Államfői autogramok gyűjteménye

Különös kiállításnak adott otthont néhány napig a debreceni Arany Bika Szálló Hajós Alfréd Terme. A féltve őrzött tablókon államfők és feleségeik saját kezű aláírásával ellátott fotóit láthatta a csemegék iránt fogékony nagyérdemű Mária Teréziától Pinochet tábornokon át Eric Honeckerig. A több mint 200 ereklyét tartalmazó, negyvenéves kitartó gyűjtőmunka eredményeként létrejött kollekció gazdája Márián Zoltán, akinek kenyérkereső foglalkozása sem mindennapi: ő vezeti a debreceni nyomozó ügyészséget.

2006. 06. 13. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kiállított fotók felérnek egy képes történelmi regénnyel, és ahogyan Szűrös Mátyás, maga is exállamfő, a kiállítás megnyitóján mondta, tanulságos ismereteket nyújtanak a világ meghatározó személyiségei iránt érdeklődőknek. A Mádl Ferenc volt köztársasági elnök által levélben köszöntött kiállítás portréi valóban sokat mondanak az ábrázolt emberekről és egyben korukról: francia elnök Jacques Chirac megnyerő mosolya meleg, barátságos személyiségről árulkodik, a botjára támaszkodó, 1970-ben trónra lépett ománi szultán Kabusz bin Szaid turbános fejével olyan, mintha a régmúlt korok kalifája állt volna egy pillanatra a kamera elé. Nicolae és Elena Ceausescu végsőkig retusált fotói hű képei a szép hazugságok mögé rejtett kegyetlen román valóságnak, míg Grace Kelly az időtlen báj és elegancia utánozhatatlan idoljaként mosolyog ránk hófehér vállai fölött.
A gyűjtő hetedik osztályos volt, amikor látva osztálytársa igyekezetét, hogy filmszínészek képeiből – minél többre szert téve – teremtsenek tekintélyt maguknak társaik között, a versenyláztól fellelkesülve merész elhatározásra jutott. Úgy döntött, rátromfol a többiekre, és olyasmit kezd gyűjteni, ami másnak eszébe sem jut: államfők és házastársaik aláírásait. A vetélkedésből indult hobbiból aztán évtizedek alatt igazi gyűjtőszenvedély lett, aminek sem országhatárok, sem világpolitikai ellentétek nem állhatták útját – derül ki Márián Zoltán szavaiból.
– II. Erzsébet brit királynő autogramjának beszerzése nem tartozott éppen a könnyű feladatok közé – emlékezik vissza Márián Zoltán. Az első, még középiskolából küldött levél nem is vezetett mindjárt eredményre, ám később, egy másik államfő támogatásával, sőt személyes közbenjárásával mégis sikerült megszerezni a dedikált fotót. A legkalandosabb ereklyebeszerzési akció Pinochet tábornak kézjegyének begyűjtése volt, amire végül is egy angliai utazás adott módot.
A gyűjtőszenvedély időnként az óvatosság mellett is veszélybe sodorta Márián Zoltánt. Nem akart ugyanis lemondani Alexander Dubceknek, az 1968-as prágai forradalom vezetőjének aláírásáról. Ám ezt sem a csehszlovák, sem a magyar biztonsági szervek nem nézték jó szemmel. Fel is szólították, hagyja abba a Dubceknek való írogatást. Az aláírást végül mégis sikerült beszerezni.
Arra a kérdésre: abbahagyja-e valaha is a dedikált államfői fotók gyűjtését, Márián Zoltán természetesen nemmel válaszolt. Sőt, fel szeretné dolgozni az anyagot olyan módon is, hogy az fenti történetekből, amelyekből mi csak néhányat tudtunk felvillantani, könyvet írjon.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.