Baloldali fiatalok a tandíj mellett

A kormánypártok ifjúsági szervezeteitől kért segítséget a Fidelitas az utólagos tandíj bevezetésének megakadályozásához. Azt kérik az Új Baloldaltól és az SZDSZ Új Generációtól, hogy együtt lépjenek fel a diákok eladósítása ellen. A baloldali szervezeteknek viszont tetszik az elképzelés.

2006. 06. 01. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Levélben fordult a Fiatal Baloldal és az SZDSZ Új Generáció elnökségéhez a Fidelitas. Arra kérték a kormánypártok ifjúsági szervezeteit, segítsenek meggyőzni a szocialistákat és a szabad demokratákat arról, hogy a tandíj bevezetése helytelen. Koszorús László, a Fidelitas alelnöke az Oktatási Minisztérium előtt demonstráló aktivisták gyűrűjében kijelentette: a kormány ismét becsapta a fiatalokat, mert megint olyan intézkedéssel állt elő, amely nehezíti az életkezdést. Ha a kabinet bevezeti az utólagos képzési hozzájárulást, vagy más negatív intézkedés éri a fiatalokat, akkor tüntetést szerveznek majd. Ágh Péter, a szervezet másik alelnöke lapunk kérdésére kifejtette: a pártok ifjúsági szervezetei után a tandíj ellen szintén tiltakozó Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciájával is felveszik a kapcsolatot.
A Fidelitas politikusai emlékeztettek arra a februári kerekasztal-beszélgetésre, ahol Arató Gergely, az oktatási tárca politikai államtitkára és Sándor Klára, az oktatási bizottság SZDSZ-es alelnöke egyaránt nemet mondott a tandíjra. Arról beszéltek, hogy az új felsőoktatási törvénynek köszönhetően az eddigi 10 helyett 12 félévig lesz ingyenes a képzés. A kedden nyilvánosságra hozott kormányprogramban azonban már az szerepel, hogy az államilag támogatott képzésben bevezetik a tanulmányi költségekhez való utólagos képzési hozzájárulást. Nevezhetjük utólagos képzési hozzájárulásnak, vagy éppen jószolgálati felajánlásnak, a tandíj az tandíj marad – jelentette ki Ágh Péter.
Az SZDSZ Új Generációja nem partner az utólagos képzési hozzájárulással szembeni fellépésben. Merker Dávid, a szervezet alelnöke a Hírszerző című internetes lapnak elmondta: az utófinanszírozásra épülő konstrukció hasonló a Fidesz-kormány által elindított diákhitelrendszerhez. Az Új Generáció szerint az önfinanszírozás bevezetése „megszüntetné azt az abszurd helyzetet, hogy azok a családok is hozzájáruljanak a jövő közgazdászainak képzéséhez, amelyek gyermekeiket nem tudják egyetemen taníttatni”.
Hasonlóan nyilatkozott a Fiatal Baloldal képviselője is. – Megdöbbentőnek és ijesztőnek tartjuk, hogy a Fidesz ifjúsági szervezete szakmai egyeztetés nélkül, a konkrét elképzelések ismeretének hiányában indított támadást a tervezett intézkedés ellen – áll a szervezet elnökségének közleményében.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.