Minden diplomás fizetni fog?

Információink szerint az utólagos tandíj kérdése lesz az egyik legfontosabb téma a hét végi balatonőszödi kormányülésen. Úgy tudjuk, a kormány azért támogatja az utólagos képzési hozzájárulást az azonnali tandíjjal szemben, mert az utólagos fizetés egyfajta járulékfizetésként funkcionálna, amely később úgynevezett diplomásadóként könnyen kiterjeszthető lenne valamennyi felsőfokú végzettségűre, függetlenül attól, mikor szerezte az oklevelét.

2006. 06. 22. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Úgy tudjuk: bár a képzési hozzájárulás 2007-es bevezetése szerepel a kormányprogramban, a kabineten belül is vannak ellenzői. Forrásunk szerint a tandíj ellen küzd az a Manherz Károly is, akit frissen neveztek ki az Oktatási és Kulturális Minisztérium (OKM) felsőoktatási szakállamtitkárának, vagyis a jövőben az ő feladata lenne a képzési hozzájárulás bevezetésének megszervezése és végrehajtása. Az új tárcavezető, Hiller István azonban kitart az utólagos tandíj mellett.
Az utólagos képzési hozzájárulás lényege az, hogy az államilag finanszírozott képzésben részt vevő hallgató a diploma megszerzése után meghatározott jövedelemszint elérése esetén részletekben visszafizeti az államnak a képzési költségeit. Akkor kellene megkezdeni a törlesztést, ha az illető éves jövedelme eléri a minimálbér negyvenszeresét. Ettől kezdve a bruttó bér három, kiemelkedően magas fizetés esetén hat százalékát kell havonta befizetni. A még Magyar Bálint vezetése alatt készült tervezet szerint a tartozás az éves infláció mértékével növekszik. A tárca becslése szerint egy tanulmányait jövőre megkezdő hallgató orvosi képzése összesen 7,7 millió forintba kerül az államnak. Az minisztérium várakozásai szerint egy közszférában elhelyezkedő orvos 14 év után kezdi meg a visszafizetést, és 27 éven keresztül törleszt. Az évek során a 7,7 millió forintos tartozása 13,879 millió forintra dagad. Ha az illető a versenyszférában helyezkedik el, akkor 4 év után kezdődik a törlesztés, 21 évig tart, és közel 11 millió forintot kell visszafizetni.
Szerettük volna megtudni a tárcától, hogy a reform mely elemeiről tárgyalnak Balatonőszödön, és az újabb egyeztetések következményeként várhatók-e változások a koalíciós pártok által már elfogadott programban, de a minisztérium nem volt hajlandó érdemi választ adni kérdésünkre. Csupán annyit írtak, hogy a Kormányszóvivői Iroda már tájékoztatta a nyilvánosságot a hét végi kormányülés tematikáját illetően. Gál J. Zoltán, a Miniszterelnöki Hivatal államtitkára egyébként szerdán csupán annyit árult el, hogy az oktatási, az egészségügyi, a közlekedési, valamint a nyugdíjreform előkészítéséről, menetrendjéről lesz szó az ülésen.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.