Elégtelen bizonyítvány

Elégtelenre értékelte a Magyar Bálint vezette oktatási tárca munkáját a 2005/2006-os tanévben a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete. A szervezet elnöke szerint Magyar Bálint négy év alatt semmit nem tett a pedagógusok társadalmi és anyagi megbecsüléséért. A szabad demokraták büszkék Magyar reformjaira. Azt kérik az új tárcavezetőtől, Hiller Istvántól, hogy folytassa a liberális oktatáspolitikát.

2006. 06. 20. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Több tárgyból is megbuktatta képletesen a Magyar Bálint-féle oktatási kormányzatot a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ). Kerpen Gábor, a szervezet elnöke szerint az oktatási tárca 2005/2006-os tanévben nyújtott, választások előtti teljesítménye több szempontból elégtelen. A PDSZ egyesre értékelte Magyarnak az oktatásért, az oktatási dolgozók anyagi megbecsüléséért való kiállását. A rendszerváltozás óta az idén fordult elő először, hogy több mint 20 milliárd forinttal csökkent a közoktatás állami támogatása, a diplomásbér növekedése pedig nominálisan nem érte el a két százalékot.
A felzárkóztatással, integrált oktatással kapcsolatos elméleti elképzeléseket ugyan közepesre értékelték, azok gyakorlati végrehajtásában azonban szerintük megbukott a tárca. Kerpen ezt azzal indokolta, hogy szülői beleegyezés nélkül továbbra is tilos évfolyamismétlésre kötelezni a kisdiákot, márpedig ezzel épp a hátrányos helyzetű gyerekek esélyegyenlősége sérül. A szakszervezet elégtelenre értékelte Magyarnak a szakma érdekeiért, az oktatás minőségének javításáért való kiállását is. Elégségest kapott a tárca a kommunikációs készségére, ám Kerpen szerint ez sem Magyar Bálintnak köszönhető, hanem Arató Gergely politikai államtitkárnak, aki többször is tárgyalt a szakmai szervezetekkel.
A választások utáni helyzet kapcsán kijelentette: pozitívumnak tekinti, hogy Hiller István új szakminiszter megjelent a Közoktatás-politikai Tanács ülésén, amire Magyar négyéves minisztersége alatt nem volt példa. A tervezett megszorítások kapcsán ugyanakkor leszögezte: az oktatási tárca egyelőre nem tette lehetővé az érdemi tárgyalást a tervezett kötelező óraszámemelésről, az ebből következő elbocsátásokról és a pedagógusi végzettséggel nem rendelkező dolgozók közalkalmazotti jogviszonyának megszüntetéséről. Egy hete maradt a kormánynak arra, hogy benyújtsa a parlamentnek a szeptemberi óraszámemelésről szóló javaslatot, így már nincs idő a részletes egyeztetésre, márpedig a PDSZ enélkül nem támogatja azt.
Az SZDSZ szerint a PDSZ megpróbálta meggyőzni az új oktatási kormányzatot a reform leállításáról, az eddigi eredmények eltörléséről. Közleményében azt írta a párt: soha nem fognak hozzájárulni ahhoz, hogy a magyar diákok jövőjét napi politikai érdekek mentén kockára tegyék. Arra kérik az új szocialista oktatási minisztert, hogy vigye végig a „liberális” reformot.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.