Privatizáció most, vizitdíj két év múlva

Legkorábban 2008-tól, a több-biztosítós rendszerre való esetleges áttéréstől vezetnék be Magyarországon a vizitdíjat – hangzott el egy tegnapi konferencián. Kiderült az is, hogy az egészségügyi reform kormányzati varázsigéi a következők: „mérhető minőségű termék, verseny és nyilvánosság”.

2006. 06. 15. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az egészségügyi miniszter egy tegnapi gazdasági konferencián kijelentette: az egészségügyi reform kulcsszava a „mérhető minőségű termék” lesz. – Létrehozunk egy mérési rendszert, amellyel nyilvánossá tehetők az egészségügyi szolgáltatások minőségi paraméterei. Legkésőbb egy év múlva előírjuk, hogy az intézményekben nyújtott ellátás minőségét meghatározott időnként mérni kell – tette hozzá Molnár Lajos. A tárcavezető hangsúlyozta: megszüntetik azt a jelenlegi rendszert, hogy az Országos Egészségbiztosítási Pénztárnak kötelező a szolgáltatásvásárlás, akkor is, ha az rossz. – A jövőben csak jó szolgáltatást vásárol majd – ígérte meg a miniszter. „Verseny és nyilvánosság” – a minőségi szolgáltatásokon kívül ez lesz a reform másik varázsigéje. – Aki ugyanis nem engedi a versenyt az ágazatban, az engedi szórni a pénzt. Hajlamosak vagyunk az egészségügynek csak a misztikus oldalát nézni, miközben az kemény üzlet is – fogalmazott Molnár Lajos.
Mihályi Péter közgazdász, az SZDSZ szakértője, az államreform-bizottság tagja azt hangsúlyozta a tegnapi konferencián, hogy létre kell hozni egy kormánytól független egészségügyi felügyeletet. Az ágazatot érintő legfontosabb teendők között említette még az egyéni járulék-nyilvántartás megteremtését, az intézmények gazdasági társasággá alakulásának biztosítását a magántőke bevonása érdekében és a patikaliberalizációt.
Elmondta: legkorábban 2008-tól, a több-biztosítós rendszerre való esetleges áttéréstől vezetnék be Magyarországon a vizitdíjat.
Ám minderről egyelőre nincs hivatalos döntés. Felhívta a figyelmet arra, hogy a vizitdíj bevezetésének szándéka szerepel a kormányprogramban is. Igaz, nem konkrétan, hanem azzal a megfogalmazással, hogy „mérsékeljük az egészségügyi szolgáltatások és a támogatott gyógyszerek indokolatlan és túlzottan gyakori igénybevételét, mert ez szükséges a jobb ellátás biztosítása és a dolgozók terhelésének mérséklése érdekében”. Mihályi Péter hangsúlyozta: jelképes összegnek kellene lennie a vizitdíjnak, amely szerinte elősegítené a hálapénz megszűnését.

Vádak a kamarával szemben. Jogosulatlan gazdasági előny megszerzésének gyanúja miatt nyomozást indított a rendőrség a Magyar Orvosi Kamara (MOK) gazdálkodásával kapcsolatban. A Magyar Hírlap információja alapján egy névtelen beadvány szerint a kamarának nyújtott állami támogatásból több millió forint egy már nem működő koordinációs irodára ment el, illetve egy kft.-n keresztül tisztázatlan helyre került. – Üres a zsebem és tiszta a kezem, állok bármilyen vizsgálat elébe – reagált Éger István, a MOK elnöke. Hozzátette: a kamara gazdálkodása szigorúan és több irányból ellenőrzött. Éppen a napokban várják az Állami Számvevőszék szakembereit a soros vizsgálatra.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.