Július 1-jétől 700-800 gyógyszer drágul, a kormány ugyanis átlagosan 7,5 százalékkal csökkenti a társadalombiztosítási támogatásukat. Molnár Lajos egészségügyi miniszter ezt azzal indokolta, hogy 2004-ben egységesen 15 százalékkal csökkentették a gyógyszerek lakossági térítési díját, ám miután az intézkedést az Alkotmánybíróság megsemmisítette, csak 7,5 százalékkal korrigáltak. Most a fennmaradó 7,5 százalékos korrekcióra kerül sor. Minderről nem beszélt a szaktárca vezetője a tegnapi sajtótájékoztatón, az intézkedést csak újságírói kérdésre erősítette meg.
A júliusi gyógyszerárváltozással kapcsolatban inkább azt hangsúlyozta, hogy körülbelül 400 készítményt vonnak be egy speciális finanszírozási technikába, a fixesítésbe. Ez azt jelenti, hogy a hatóanyaguk alapján csoportokba sorolt medicinák közül a referenciatermék (ez az egyik legolcsóbb szer) kap meghatározott összegű tb-támogatást, s az összes többi (drágább) gyógyszer is csak ezt az összeget kaphatja. Többek között az intézkedés miatt 300-400 orvosságnak csökkentették a gyártók a termelői árát. Kiderült azonban, hogy csak 200-280 termékért kell majd valójában kevesebbet fizetni a patikákban. A miniszter itt említette meg, hogy a fixesítés következtében további mintegy 150 medicina drágul. Úgy fogalmazott, az intézkedések az év végéig átlagosan csak 2-2,5 százalékkal növelik a lakossági terheket.
A kormány első intézkedései a költségvetési stabilizáció mellett a biztonságosabb betegellátást is célozzák – fogalmazott Molnár Lajos. Ez utóbbira példaként említette, a járóbeteg-ellátásban előírják, egy pácienssel legalább öt percet kell foglalkozni, egyébként a vizsgálatot vagy beavatkozást a társadalombiztosító nem fizeti ki. Július 1-jétől nem finanszírozzák azokat az ellátásokat sem, amelyekben olyan betegek részesülnek, akiket egy kórházi osztályra annak ellenére vettek fel, hogy ott már 100 százalékos volt az ágykihasználtság. A miniszter hangsúlyozta, nem fordulhat elő, hogy egy 50 ágyas osztályon 60 pácienst kezeljenek, s méltatlan körülmények között – pótágyon vagy a folyosón – helyezzenek el. Az intézkedések ellenőrzése érdekében megerősítik az Országos Tisztifőorvosi Hivatalt.
Emelik a krónikus betegek finanszírozását is, és megszüntetik a fekvőbeteg-ellátásban az úgynevezett teljesítményvolumen-korlátot, ami azt jelentette, hogy egy előre meghatározott teljesítmény felett csak csökkentett finanszírozás járt a beavatkozások után. Arra a kérdésre, hogy a pénzkiáramlást növelő intézkedéseket miként ellensúlyozzák az általános megszorító intézkedések közepette, Molnár Lajos úgy felelt, a betegellátást javító döntéseknek kiadáscsökkentő hatásuk is van. A miniszter emlékeztetett arra, hogy az előző ciklusban meghozott döntések eredményeként júliustól változik a közgyógyellátási rendszer is. Hozzátette, a reform menetrendjéről várhatóan a jövő héten dönt a kormány.
Ezt gondolják „agyhalott”, „Soros-ügynök” társai Magyar Péterről