„A Tutsek már nem olyan…”

Tamáska Péter
2006. 06. 30. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Magyarország úgymond felszabadulásának 15. évfordulóját 1960-ban ünnepelte. Amióta a világ világ, minden kerek évforduló velejárójának tűnik a rácsok mögött ülő rab számára, hogy amnesztiával vagy egyéni kegyelemmel szabadulhat. Déry Tibor, a rendszer világhírű, ám renitens írója, a Nagy Imre-ista Donáth Ferenc, Haraszti Sándor, Vásárhelyi Miklós és Jánosi György, de a nyilas Magyar Futár háborús bűnösként elítélt újságírója, Dövényi Nagy Lajos is kiszabadult Vácról. Április elején közkegyelemmel összesen 193 politikai elítélt hagyhatta el a fegyintézet falait. Emberi, pontosabban elvtársi dolog volt az is, hogy az évforduló diszkrét kegyelme kisugárzott az 1957-ben a személyi kultusz „törvénysértéseiért” elítélt ávós vezetőkre is: többen közülük szabadlábra kerültek az év folyamán a gyűjtőfogházból.
A Vácott maradt ötvenhatosok szempontjából úgy tűnt, mintha két Magyarország lenne. Mint Kertész Dezső és Litván György írják Váci börtönsztrájk című tanulmányukban, az író „szabadulási jelenete, amikor – állítólag – egy vagy két »smasszer« cipelte bőröndjeit a börtönkórházból a taxiba, beépült a börtönfolklórba vagy legendáriumba, és jellemző módon a sztrájk egyik kiváltó okaként szerepelt”. Rendben van – mondták a benn maradtak –, hogy a szocializmusról és ’56-ról más véleményt vallókat börtönbe csukják, de hogy épp azokat engedjék ki, akik a forradalom legfontosabb eszmei előkészítői közé tartoztak, míg a kisemberek, a munkástanácsok tagjai benn maradnak, az fölöttébb bosszantó és igazságtalan. Vagy itt az embernek két hazája van? Egy saját és mellette egy Magyarország is?
1960. április 7-én reggel, három nappal a nagy budapesti ünnepség után – amikor a szónokok optimista távlatokban vázolták a kommunista világmozgalom perspektíváit – a 16 tagú kőművesbrigád, majd az asztalos- és a lakatosüzem hetven elítéltje megtagadta a munkát. A tiltakozás futótűzszerűen elterjedt, s az 1500 rabnak csaknem fele csatlakozott a munkamegtagadáshoz, és éhségsztrájkba kezdett.
Fazekas György Forró ősz Budapesten című életútinterjújában ütemes kiabálásról beszél: „Vesszen Déry, vesszenek a zsidók! Éhségsztrájkolunk. A zsidókat kiengedik!” Az ugyancsak Nagy Imre-ista újságíró ezért nem is hajlandó részt venni az éhségsztrájkban, sőt a házimunkás és volt Európa-bajnok úszó Kádas Gézától külön kihangsúlyozva vacsorát kér. Tény, hogy Déry tapintatosabban is viselkedhetett volna: a bőröndös börtönfolklór egy másik változata szerint – a fegyverrejtegetésért hét évre elítélt Bencsik Elek visszaemlékezésében – „a kórházból Pápai őrmester vitte utána a csomagot”. (Kár, hogy a szellemes Fazekas nem meséli el mintegy előtörténetként, hogy Déry nevelőtisztje, egy főtörzs – aki smasszer létére az MTK-nak drukkolt – a szájhagyomány szerint kedvelte a zsidózást, de jó lélekbúvárként csak akkor zsidózta le az írót, amikor csapata kikapott.) Nem is beszélve arról, hogy a visszaemlékezés e kritikus részébe inkább csak a zsidó sors bánata szüremlik be, s el is torzítja a dolgok hiteles ábrázolását.
Most pedig nézzük a másik, a nem antiszemita, az igazi változatot. Bibó István a Huszár Tiborral készített interjúkötetben – amelyet a szocialista szimpátiáktól a rendszerváltás után sem mentes Gombár Csaba és váci szabadulóból az SZDSZ alapító atyjává lett Vásárhelyi Miklós lektorált – elmeséli, hogy a közkegyelem miatti felháborodásnak oka nem a zsidóellenesség, hanem a létező valóság, az igazságtalan amnesztia volt a mozgatója. „A nagy író szabadul, a diák benn marad”, „a tábornok szabadul, a kiskatona benn marad” (például Váradi tábornok), „a vezető párttagok, a politikusok szabadulnak”, „a helyi bizottságok kis tagjai benn maradnak” – idézi Bibó a börtönlázongás jelszavait. (Csak megjegyzésként: néhány ’56-os és a harcokban részt vett „melós” a III/III. csoportfőnökség atyai pártfogásának köszönhetően 15–20 év letöltése után csak a hetvenes években szabadul.) Ebből a kisemberi és nem mellesleg jogos elégedetlenségből „született a váci éhségsztrájk, amely teljesen spontán, szervezetlen volt. Az, hogy éhségsztrájk van, például az ilyen értelmiségi együttesbe, mint a fordítók, csak az éhségsztrájk utolsó napján jutott el.” (Talán Fazekas Gyuri bátyánkhoz is?)
Az algériai véres háború és az ottani börtönviszonyok a világsajtó állandó témái voltak ezekben az időkben. A magyar börtönvezetés számára igen kellemetlen lett volna, ha valami hasonló ügy robban ki Vác kapcsán, azonban megtorlás nélkül sem akarta hagyni a dolgot, hiszen a gyors börtönhírek nyomán másutt is – így a sopronkőhidai közbűntényesek közt – nyugtalanság ütötte fel a fejét. A Pestről jött rendcsinálók jóvoltából az MZ földszinti folyosója (a fegyház egykori magánzárkás főépületéről maradt meg az MZ elnevezés) pillanatok alatt megtelt főkolomposnak tekintett rabokkal: a többieket az őrök visszazárták a celláikba. A kádári hatalom – a párizsi nagyhatalmi csúcsértekezlet miatt – teljes hírzárlatot rendelt el: a külvilágba semmi érdemleges hír nem szűrődhetett ki. A rendcsinálás szálai a kemény kezéről s partizánromantikájáról elhíresült belügyminiszter-helyettes, Földes László kezében futottak össze. (A második vonalban című, 1984-ben megjelent önéletrajzában erről a váci „epizódról” is említést tesz.) Földes kijelentette, hogy „15 esztendő alatt nem fordult elő, hogy egyszerre 7-800 elítélt sztrájkolt volna! Azt hiszem – tette hozzá -, hogy a nemzetközi börtönéletben nem volt sok példa erre. Azt tudom, hogy ha negyven algériai elítélt éhségsztrájkot kezd, arról az újságok írnak, és nálunk meg 7-800 elítélt sztrájkolt!” Az ötvenhatos sortüzekben is legalább gyanúsnak találtatott belügyér kétségtelen tanújelét adta annak, hogy a megtorlás vágya fűti érzelmeit a váci ügyben: „Az ellenforradalom óta vagy a MÚK óta ilyen lehetősége az ellenségnek nem volt, mint ez az eset.” (A MÚK a Márciusban Újra Kezdjük, egy második forradalmat célzó spontán mozgalom volt 1957 elején, amelyet a hatalom rendőri eszközökkel gyorsan letört.)
Formailag itt is durva volt a rendcsinálás. Pestről a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnokságáról leküldött Kardos Gyula bv.-őrnagy kivárt, kihallgatott, adatokat gyűjtött, aztán a pártelvárásoknak megfelelően lecsapott. (Mint dr. Lambrecht Miklós, a Péterfy Sándor Utcai Kórház 15 évre elítélt orvosa, aki Déryt is kezelte, elmondta, hogy az őrnagyot nemcsak a bizonyítás vágya fűtötte, de fogfájásától gyötörten még keményebb volt, mint az elvárások alapján amúgy is lennie kellett.) Április 20-án kirángatták zárkáikból a főbűnösnek tartottakat – Hrabovszky Lászlóra, Lukách Tamásra és Nagy Elekre Gyorskocsi utcai vizsgálati fogság és újabb eljárás várt –, s csak egy hajszálon múlott, hogy Göncz Árpád, Bibó és a kémkedésért elítélt ludovikás tiszt, Visnyei Sándor nem jutottak az ő sorsukra. Kardos először Visnyeit pécézte ki a sztrájk fő szervezőjének szerepére – milyen szép is egy horthysta tiszt, amint egy ’56-os börtönlázongás élére áll, mintegy jelképéül, hogy a régi reakció és a Nagy Imre-ista revízió egy követ fúj –, ám ezt az ódivatú megoldást a friss diplomás operatív tisztek elvetették. Az ügyből végül nem lett per, s csak majd egy negyed századdal később derült ki, hogy Földes elvtársa megnyerte a maga algériai csatáját.
A pártélet ezerféle igénye nem olyan gyötrő, mint amikor valamit megtorolni kell. Ez az első és legfontosabb igény. Csak második a jó konyha és a kényelmes ágy. Tagadhatatlan, hogy ezt a három alapvető igényt is kielégítették a váci rendcsinálók. Még április 20-án (a veréssel is siettetett tsz-szervezés eredményeképp a szövetkezeti földek aránya ez időre 56 százalékra emelkedett) a kemény maghoz tartozónak ítélt 29 embert – köztük Bibót, Gönczöt, a börtönkórház rab főorvosát, Mészáros Gábort, aki amolyan modern Tinódiként megverselte a váci sztrájk történetét – a marosáni intencióknak megfelelően a legkegyetlenebbnek tartott letöltőházba, Márianosztrára szállították. Volt egy másik csoport, ők a sátoraljaújhelyi bv.-intézetbe kerültek. Csupa olyan név, amely lexikonokban és történelemkönyvekben szerepel: Mérei Ferenc, Széll Jenő, Marián István, Péterfi Miklós, Zsámboki Zoltán, Rácz Sándor, Dénes János, Hegedűs László. (A méreisták idealizált szocializmusképéről a besúgói jelentések is szépen tanúskodnak, s Marián révén volt, aki antifasisztaként már 1944-ben is megfordult Újhelyen.)
Nosztrán ráállítottak egy ügynököt Göncz Árpádra, hogy szedje ki belőle, mi volt a szerepe a börtönsztrájkban. Semmi. A „Csorba Pál” fedőnevű ügynök jelentése többek közt megemlíti, hogy a börtönben megalakult az illegális Pofosz, a Politikai Foglyok Szövetsége, de e között és a sztrájk között a kapcsolatot sohasem fogják megtalálni, hiszen „az egész ügy csak tapogatózáson alapszik”. A tapogatózó jelleget bizonyítja az egyik váci fegyőr kommentárja is. A vizsgálat során elmondta, hogy nem is érti, miképp robbanhatott ki ilyen mérvű lázongás. A váci házban ugyanis 8-10 fős elhárítócsoport működött, s legalább 50-60 beépített embert foglalkoztattak. (Azaz a politikai foglyok közt is voltak embereik.) Az MZ-ben, tette hozzá, húsz vagy még több zárkában is volt poloska (lehallgatóberendezés), az ott őrzött elítélteket pedig tudatosan gyakran cserélték információnyerés céljából. Az őr nem érti a dolgot, hiszen mindent megtettek egy esetleges szervezkedés elhárítására: diszkréten nyöszörög.
Miután Végvári Sándorról, a hanyagságban vétkesnek talált váci parancsnokról Kardos kijelentette, hogy „még nem igyekszik a dolgokkal szembenézni”, őt és néhány beosztottját menesztették. Helyére az ellentmondást nem tűrő Béres százados került, aki a hanyagság ellen rettenetes mennyiségű kávé segítségével küzdött, még késő éjjel is ellenőrizve beosztottjait – emlékezett vissza Lambrecht doktor, aki továbbra is a börtönkórházban maradhatott. Béres fölösleges luxusnak tartotta a virágokat: kivágatta a kórház udvarán lévő kert bokrait és fáit, mit sem törődve azzal, hogy azokat nem gyönyörködtetésre, hanem a tüdőosztály betegeinek gyógyulására telepítették oda.
A politikai foglyok fokozatos elszállításával megváltozott a börtön népessége. Csak a rab orvosok maradtak és öt fiatal munkástanácstag, akiket a gombüzemben tmk-sként dolgoztattak. A smasszerok gúnyosan „Lenin-forradalmárnak” nevezték őket. Bár a rab orvosok igyekeztek emberszámba venni az új börtönnépséget – amolyan Albert Schweitzer-i rögeszmék munkálkodtak bennük –, a vizsgálatok és a gyógyítás során egyre több rossz tapasztalatot szereztek pácienseikről. „Ez egy reménytelen rétege a társadalomnak” – volt Lambrecht végső diagnózisa akkor, amikor a KISZ-kb álszent módon a szocialista erkölcsről és a galerik tagjainak nevelhetőségéről papolt. Az egyik falcoló (öncsonkító) betegét ugyanaz a rettegett Tutsek Gusztáv tanácsvezető bíró ítélte el, aki neki is 15 évet adott. Amikor a doktor elmesélte, hogy a nemzetőrség mentőszolgálatának szervezéséért ő szintén „15 mázsát” kapott, négy társára pedig kötelet mértek ki, a fiúnak fennakadt a szeme. Ő csak másfél évet kapott egy kis becsületes lopásért. Azt is mondta, hogy „a Tutsek már nem olyan. Most már mi vagyunk neki a delikvensei. A tyúktolvajok meg egyebek.”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.