Sokszor előfordult már, hogy egy párt kormányra kerülve bizonyos dolgokat másképp csinált, mint ahogy a kampányban ígérte, de az mindmáig példátlan, hogy valaki éppen az ellenkezőjét tegye annak, mint amit hónapokon át ígért – jelentette ki Pokorni Zoltán, a Fidesz alelnöke a kormányprogram oktatási fejezetéből kiszivárogtatott információkat kommentálva. Az Orbán-kormány egykori oktatási minisztere szerint a szocialisták és a szabad demokraták a választási kampány során fejlesztésekről és modernizálásról beszéltek, most pedig – tartós bérbefagyasztás mellett – a tanárok heti óraszámának 20 százalékos növelésére készülnek, a felsőoktatásban pedig tandíjat akarnak bevezetni.
Pokorni szerint az óraszámemelés önmagában nem ördögtől való ötlet, de csak akkor van értelme, ha tartozik hozzá pluszfeladat. A probléma az, hogy a liberális oktatási kormányzat már felszámolta az iskola nevelési szerepét és a szabadidős foglalkozásokat, így az óraszámnövelés tömeges elbocsátásokat eredményez majd. Hozzátette: nem értik az oktatás működését azok, akik tömeges leépítéseket hajtanak végre egy olyan ágazatban, ahol a feladatok egy részét nem látja el senki. Pokorni szerint rengeteg olyan feladat van – mint például a nyelvtanítás, a képességfejlesztés –, amely megoldatlan, mert kevés a fejlesztőpedagógus, a logopédus. Elbocsátások helyett átképzésekre lenne szükség, hogy minden egyes részterületre jusson hozzáértő szakember. A politikus szerint ilyen célokra kellene felhasználni az európai uniós támogatásokat. A döntés ráadásul a szakmaiságot is nélkülözi, hiszen differenciálatlanul hajtaná végre az óraszámemelést. Az átlagnál kevesebb órát csak a felső tagozaton, illetve a középiskolákban tartanak a pedagógusok, az alsó tagozatos tanítók óraszáma az európai átlaghoz hasonló. Pokorni szerint ráadásul a megszorítás az idei költségvetés drámai helyzetén sem segítene, hiszen csak 2008 körül származna belőle bevétel.
Hasonló a helyzet a felsőoktatási tandíjjal is, amelyet a hírek szerint 2007-től felmenő rendszerben vezetnének be, bevétel azonban csak 2013-ban, 2015-ben kezdene csordogálni belőle. Pokorni szerint a felsőoktatási tandíj bevezetése visszafogja a tanulási vágyat, ami hosszú távon nagyon sokat árt az országnak. A politikus azért sem ért egyet a diákok utólagos megsarcolásával, mert egy diplomás eleve nagyobb értéket termel az országnak, ráadásul magasabb jövedelméből nagyobb terhet is vállal a közösből. Lapunk számításai szerint egyébként – a jelenlegi minimálbért figyelembe véve – évi bruttó két és fél millió forintos jövedelem esetén kell megkezdeni a több millió forintos tandíj törlesztését, ami a 13. havi bért is számolva havi nettó 120 ezer forintos, 12 havi fizetés esetén nettó 130 ezer forintos bért jelent.
Ismert: baloldali sajtóhírek szerint a koalíciós pártok a mostani heti húszról huszonnégyre emelnék a tanárok heti óraszámát. Állítólag megegyeztek arról is, hogy egy, de inkább két évre befagyasztják a közoktatási dolgozók bérét, a felsőoktatásban pedig bevezetik az utólagos tandíjat.
Borongós, ködös napok érkeznek