Új gyógymódok reménye a bioinformatikától

Az Európai Unió támogatására aspiráló debreceni Pólus program egyik legambiciózusabb része a Szilícium-mező Regionális Informatikai Tudásközpont (RIT) elnevezésű kulcsprojekt, amelynek költségeit 15-20 milliárd forintra becsülik a szakemberek. Ha a debreceniek elképzelései a 2007–2013 közötti Nemzeti fejlesztési tervben, illetve azt követően az uniónál zöld jelzést kapnak, olyan mérvű informatikai fejlesztés indulhat meg a város és az egyetem együttműködésével, ami valóban kulcsa lehet a régió felemelkedésének.

2006. 05. 28. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A világban termelődő jövedelmekhez való hozzáférés alfája és ómegája, hogy a tudományos és gazdasági élet szereplői milyen mértékben tudnak részesévé válni a mindent felölelő információáramlásnak. Ennek felismerése Debrecenben is megtörtént már évekkel ezelőtt – sőt lépések is történtek –, hiszen az önkormányzat és a Debreceni Egyetem együttműködésével optikai szálas információs hálózatot építettek ki – ám e rendszerek maximális kihasználására, illetve továbbfejlesztésére anyagiak híján eddig nemigen nyílt mód. Többek között ezen szeretne változtatni a Pólus program keretében a Szilícium-mező kulcsprojekt, aminek jelentőségét az adja, hogy nélkülözhetetlen szüksége van rá – az orvos- és agrártudományoktól a műszaki, természet- és közgazdaság-tudományokon át a jogtudományig –, gyakorlatilag minden terület innovatív elméinek. Az ország hat felsőoktatási centrumát érintő Pólus program célja pedig éppen az lenne, hogy ezen innovatív elmék mozgósításával új, a világpiacon is értékesíthető szabadalmakat, félkész és késztermékeket, szolgáltatásokat produkáljanak az egymással együttműködő kutatók, cégek és önkormányzatok, amelyek segítségével az adott régió be tud kapcsolódni a nagyobb profittal kecsegtető gazdasági tevékenységbe.
Amint azt Sipiczky Mátyástól, a Debreceni Egyetem Tudományegyetemi Karok elnökétől megtudtuk, az ezredforduló egyik legizgalmasabb kihívásának számító genetika is rászorul a számítógépek segítségére, s már formálódik is egy új tudományág a bioinformatika. Debrecenben például az egyik kiemelt kutatási terület a DNS-lánc darabjai által hordozott információk feldolgozásának fejlesztése. A cél a lehető legnagyobb mennyiségű adat egyidejű kezelése annak érdekében, hogy minél többet tudjanak meg a betegségek genomikai hátteréről. Ma ugyanis már tudott, hogy a szervezet betegséghez vezető hibás kódjai a legtöbb esetben nem csak egy-két génhez köthetők. Ahhoz, hogy az adott betegség genomikai hátteréről tudományos alaposságú ismeretekhez jussanak a kutatók, egyidejűleg több tucat, időnként több száz gén megfigyelése is szükségeltetik.
A megfelelő informatikai háttér természetesen nemcsak élő szövet esetében ad a gyógyításban jól hasznosítható információkat, de olyankor is jó szolgálatot tesz, ha több évszázada halott emberek génjeinek tanulmányozásához használják fel eredményeit. A holttest ugyanis lezárt történet: genomjának tanulmányozása mint egy fénykép, pontosan megmutathatja a halál okát is. Ilyen, az új gyógymódok kidolgozása szempontjából kulcsfontosságú információkkal értelemszerűen nem szolgál az élő szervezet, megszerezhetők viszont ezek olyan „kincsesbányákból”, mint amilyet a váci Fehérek templomában talált több száz éves mumifikálódott holttestek jelentenek a kutatók számára. A genetika és az informatika összekapaszkodásával ugyanis a múmiák épen maradt DNS-láncaiból kideríthetőnek látszik, mi az oka annak, hogy az egyik testvért néhány éves korában elviszi a tbc-baktérium által kiváltott kór, a másik pedig hosszú élete végéig – a Fehérek templomában fellelt holttestek adta példánál maradva, több mint kilencvenéves koráig – hordozott magában gyilkos mikrobákat anélkül, hogy halálosan megbetegedne tőlük.
Bár a biológia és az informatika összekapcsolása nyilvánvalóan a XXI. század egyik tudományos kitörési pontja, a debreceni Szilícium-mező projekt gerincét érthető módon nem a bioinformatika jelenti – ez csak töredéke a tervbe vett fejlesztéseknek. A projekt keretében együttműködő partnerek azon túl, hogy az informatikában és az általa új lehetőségekhez jutó tudományokban jelentős eredményeket akarnak elérni, Debrecen városa, illetve a régió gazdasági életének fellendítéséhez is hozzá szeretnének járulni. Ebből a megközelítésből talán a legnagyobb jelentőséggel az a részprojekt bír, amelynek keretében olyan zártláncú informatikai hálózatot kívánnak létrehozni, ami elérhető minden régióban jelen lévő gazdasági szereplő, egyéb szervezet, illetve a lakosság számára is. A nagyszabású elképzelés megvalósításhoz első lépésként az kell, hogy beszerezzenek és továbbfejlesszenek egy olyan „agyközpontot”, amelynek gépei képesek a hálózaton belüli információk forgalmazására, célba juttatására – tudtuk meg Tóth Istvántól, a Szilícium-mező kulcsprojekt egyik kidolgozójától, vezetőjétől. Ilyen információs forgalomirányító központ jelenleg csak Budapesten van: ez azt jelenti, hogy minden bit megfordul a fővárosban mielőtt célba érne. Még az is, amit egyik szobából a másikba küld munkája során két azonos cégnél dolgozó kolléga. A debreceniek szerint ez fölöslegesen megdrágítja az információtovábbítást: ilyen körökre nincs minden esetben szükség. Hasonlóképpen érdekes elgondolás az egyetemisták életét megkönnyítő Intelligens közösségi kártya részprojekt. Ennek keretében ugyanis sok, ma még elérhetetlen szolgáltatás válna elérhetővé a diákok és a debreceni polgárok számára. A Szilícium Mező kigondolói szeretnék elérni, hogy a közlekedés, közműszolgáltatás elszámolása, a sport- és kulturális létesítmények és egyéb szolgáltatások igénybevételekor ne kényszerüljenek készpénzhasználatra. Legyen egy olyan „szupercsipkártyájuk”, amivel mindezek a szolgáltatások elérhetővé válnak.
Kérdés, hogy mindez belekerül-e a Nemzeti fejlesztési tervbe 2007–2013 között, illetve az is, hogy elfogadás esetén milyen módon akarja az európai és hazai pénzeket a pályázókhoz eljuttatni a kormányzat. A jelenlegi elképzelés ugyanis az, hogy különféle minisztériumok legkülönfélébb célelőirányzataiban lesznek „eldugva” ezek a pénzek. Nagy kérdés, hogy a rejtekhelyek keresése közben lesz-e idejük a tudósoknak mindannak a megvalósításával is foglalkozni, amit kemény előkészítő munkával mindezidáig kigondoltak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.