Szilvásy György, a kormányfő bizalmi emberének számító kancelláriaminiszter vezetheti a jövőben a nemzetbiztonsági kabinetet is. Ezt maga a miniszter jelentette ki a Népszavának.
Mint ismeretes, a testületet korábban Juhász Ferenc honvédelmi miniszter vezette, aki rendkívüli helyzetekben összehívta a kabinet ülését. Ilyen helyzet volt például a nagyobb terrortámadások vagy az iraki szerepvállalásunk időszaka. A többek között miniszterekből és titkosszolgálati vezetőkből álló grémiumnak tehát igen fontos szerepe van az országot érintő biztonságpolitikai döntésekben. A kabinet dönthetett viszont egyes beszerzések kivonásáról is a közbeszerzés hatálya alól. Ilyen szerződések voltak az egyes NATO-beruházások, fegyvervásárlások vagy olyan megállapodások, amelyeknek nyilvánosságra kerülése sértette volna az ország nemzetbiztonsági érdekeit.
Ilyen szempontokra hivatkozva nem kellett közbeszerzést kiírni például a kabinet döntése alapján a Magyar Honvédség szállítógépének vásárlására sem. Emlékezetes, hogy a kormányt számos kritika érte a beszerzés miatt, mert az ellenzék szerint jóval olcsóbban is meg lehetett volna vásárolni egy ilyen járművet, mint az érte kifizetett 600 millió forint.
A felelős posztot azonban most nem Szekeres Imre honvédelmi miniszter kapta, de kimaradt ebből a szereposztásból a kabinet vezetésére egyébként jogosult gazdasági miniszter, Kóka János és Petrétei József igazságügyi és rendészeti miniszter is. Az érthető, hogy a belügyminisztert és a titkosszolgálatokat felügyelő minisztert miért nem nevezték ki a kabinet élére, ilyen kormánytagok ugyanis az új struktúrában nem léteznek. Szilvásy György viszont a Miniszterelnöki Hivatal vezetésével együtt átvette a polgári titkosszolgálatok felügyeletét is.
– A központosítás szándékát látom abban, hogy Gyurcsány Ferenc a bizalmi emberét helyezi egy olyan testület élére is, ahol az országot érintő nemzetbiztonsági kérdések dőlnek el – nyilatkozta lapunknak Simicskó István, a parlament nemzetbiztonsági bizottságának elnöke. A fideszes politikus reményét fejezte ki, hogy nem a közbeszerzés alóli mentesítések, vagyis a gazdasági szempontok, hanem a „bizalmi megfontolások” voltak a döntők, amikor Szilvásyt kabinetvezetőnek jelölték. Megjegyezte azonban, hogy Szilvásy György eddigi szakmai tevékenységében nem volt felfedezhető ilyen irányú érdeklődés.
Tömegkarambol az M7-esen Székesfehérvárnál