MSZP-s képviselőként ül a Parlament padsoraiban a legtöbb tanárt tömörítő, magát függetlennek nevező érdekvédő csoport, a Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) elnökének fia és bátyja is. A miskolci família legfiatalabb tagja, ifjabb Varga László 1999-ben lett a Fiatal Baloldal tagja, majd 2004-től a szervezet országos választmányának elnöke és a miskolci önkormányzat képviselő-testületében a szocialisták frakcióvezetője volt. Országgyűlési képviselői mandátumot idén szerzett először, ahogy a PSZ-elnök bátyja, Varga Zoltán is, aki a Békés megyei területi listáról jutott a törvényhozásba. Ő az elmúlt négy évben a Békés Megyei Közgyűlés elnöke volt.
A szakszervezeti vezető lapunknak elismerte, hogy fia szocialista országgyűlési képviselő, és ő maga árulta el, hogy bátyja is az MSZP színeiben ül a parlamentben. Varga László kérdésünkre kijelentette: nem érti, hogy miért próbáljuk öszszefüggésbe hozni a Pedagógusok Szakszervezetének hovatartozását az ő családtagjainak pártállásával. Hozzátette: fia és bátyja is önálló személyiség, és mindenki a saját felelőssége szerint cselekszik. Varga szerint egy demokratikusan működő családban a közös ebédlőasztalnál is lehetnek eltérő vélemények, így a PSZ továbbra is fellép majd a pedagógusok érdekeit sértő kormányzati lépések ellen.
Az utóbbi hónapok történései azonban nem feltétlenül támasztják alá a PSZ-elnök szavait. A választási kampány finisében a magát függetlennek nevező szervezet sajtótájékoztatót hívott össze, hogy cáfolja a Fidesz szlogenét. Azt bizonygatták, hogy a pedagógustársadalom ma jobban él, mint 2002 előtt. A szervezet szerint a tanári keresetek reálértéke az Orbán-kormány idején csupán mintegy 20 százalékkal növekedett, addig a Medgyessy–Gyurcsány-kormány alatt több mint 50 százalékkal, és a szocialista kabinet mérlege annak ellenére is jobb, hogy 2004-ben a tanárok nem kapták meg a 13. havi bérüket. A választások után a szervezet szorgalmazta, hogy Magyar Bálint helyett szocialista politikust nevezzenek ki az oktatási tárca élére. A kormány brutális megszorító csomagja ellenére – amely több tízezres pedagóguselbocsátást, évekre szóló bérbefagyasztást jelent – eddig nem helyeztek kilátásba demonstrációt.
Megfosztották mandátumától Fekete-Győr Andrást