Több szülő is megkereste lapunkat a szerdán több mint háromezer általános és középiskolában lebonyolított országos kompetenciaméréshez csatolt háttérkérdőívek miatt. A telefonálók azt sérelmezték, hogy bár a mérés elvileg anonim, az adatlapok kitöltésével beazonosíthatóvá válnak a gyerekek. A háttérkérdőíven a gyerek pontos születési dátuma és lakcíme mellett olyanokat kérdeztek, hogy van-e a családnak autója, számítógépe, fürdőszobája, hány szobájuk van, összesen hányan laknak a lakásban és járnak-e nyaralni a családdal. Az űrlapokat a szülőkkel együtt kellett kitölteni. Információink szerint az űrlapokra írt kódszám megegyezett a gyerek osztálynaplóban lévő sorszámával.
– Már több jelzést is kaptam a Sulinova kompetenciaméréséhez csatolt háttérkérdőívek miatt, ezért vizsgálatot indítok az ügyben. A konkrét ügyben a vizsgálat lezárultáig nem foglalhatok állást, de az tény, hogy a szülők adatvédelmi aggályai miatt a Sulinova szinte összes kérőíve nálunk köt ki, jelenleg is folyik vizsgálat ellenük – mondta lapunknak az ügy kapcsán Péterfalvi Attila adatvédelmi ombudsman.
A mérést szervező Sulinova Kht. szerint a kérdőíveket nem volt kötelező kitölteni, tehát nem sérült az adatvédelem. Pála Károly, a kht. szakmai igazgatója lapunknak kijelentette: a szülők eldönthették, hogy nyilatkoznak-e, és arra is lehetőségük volt, hogy lezárt borítékban küldjék el a válaszokat, így azt az iskolában senki nem láthatta.
Pála szerint a szociális helyzetre vonatkozó kérdésekre azért volt szükség, mert csak így lehet felmérni, hogy az iskola mekkora fejlődést ért el egy gyereknél. A mérésben egyébként 450 ezer diák vett részt, és összesen 300 millió forintot emésztett fel.
Sió László, a Fidesz oktatáspolitikai műhelyének vezetője szerint a Sulinovának már több olyan ügye is volt, ami súlyos adatvédelmi aggályokat váltott ki, így mindenképp indokolt az adatvédelmi biztos vizsgálata.
Pedig Magyarral foglalkozni KELL!