A védelmi egyetemeket is eladják?

Értékesíthetik a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem Üllői úti ingatlanjainak egy részét és a Rendőrtiszti Főiskola milliárdos értékű központi épületét egy nem hivatalos kormányzati koncepció szerint. Az ingatlanok úgy szabadulnának fel, hogy összevonnák a katonai egyetemet a rendőrtiszteket képző felsőoktatási intézménnyel, és egy központi „védelmi universitast” hoznának létre. Az elképzelésről képviselői kérdésekre válaszolva Szekeres Imre honvédelmi miniszter is szólt egy parlamenti bizottsági ülésen.

2006. 06. 13. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mint közölte, a kormány az év végéig megvizsgálja, hogy az intézményi korszerűsítések során a Rendőrtiszti Főiskola a nemzetvédelmi egyetem keretei közé kerülhet-e.
Azt egyelőre nem tudni, hogy az új, összevont egyetemet melyik tárca költségvetéséből tartanák fenn, Szekeres viszont a bizottsági meghallgatásán tett utalást arra, hogy a nemzetvédelmi egyetemet kivonhatják a Honvédelmi Minisztérium irányítása alól.
Sárkány István nyugállományú dandártábornok, a Rendőrtiszti Főiskola rektora nem cáfolta az értékesítés és az összevonás szándékát, ám érdeklődésünket azzal hárította el, hogy ezekről a következő héten kezd tárgyalásokat a HM illetékes vezetőjével.
Információink szerint az öszszevonásról szóló koncepció arra hivatkozna, hogy a XXI. század veszélyei – például a terrorizmus elleni harc – új kihívásokat jelentenek, és ezért a biztonságpolitikai ismereteket komplex módon kell tanítani a katonáknak és a rendőröknek. Az egyesítés hátterében azonban valójában az állhat, hogy eladhatják az ennek nyomán felszabaduló ingatlanokat.
A nemzetvédelmi egyetem milliárdos értékű Üllői úti ingatlanainak eladása már korábban is felmerült. Úgy tudjuk, költségmegtakarítás címén kívántak megválni az épületek és a telek egy részétől. Az egyik lehetséges vásárló a népligeti buszpályaudvart bővítette volna egy szolgáltató- vagy bevásárlóközponttal. A ZMNE ezek után egy telephelyre, a honvédség Hungária körúti egyetemi campusába került volna. A tervek szerint a jövőben itt folytatnák a rendőrtisztek képzését is, akik ezek után egy intézményben tanulnának a leendő katonatisztekkel. A Rendőrtiszti Főiskola központi épülete szintén óriási értéket képvisel. Az épület egykor rendházként működött, az Isteni Szeretet Leányai Kongregáció tagjai éltek itt. A rend a Széchenyi-hegyen 1903-ban vásárolta meg a telket és Cathry Ferenc Szaléznek, a fogaskerekű vasút építőjének villáját. A mai főépületbe 1926 decemberében költöztek a nővérek. Az épületet azonban 1949-ben államosították, s az Államvédelmi Hatóságé lett. 1957-ben került ide a Rendőrtiszti Akadémia, majd 1971-ben a Rendőrtiszti Főiskola.
A Széchenyi-hegy festői környezetében álló patinás épület a korábbi funkciói miatt is kiválóan átalakítható például szállodának vagy olyan társasháznak, amelyben luxuslakások vannak. Úgy tudjuk, hogy ismert nagyvállalkozói körökből több vevő is bejelentkezett az ingatlanra, azt viszont jelenleg intézményi zöldövezeti besorolással tartják nyilván, ezért üzleti célú befektetésként egyelőre nem érdemes megvásárolni.
Amíg a jelenlegi besorolás érvényes, addig az épületben csak hasonló célú, esetleg egészségügyi rehabilitációs intézményt lehet működtetni, az átminősítésről pedig a területileg illetékes XII. kerületi önkormányzat előterjesztésére és javaslatára a fővárosi önkormányzat dönthet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.