Az egészségügyi miniszter egy tegnapi gazdasági konferencián kijelentette: az egészségügyi reform kulcsszava a „mérhető minőségű termék” lesz. – Létrehozunk egy mérési rendszert, amellyel nyilvánossá tehetők az egészségügyi szolgáltatások minőségi paraméterei. Legkésőbb egy év múlva előírjuk, hogy az intézményekben nyújtott ellátás minőségét meghatározott időnként mérni kell – tette hozzá Molnár Lajos. A tárcavezető hangsúlyozta: megszüntetik azt a jelenlegi rendszert, hogy az Országos Egészségbiztosítási Pénztárnak kötelező a szolgáltatásvásárlás, akkor is, ha az rossz. – A jövőben csak jó szolgáltatást vásárol majd – ígérte meg a miniszter. „Verseny és nyilvánosság” – a minőségi szolgáltatásokon kívül ez lesz a reform másik varázsigéje. – Aki ugyanis nem engedi a versenyt az ágazatban, az engedi szórni a pénzt. Hajlamosak vagyunk az egészségügynek csak a misztikus oldalát nézni, miközben az kemény üzlet is – fogalmazott Molnár Lajos.
Mihályi Péter közgazdász, az SZDSZ szakértője, az államreform-bizottság tagja azt hangsúlyozta a tegnapi konferencián, hogy létre kell hozni egy kormánytól független egészségügyi felügyeletet. Az ágazatot érintő legfontosabb teendők között említette még az egyéni járulék-nyilvántartás megteremtését, az intézmények gazdasági társasággá alakulásának biztosítását a magántőke bevonása érdekében és a patikaliberalizációt.
Elmondta: legkorábban 2008-tól, a több-biztosítós rendszerre való esetleges áttéréstől vezetnék be Magyarországon a vizitdíjat.
Ám minderről egyelőre nincs hivatalos döntés. Felhívta a figyelmet arra, hogy a vizitdíj bevezetésének szándéka szerepel a kormányprogramban is. Igaz, nem konkrétan, hanem azzal a megfogalmazással, hogy „mérsékeljük az egészségügyi szolgáltatások és a támogatott gyógyszerek indokolatlan és túlzottan gyakori igénybevételét, mert ez szükséges a jobb ellátás biztosítása és a dolgozók terhelésének mérséklése érdekében”. Mihályi Péter hangsúlyozta: jelképes összegnek kellene lennie a vizitdíjnak, amely szerinte elősegítené a hálapénz megszűnését.
Vádak a kamarával szemben. Jogosulatlan gazdasági előny megszerzésének gyanúja miatt nyomozást indított a rendőrség a Magyar Orvosi Kamara (MOK) gazdálkodásával kapcsolatban. A Magyar Hírlap információja alapján egy névtelen beadvány szerint a kamarának nyújtott állami támogatásból több millió forint egy már nem működő koordinációs irodára ment el, illetve egy kft.-n keresztül tisztázatlan helyre került. – Üres a zsebem és tiszta a kezem, állok bármilyen vizsgálat elébe – reagált Éger István, a MOK elnöke. Hozzátette: a kamara gazdálkodása szigorúan és több irányból ellenőrzött. Éppen a napokban várják az Állami Számvevőszék szakembereit a soros vizsgálatra.
Zseniálisak, így istenítette nyilvánosan Magyar Péter az EP-képviselőit, a hangfelvételen viszont példátlanul mocskolta őket