Határozati javaslatot nyújtott be Sós Tamás, a Heves Megyei Közgyűlés MSZP-s elnöke a megye képviselő-testületének legutóbbi ülésen, mondván, önkormányzati biztost kell kirendelni a Markhot Ferenc Kórház-Rendelőintézethez, miután az intézmény 30 napon túli tartozása meghaladta az 50 millió forintot. „A HMÖ Markhot Ferenc Kórház-Rendelőintézet 2005. évi szakmai tevékenységéről szóló beszámolójából, valamint a hiánykezelési tervéből egyértelműen megállapítható, hogy az intézmény költségvetési pozíciói romlanak, és az egyensúlyi helyzet megteremtése saját erőből nem lehetséges” – áll a közgyűlés elnökének határozati javaslatában. Az anyagból kiderül, hogy az intézmény kifizetetlen szállítói tartozásállománya az év eleje óta 4 hónap alatt 369 millió forintról csaknem 502 millió forintra, míg a lejárt szállítói tartozás 152 millió forintról 307 millió forintra növekedett. A közgyűlés megszavazta a határozatot, így 18 millió forint költséggel önkormányzati biztost rendeltek ki a kórház-rendelőintézethez. – A 30 napon túli adósság már sokkal korábban túllépte a törvényben meghatározott mértéket, csak a választások miatt eddig nem voltak hajlandók napirendre tűzni az ügyet. A szóban forgó adatok azt mutatják – a hangoztatottakkal és publikáltakkal ellentétben –, hogy érdemi szakmai, személyi és gazdasági intézkedések nem történtek – szögezte le Faludi Sándor, a Heves Megyei Közgyűlés fideszes tagja.
Miközben a megyei önkormányzat által fenntartott Markhot Ferenc-kórház a csőd szélére sodródott, a megyei közgyűlés jogi és ügyrendi bizottsága két hete szavazott meg háromhavi illetményüknek megfelelő jutalmat a közgyűlés elnökének és alelnökének, tekintettel az önkormányzat múlt évi eredményes gazdálkodására. A döntést a Heves Megyei Közgyűlés is jóváhagyta.
Faludi Sándor nem érti, hogy ebben a helyzetben milyen alapon jutalmazzák meg Sós Tamást, a közgyűlés elnökét, valamint Merczel Józsefet, a közgyűlés alelnökét, és azt javasolta a két politikusnak, hogy ajánlják fel jótékonysági célokra a jutalmukat. – A kórház újszülöttosztályán 10-15 évesek a lélegeztetőgépek, amelyeket hárommillió forintból éppen le lehetne cserélni. A tények ismeretében világosan látszik, hogy csak ürügy volt a korábbi főigazgató leváltása, azért történt, hogy a közgyűlés vezetői kibújhassanak a felelősségük alól – jegyezte meg Faludi.
Sós Tamás lapunknak elmondta: a testületnek nem volt jogszabályi kötelezettsége az önkormányzati biztos kirendelésére. – A fenntartói döntés, hogy ennek ellenére mégis önkormányzati biztost rendeltünk az intézményhez, segítő szándékú, megelőző jellegű volt. A vonatkozó rendelet nem tartalmaz olyan szabályokat, amelyek alapján az önkormányzati biztos kijelölésével egyidejűleg az intézményvezetői felelősséget is meg kellene állapítani – fogalmazott a politikus.
A közgyűlés elnöke a jutalmazásokkal kapcsolatban megjegyezte, a megyei önkormányzat éves költségvetésének eredményes teljesítése esetén fizethető jutalom a közgyűlés elnöke és alelnöke részére. – A Heves Megyei Önkormányzat és intézményei 2005. évi gazdálkodásáról szóló beszámolóból megállapítható, hogy a múlt évi gazdálkodás kiegyensúlyozott és eredményes volt, a bevételek 146,5 millió forinttal meghaladták a kiadásokat. Mindezek alapján a megyei közgyűlés jóváhagyta a jogi és ügyrendi bizottság jutalmak kifizetéséről hozott jogszerű döntését – szögezte le Sós Tamás.
A kórház korábbi főigazgatóját, Kovács Józsefet 2005 nyarán mentették fel. Elmozdítását Benkár József, a Heves Megyei Önkormányzat főjegyzője lapunknak annak idején azzal indokolta, hogy a közgyűlés elveszítette a bizalmat a főigazgató tevékenységével kapcsolatban. Kovács József megjegyezte, hogy 2005 nyarán, amikor felmentették, már javuló tendenciát mutatott a kórház gazdasági helyzete, csökkent a tartozásállománya, és nem volt 30 napon túli adóssága. – A gazdasági helyzetet kézben tartottam, a helyzet irányítható volt, mégis felmentettek – mondta az érintett, Kovács József.
Száz éve született Duray Miklós
