Komisszárok és katonák

Szekeres Imre honvédelmi miniszter meghallgatásán már Hódmezővásárhely fideszes polgármestere, Lázár János töltötte be a parlament honvédelmi és rendészeti bizottságának elnöki tisztségét. A fiatal politikus a meghallgatás és a nemrég kiadott kormányprogram alapján úgy véli, a jövőben folytatódik a leépítés a honvédségnél, és ezen az új miniszter sem változtathat. Lázár János ugyan reméli, hogy Szekeresnek lesz elég ereje a honvédség érdekeinek megfelelő képviseletére, de szerinte az a valószínűbb, hogy – „politikai komiszszárként” – a következő tárcavezető is csak végrehajtja majd Gyurcsány Ferenc miniszterelnök utasításait.

2006. 06. 12. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A következő kormányban az MSZP egyik erős emberének tartott Szekeres Imre lett a honvédelmi miniszter. A tárcavezető meghallgatásán már ön elnökölt a parlament honvédelmi és rendészeti bizottságában. A meghallgatás és a kormányprogram honvédelmi fejezete alapján mi a benyomása, mi várható a jövőben a Magyar Honvédségnél?
– Szekeres Imre parlamenti bizottsági meghallgatásán ugyan próbálta ezt cáfolni, de a kormány honvédelmi programjában azt vélem felfedezni, hogy folytatódik a leépítés a hadseregnél és a rendvédelmi szerveknél. Ez azért is veszélyes, mert a folyamatos leépítés eddig is jelentős mértékben csökkentette az ország védelmi képességeit. Sajnos a következő években sem várhatunk mást, mert nem kezelik kellő súllyal a rendvédelmi és biztonságpolitikai kérdéseket. A rendőrségre, a honvédségre és a határőrségre úgy tekint ez a kormány, mint olyan szervezetekre, amelyektől mindig el lehet venni költségvetési forrásokat.
– Szekeres Imre a meghallgatásán azt ígérte, hogy politikai súlyt ad majd a Honvédelmi Minisztériumnak. Ezt sem tekinti biztató jelnek az előző évekhez képest, amelyekben közel százmilliárd forintot vontak el a szaktárca költségvetéséből?
– Azt szeretném remélni, hogy egy olyan, befolyásosnak tűnő MSZP-s politikus, mint Szekeres Imre, mást képvisel az elődjéhez képest, például a jövő évi költségvetés összeállításakor. Az viszont kérdés, hogy a következő honvédelmi miniszter a politikai komisszár szerepét vállalta-e el, vagy pedig a kormányon belül képes lesz a honvédelem érdekeit kellő hangsúllyal és mértékben képviselni. Petrétei Józseffel kapcsolatosan is az a legnagyobb kérdés, hogy megfelelően meg tudja-e e jeleníteni a rendőrség érdekeit. Felismeri-e a kormányzat, hogy a rendvédelmet nem lehet a hátsó sorba parancsolni, hogy a biztonsági kérdésekre – legyen az akár katasztrófavédelem vagy terrorizmus elleni küzdelem – folyamatosan figyelni kell.
– Az előző ciklus elején a honvédségnél egy védelmi felülvizsgálatot követően elindult egy haderőreformnak nevezett folyamat. Katonai körökben is azt mondják, hogy ennek a leépítést magába foglaló első fejezete már le kellett hogy záruljon. Van remény arra, hogy a következő években elkezdődik az építkezés?
– Sajnos ennek nem lehet látni a garanciáit. A kormányprogram vállal ugyan fejlesztéseket, de ezek nagy részének szerintem a jelenlegi költségvetésben nincs semmilyen fedezete. Olyan fejlesztésekről szól a program, amelyeket részben már megkezdtek, és most szeretnének folytatni, de arról nincs információnk, hogy erre honnan lesz pénz. Szekeres Imre elismerte a meghallgatásán, hogy Gyurcsány Ferenc visszavonta azt a NATO-nak tett vállalásunkat, miszerint a nemzeti össztermék két százalékát honvédelmi célokra fordítjuk. Arra viszont nem tett ígéretet, hogy az ő minisztersége alatt változás történik ebből a szempontból a költségvetésben. Ráadásul folyamatosan azt halljuk a kormány részéről, hogy újabb „kiigazító” intézkedésekre, vagyis megszorításokra kell számítani. A honvédelmi program árnyaltan fogalmaz, „meglebbenti”, hogy az ország teherbíró képességeihez kell igazítani a honvédelem ügyét. Ez „magyarra fordítva” azt jelenti, hogy újabb leépítések következnek. Ez még elfogadható lenne, ha csak a minisztériumi vezetést érintené, de a csapattesteken végrehajtott megszorítások már túl vannak azon a határon, amelyet az ország elbír.
– Miközben megszorításokra lehet számítani, közel ezer fővel veszünk részt nemzetközi missziókban. Korábban sok kritika érte a kormányt iraki szerepvállalásunk miatt, de ezt az ország lakosságának többsége is elutasította. Mi az álláspontja Magyarország nemzetközi szerepvállalásáról?
– A kormányprogram egyik nagy hibája az is, hogy nem tesz különbséget a külszolgálatok között. A szöveg alapján csaknem ezer fővel minden nemzetközi műveletben részt vesz Magyarország, ahol azt igénylik. Nem differenciál a Magyar Honvédség teljesítőképessége, adottságai, a rendelkezésre álló katonák felkészültsége és felszereltsége alapján, de azt sem veszi figyelembe, hogy melyik misszió segíti elő leginkább hazánk biztonságát.
– A program azt megemlíti, hogy a Magyarország biztonságát közvetlenül is érintő övezetekben hangsúlyosabban venne részt a magyar haderő a nemzetközi műveletekben.
– Ez a szándék találkozhat a Fidesz támogatásával is, hiszen mindig egy olyan programot támogattunk, amely alapján Magyarország a balkáni rendfenntartásban és a Balkán biztonságának megteremtésében határozottabban vesz részt. Azt viszont nem gondolom, hogy például Afganisztánra kellene költenünk több tíz milliárd forintot, ahogyan azt a jelenlegi kormány tervezi. Kérdés, hogy ekkora összeget kell-e egy ilyen misszióra elkölteni, miközben a Magyar Honvédség egyre rosszabb műszaki és infrastrukturális körülmények között tevékenykedik.
– Eddig egyetlen kormány sem adta írásba, hogy visszavonjuk a NATO-nak tett korábbi vállalásainkat, és ezek helyett újabb felajánlásokat teszünk a szövetségnek. A jelenlegi programban viszont még ez is szerepel.
– Információim szerint a NATO eddig sem nézte jó szemmel, hogy nem teljesítjük bizonyos korábbi ígéreteinket. A Fidesz minden olyan átalakítást kész támogatni, amely a racionalitás irányába hat, és megtakarítást eredményez, de ezek nem szabad, hogy tovább gyengítsék a védelmi képességeinket. Az tarthatatlan állapot például, hogy a közel harmincezer fős tárcalétszámnak csak a fele dolgozik a csapatoknál. A tárca vezetésének létszámleépítéséről döntött a következő miniszter, és ígérete szerint első lépésben 150 embert küldenek el a HM-ből, de az kérdés, hogy a továbbiakban mennyi ereje lesz a következetes racionalizáláshoz. Jó volna, ha az lenne az új kormány egyik üzenete, hogy fontosak a katonák, a rendőrök és a határőrök, de az a gyanúm, hogy az őket érintő kérdésekben a végső szót most sem a miniszterek mondják majd ki, hanem Gyurcsány Ferenc.
– A parlament honvédelmi és rendészeti bizottságában a Szekeres Imréhez intézett első kérdések egyike az volt, hogy volt-e katona, és korábban mennyit foglalkozott honvédelmi ügyekkel. Önt hogyan érintette ez a kérdés?
–Ha erre gondol, én sem voltam katona, és korábban nem foglalkoztam honvédelmi, illetve rendészeti kérdésekkel. Egy olyan város, Hódmezővásárhely polgármestere vagyok viszont, ahol állandó kapcsolatom volt a helyi rendvédelmi szervekkel, és tisztában vagyok a problémáikkal is. A városban valaha kiemelkedően működött egy dandár is, amelyet az előző kormány alatt megszüntettek. A Fidesz-frakcióban azért kaptam meg a bizalmat a parlamenti bizottság elnöki tisztségének betöltésére, mert sokéves vezetői tapasztalatokkal rendelkezem, és igyekszem megfelelni ennek a bizalomnak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.