Ki kelti vajon az iskola rossz hírét?

Hónapok óta harcban áll a salgótarjáni Borbély Lajos Műszaki Szakközépiskola, Szakiskola és Kollégium igazgatója és a tanulókat képviselő diákönkormányzat. A szervezet elnöke elmondta, egyes pedagógusok ittasan tanítanak, az egyik portás többször trágár, rasszista megjegyzéseket tett a tanulókra, ám hiába tiltakoztak az igazgatónál emiatt, az intézmény vezetője nem tett semmit. Az ügyben az iskolát fenntartó Nógrád Megyei Közgyűlés szakbizottsági vizsgálatot kezdeményezett. Az igazgató nem volt hajlandó nyilatkozni a történtekről.

2006. 06. 19. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Súlyos konfliktus alakult ki a Nógrád megyei önkormányzat által fenntartott Borbély Lajos Szakközépiskola, Szakiskola és Kollégium vezetése és a helyi diákönkormányzat között. A szervezet szerint az iskola vezetése folyamatosan csorbítja a diákjogokat, és közvetett vagy közvetlen módon próbálja megfélemlíteni a diákokat képviselő tanulókat. A diáktanács képviselői több kezdeményezéssel éltek már. Próbálták házon belül megoldani a konfliktust, de az nem járt eredménnyel. Ezután fordultak az oktatási jogok biztosához, közoktatási jogi szakértőhöz, a város egyéni országgyűlési képviselőjéhez, a fenntartó önkormányzat ifjúsági referenséhez és alelnökéhez. A kezdeményezések azonban nem hoztak megoldást, így a helyzet tovább súlyosbodott. – Minden akkor kezdődött, amikor tavaly ősszel kétes körülmények között távozott a korábbi igazgató, és Fazekas Györgyöt nevezték ki az intézmény élére. Schottner Péterné évekig volt az iskola vezetője, az ő ideje alatt rend uralkodott nálunk, és példaértékű volt a kapcsolat a diákönkormányzat és az iskola vezetése között – mondta Gordos Julianna, a diákönkormányzat elnöke. Ezt Darvasi Éva, a diákokat segítő tanár is megerősítette. – Egy évvel ezelőtt a gyerekeket mindenki szerette és tisztelte. Pedagógusnapon könnyes szemmel öleltük magunkhoz őket, amikor százan megható műsort adtak elő nekünk. A diákönkormányzatról mindenkinek az volt a véleménye, hogy példaértékű munkát végez. A gyerekek nem változtak meg, nem ők tehetnek a kialakult helyzetről – állítja Darvasi Éva.
Gordos Julianna elmondta, Fazekas György kinevezése után felfoghatatlan dolgok történtek, amelyekre ugyan minden alkalommal felhívták az igazgató figyelmét, ám nem történt semmi. – Az egyik portás egyre gyakrabban és egyre több diákra tett trágár, esetenként rasszista megjegyzést. Ezt mi jeleztük az igazgató úrnak, az erről szóló beadványunkat több mint 200 tanuló írta alá, az iskola vezetése azonban néma maradt. Előfordult az is, hogy egyes tanáraink ittas állapotban jelentek meg az iskolában, és még az intézményben is fogyasztottak alkoholt. Miután Fazekas György nem tett semmit, a diákönkormányzat nevében lemondásra szólítottuk fel. Innentől kezdve elszabadult a pokol – szögezte Gordos Julianna.
A hangjukat felemelő diákok ellen, elmondásuk szerint, szabályos megtorló akció indult. – Kétes körülmények között négy tantárgyból megbuktattak, holott előzőleg jó jegyeim voltak. Ez azt jelenti, hogy évet kellene ismételnem. A legfrissebb hírek szerint azonban kicsaptak az iskolából, bár erről hivatalos értesítést eddig nem kaptam – panaszkodott Rácz Emőke, a diákönkormányzat tagja. Nem járt jobban Gordos Julianna sem, aki az érettségi után multimédia szakon tanult tovább az intézményben. – Az egyik tantárgyból megbuktattak. A korábban megírt dolgozataim rejtélyes módon eltűntek, s a naplóba utólag, évzárás előtt két héttel három elégtelen osztályzat került. Mielőtt összekülönböztem az igazgató úrral, jó eredményeim voltak, most mégis megbuktam, s így nem tudtam megvédeni a szakdolgozatomat sem – fakadt ki a diákönkormányzat elnöke.
Gordos Julianna az ügy tisztázása végett levélben fordult Becsó Zsolt országgyűlési képviselőhöz, a megyei Fidesz-frakció vezetőjéhez. A Fidesz képviselőcsoportja a diákjogok érvényesülése, a diákönkormányzat zavartalan működése és az igazság kiderítése érdekében két vizsgálóbizottság felállítására tett javaslatot a május 25-i közgyűlésen. – A testület szocialista többsége leszavazta a kezdeményezésünket, nem volt partner abban, hogy paritásos alapon felálló bizottságok vizsgálják ki az ügyet – jegyezte meg Becsó Zsolt. A közgyűlés döntése értelmében szakbizottságnak kell tisztáznia a kialakult helyzetet.
A testület a múlt pénteken össze is ült az iskolában, ám többórás ülés után sem tudott határozatot hozni, mert a diákönkormányzat vezetése és az őket segítő tanár nem jelent a bizottság előtt. – Nem kaptunk meghívót, sem írásban, sem szóban nem tájékoztattak arról, mikor és hol lesz a testület ülése – jelentette ki Gordos Julianna. A bizottság végül úgy döntött, hogy a héten meghallgatja a tanulókat és az őket segítő tanárt is. – A szakbizottsági ülés meglehetősen féloldalasra sikerült, mert a testületnek nem volt koncepciója, nem volt ügyrendje, ráadásul nem jelentek meg az érintett diákok, és a tanulókat képviselő tanár sem. A bizottság elnöke ugyan azt mondta, hogy mindenkit meghívtak, ám erre az érintettek másként emlékeztek. Annyit mindenesetre sikerült elérni, hogy a testület ne formáljon véleményt addig, amíg nem hallgat meg minden felet – mondta Becsó Zsolt. A politikus megjegyezte továbbá, a bizottság végül kétféle határozatot hozhat: vagy fegyelmi vizsgálatot kezdeményez az iskola igazgatója ellen, vagy nem, de akkor minden marad a régiben, s nem oldódik meg semmi. A politikus szerint így szeptemberben minden ott folytatódhatna, ahol most a 2005–2006-os tanév végén abbamaradt.
Dóra Ottót, a Nógrád Megyei Közgyűlés szocialista elnökét a pénteki szakbizottsági ülést megelőző napon, egy rögtönzött tantestületi ülés után, az iskolában értük utol. – Remélem, hogy a szakbizottság pontot tesz az ügy végére. Továbbra is úgy gondolom, hogy ez egy iskolai belső történet, amelyet, miután választások között vagyunk, az ellenzék miattam próbál felfújni. Ez nem akkora jelentőségű ügy, hogy országos nyilvánosság előtt kelljen egy egyébként is alacsony presztízsű intézmény hírnevét tovább taposni – közölte a megyei közgyűlés elnöke.
Bár személyesen kerestük fel az iskola igazgatóját, Fazekas György nem volt hajlandó nyilatkozni az ügyről.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.