet a korhatár a korábbi 55 évről. A CEMI szerint a korhatáremelés azzal is indokolható, hogy a születéskor várható élettartam az évszázad közepére a várakozások szerint a jelenlegi 72,5 évről 80-ra nőhet. A tanulmány szerint az EU-ban már ma is 65 év a korhatár, és sok helyütt további emelés várható, a növekvő élettartam és az egyre duzzadó deficit miatt.
A CEMI szerint a másik probléma, hogy túl sokan mennek idő előtt nyugdíjba. Az EU-tagállamok közül hazánkban az egyik legalacsonyabb az átlagos munkában töltött évek száma, a férfiaknál 35,4, míg a nőknél 32,8 év. Az uniós országok túlnyomó többségében mindkét nem átlagosan 40 évnél többet dolgozik. A javaslat szerint szigorítani kellene a korai nyugdíjba vonulás szankcióit, azaz lényegesen nagyobb mértékben kellene csökkenteni az ellátmányát annak, aki ezzel kíván élni. Az idő előtti nyugdíjba vonulás érdekében szigorítanák a rokkantosítás rendszerét is, mondván: rengeteg az indokolatlan „leszázalékolás”. A 2005. januári adatok alapján a 2,46 millió saját jogú nyugdíjas 33 százaléka rokkantként szerezte jogosultságát.
A tanulmány szerzői szerint jövedelmükhöz képest indokolatlanul magas nyugdíjra számíthatnak a magyarok ahhoz képest, hogy milyen rövid időt töltenek munkában. A jelenlegi nyugdíjakat azonban nem csökkentenék, inkább felülvizsgálnák a nyugdíj-megállapítás és az évenkénti emelés rendszerét. A jelenleg alkalmazott svájci indexálás helyett – amely figyelembe veszi az inflációt és a nemzetgazdaság nettó átlagkereset-emelkedését is – a pusztán inflációkövető emelést tartják célszerűnek. Ez az emelés mértékének csökkenését jelentené.
Eltörölnék a 13. havi ellátmányt a jövőben nyugdíjba vonulóknál, a többieknél pedig beépítenék azt az alapnyugdíjba. A plusz egyhavi juttatás a CEMI szerint ugyanis jelentősen növelte a kiadásokat, az idén például körülbelül 170 milliárd forinttal.
Noha a járulékok növelését nem tartják célszerűnek – hiszen ez visszavetné a foglalkoztatottság reménybeli bővülését –, de a 2007-re és a 2009-re tervezett további 1-1 százalékpontos járulékcsökkentést visszavonnák.
A tanulmány szerint a nyugdíjalap hiányának egyik oka, hogy az elmúlt években 31 százalékról 26,5-re csökkent a nyugdíjjárulék (munkáltatói és munkavállalói együttesen), a másik pedig az, hogy jelentősen emelkedtek a nyugdíjösszegek. Hiába jelent még mindig magas terhet a versenyképesség szempontjából a 26,5 százalékos járulék, azt lehet mondani, hogy emellett sem garantálható a finanszírozás. Egyre romlik ugyanis az eltartói-eltartotti ráta, azaz egyre kevesebb járulékfizetőnek kell eltartania egyre több nyugdíjast.
Gyurcsány Ferenc egyelőre semmit nem közölt arról, milyen intézkedéseket tervez a nyugdíjrendszerben. Nem sikerült információt szereznünk a szociális tárcánál sem. Így nem tudni, hogy a kormány számol-e az itt említett javaslatok, szigorítások valamelyikével.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.