Szilvásy a nemzetbiztonsági kabinet élén

A nemzetbiztonsági kabinetet is Szilvásy György kancelláriaminiszter vezetheti a jövőben. Az országot érintő nemzetbiztonsági ügyekben döntő testület hatással lehet az állami beszerzésekre is. Az ellenzék a központosítás szándékát látja Szilvásy új kinevezésében.

2006. 06. 30. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szilvásy György, a kormányfő bizalmi emberének számító kancelláriaminiszter vezetheti a jövőben a nemzetbiztonsági kabinetet is. Ezt maga a miniszter jelentette ki a Népszavának.
Mint ismeretes, a testületet korábban Juhász Ferenc honvédelmi miniszter vezette, aki rendkívüli helyzetekben összehívta a kabinet ülését. Ilyen helyzet volt például a nagyobb terrortámadások vagy az iraki szerepvállalásunk időszaka. A többek között miniszterekből és titkosszolgálati vezetőkből álló grémiumnak tehát igen fontos szerepe van az országot érintő biztonságpolitikai döntésekben. A kabinet dönthetett viszont egyes beszerzések kivonásáról is a közbeszerzés hatálya alól. Ilyen szerződések voltak az egyes NATO-beruházások, fegyvervásárlások vagy olyan megállapodások, amelyeknek nyilvánosságra kerülése sértette volna az ország nemzetbiztonsági érdekeit.
Ilyen szempontokra hivatkozva nem kellett közbeszerzést kiírni például a kabinet döntése alapján a Magyar Honvédség szállítógépének vásárlására sem. Emlékezetes, hogy a kormányt számos kritika érte a beszerzés miatt, mert az ellenzék szerint jóval olcsóbban is meg lehetett volna vásárolni egy ilyen járművet, mint az érte kifizetett 600 millió forint.
A felelős posztot azonban most nem Szekeres Imre honvédelmi miniszter kapta, de kimaradt ebből a szereposztásból a kabinet vezetésére egyébként jogosult gazdasági miniszter, Kóka János és Petrétei József igazságügyi és rendészeti miniszter is. Az érthető, hogy a belügyminisztert és a titkosszolgálatokat felügyelő minisztert miért nem nevezték ki a kabinet élére, ilyen kormánytagok ugyanis az új struktúrában nem léteznek. Szilvásy György viszont a Miniszterelnöki Hivatal vezetésével együtt átvette a polgári titkosszolgálatok felügyeletét is.
– A központosítás szándékát látom abban, hogy Gyurcsány Ferenc a bizalmi emberét helyezi egy olyan testület élére is, ahol az országot érintő nemzetbiztonsági kérdések dőlnek el – nyilatkozta lapunknak Simicskó István, a parlament nemzetbiztonsági bizottságának elnöke. A fideszes politikus reményét fejezte ki, hogy nem a közbeszerzés alóli mentesítések, vagyis a gazdasági szempontok, hanem a „bizalmi megfontolások” voltak a döntők, amikor Szilvásyt kabinetvezetőnek jelölték. Megjegyezte azonban, hogy Szilvásy György eddigi szakmai tevékenységében nem volt felfedezhető ilyen irányú érdeklődés.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.